| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | TEQTON Group ApS | 68,1 mio. kr. | 42 | 7,6 | Fuglebjerg |
| 2 | MALERMESTER HANS LARSEN. NÆSTVED ApS | 43,5 mio. kr. | 71 | 9,0 | Næstved |
| 3 | HANSEN & ANDERSEN. NÆSTVED A/S | 43,5 mio. kr. | 60 | 8,3 | Næstved |
| 4 | TEQTON DANMARK A/S | 34,3 mio. kr. | 2 | 8,1 | Fuglebjerg |
| 5 | ATKI A/S | 29,4 mio. kr. | 52 | 6,6 | Næstved |
| 6 | BØRGE JAKOBSEN & SØN, NÆSTVED A/S | 24,9 mio. kr. | 135 | 8,2 | Næstved |
| 7 | INSTA A/S | 24,8 mio. kr. | 37 | 8,2 | Næstved |
| 8 | TØMRERMESTER ANKER DAMGAARD PAULSEN. LOV ApS | 23,6 mio. kr. | 27 | 8,1 | Næstved |
| 9 | DAN GROUP ALARM SYD A/S | 23,0 mio. kr. | 19 | 7,8 | Næstved |
| 10 | PHØNIX TAG HOLBÆK - NÆSTVED A/S | 19,6 mio. kr. | 30 | 6,6 | Næstved |
| 11 | Sydsjællands Materiel ApS | 19,4 mio. kr. | 30 | 6,8 | Næstved |
| 12 | JØRN JOHANSEN A/S | 17,5 mio. kr. | 43 | 6,1 | Næstved |
| 13 | El og Teknik ApS | 17,4 mio. kr. | 33 | 8,0 | Næstved |
| 14 | Fensmark Miljø ApS | 15,1 mio. kr. | 40 | 6,9 | Næstved |
| 15 | FREDE NIELSEN A/S | 13,2 mio. kr. | 21 | 7,8 | Glumsø |
| 16 | H.P. CHRISTENSEN & SØN NÆSTVED A/S | 12,9 mio. kr. | 41 | 8,4 | Næstved |
| 17 | Scheibel El & Sikring A/S | 12,7 mio. kr. | 23 | 6,4 | Næstved |
| 18 | KÆRSGAARD VVS ApS | 12,4 mio. kr. | 28 | 6,9 | Fuglebjerg |
| 19 | Ræbild og Walin ApS | 11,7 mio. kr. | 13 | 7,2 | Næstved |
| 20 | HAUGE-BYG ApS | 11,5 mio. kr. | 22 | 6,7 | Holmegaard |
| 21 | DPA Entreprise ApS | 10,6 mio. kr. | 17 | 7,3 | Herlufmagle |
| 22 | AUT. VVS-INSTALLATØR V. JØRGENSEN A/S | 10,0 mio. kr. | 18 | 6,5 | Næstved |
| 23 | BRDR. HANSEN ENTREPRISE ApS | 10,0 mio. kr. | 16 | 5,0 | Næstved |
| 24 | FLADSÅ ELEKTRIKEREN A/S | 9,5 mio. kr. | 14 | 8,0 | Næstved |
| 25 | Dansk VVS ApS | 9,2 mio. kr. | 27 | 6,5 | Næstved |
| 26 | EMIL HANSEN & SØN A/S | 8,9 mio. kr. | 24 | 5,7 | Næstved |
| 27 | HEIN CHRISTIANSENS TØMRERFIRMA ApS | 8,7 mio. kr. | 11 | 8,1 | Næstved |
| 28 | NÆSTVED VVS ENTREPRISE ApS | 8,4 mio. kr. | 19 | 6,6 | Næstved |
| 29 | SEG MILJØ A/S | 8,4 mio. kr. | 11 | 7,3 | Næstved |
| 30 | Murerfirmaet Rieken & Nielsen ApS | 8,0 mio. kr. | 11 | 4,8 | Næstved |
| 31 | THORAS BYG ApS | 7,9 mio. kr. | 6 | 6,4 | Næstved |
| 32 | DAHL'S VVS OG VENTILATION. NÆSTVED A/S | 7,4 mio. kr. | 12 | 7,1 | Næstved |
| 33 | NYGAARD ENTREPRISE ApS | 7,3 mio. kr. | 9 | 7,3 | Holmegaard |
| 34 | ABC BYG NÆSTVED ApS | 7,3 mio. kr. | 12 | 7,2 | Næstved |
| 35 | Holmegaard Blik ApS | 7,3 mio. kr. | 9 | 7,2 | Næstved |
| 36 | Bendtsen Byg ApS | 6,3 mio. kr. | 14 | 6,4 | Næstved |
| 37 | M A Byg ApS | 6,2 mio. kr. | 12 | 5,7 | Næstved |
| 38 | Sejr's Entreprise ApS | 5,9 mio. kr. | 8 | 7,3 | Glumsø |
| 39 | Køtter Ventilation ApS | 5,7 mio. kr. | 13 | 7,5 | Holmegaard |
| 40 | MB VENTILATION ApS | 5,7 mio. kr. | 10 | 7,1 | Næstved |
| 41 | Gnist El Service ApS | 5,5 mio. kr. | 5 | 5,6 | Næstved |
| 42 | AADERUP VVS NÆSTVED ApS | 5,5 mio. kr. | 13 | 6,4 | Næstved |
| 43 | BP EL-SERVICE ApS | 5,4 mio. kr. | 13 | 5,6 | Næstved |
| 44 | MALERFIRMAET KENNETH BECH ApS | 5,2 mio. kr. | 14 | 7,4 | Næstved |
| 45 | Hemmingsen El ApS | 4,6 mio. kr. | 7 | 7,8 | Næstved |
| 46 | TBM Group ApS | 4,5 mio. kr. | 8 | 4,9 | Glumsø |
| 47 | NÆSTVED GULVE A/S | 3,5 mio. kr. | 6 | 7,7 | Næstved |
| 48 | HLM ENTREPRISE ApS | 3,5 mio. kr. | 5 | 5,1 | Herlufmagle |
| 49 | Lau's Varme ApS | 3,4 mio. kr. | 5 | 7,5 | Næstved |
| 50 | IB NORDMARK VVS A/S | 3,4 mio. kr. | 6 | 7,6 | Glumsø |
Ranglisten dækker alle 249 virksomheder inden for specialiseret bygge- og anlægsvirksomhed i næstved sorteret efter omsætning. Topplaceret er TEQTON Group ApS med 68,1 mio. kr., efterfulgt af MALERMESTER HANS LARSEN. NÆSTVED ApS (43,5 mio. kr.) og HANSEN & ANDERSEN. NÆSTVED A/S (43,5 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.