| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Minaltan A/S | 46,8 mio. kr. | 47 | 6,1 | Frederiksberg |
| 2 | STRYHN ELECTRIC A/S | 16,0 mio. kr. | 28 | 7,2 | Frederiksberg C |
| 3 | Clarke Service ApS | 14,4 mio. kr. | 33 | 6,5 | Frederiksberg |
| 4 | J BECH POULSEN HOLDING ApS | 13,8 mio. kr. | — | 7,3 | Frederiksberg |
| 5 | T.J. TRANSMISSION A/S | 12,6 mio. kr. | 24 | 6,4 | Frederiksberg |
| 6 | TØMRERMESTER BO FILTENBORG BORUP ApS | 12,3 mio. kr. | 31 | 3,7 | Frederiksberg C |
| 7 | FREDERIKSBERG EL-INSTALLATION A/S | 12,1 mio. kr. | 19 | 7,7 | Frederiksberg C |
| 8 | FREDERIKSBERG VVS A/S | 8,2 mio. kr. | 15 | 7,4 | Frederiksberg |
| 9 | DA Copenhagen DK ApS | 7,5 mio. kr. | 21 | 6,6 | Frederiksberg |
| 10 | EL-HJØRNET ApS | 6,6 mio. kr. | 19 | 7,5 | Frederiksberg |
| 11 | H.P. CHRISTENSEN & CHR. BERG A/S | 6,2 mio. kr. | 21 | 5,8 | Frederiksberg |
| 12 | Dahlgaard Entreprise ApS | 5,9 mio. kr. | 10 | 6,0 | Gentofte |
| 13 | JENSEN BYG ApS | 5,7 mio. kr. | 6 | 7,0 | Frederiksberg |
| 14 | JDB El-teknik ApS | 5,7 mio. kr. | 14 | 7,2 | Frederiksberg |
| 15 | Frederiksberg Låse ApS | 5,6 mio. kr. | 8 | 7,4 | Frederiksberg |
| 16 | WP Tømrer/Snedker ApS | 5,2 mio. kr. | 12 | 6,3 | Frederiksberg |
| 17 | Glarmester Jannik Christensen ApS | 5,2 mio. kr. | 3 | 6,5 | Frederiksberg |
| 18 | Milipo ApS | 5,2 mio. kr. | 6 | 6,3 | Frederiksberg |
| 19 | OTTO MATHIESEN'S EFTF. ApS | 5,1 mio. kr. | 8 | 7,4 | Frederiksberg |
| 20 | Team Nord ApS | 4,8 mio. kr. | 16 | 5,9 | Frederiksberg C |
| 21 | KURT JEPPSON ApS | 4,8 mio. kr. | 10 | 6,4 | Frederiksberg C |
| 22 | VGS Tømrer ApS | 4,4 mio. kr. | 6 | 6,1 | København S |
| 23 | Frederiksberg Snedkeri ApS | 4,2 mio. kr. | 9 | 7,1 | Frederiksberg |
| 24 | PRO MILJØ ApS | 3,7 mio. kr. | 2 | 7,0 | Frederiksberg |
| 25 | Qvintus Byg ApS | 3,7 mio. kr. | 6 | 3,3 | Frederiksberg |
| 26 | GLARMESTERFIRMAET WORM A/S | 3,6 mio. kr. | 8 | 5,0 | København S |
| 27 | Malerfirmaet Hendriksen ApS | 3,5 mio. kr. | 7 | 6,2 | Frederiksberg |
| 28 | Malerfirmaet Kim Pelby ApS | 3,5 mio. kr. | 4 | 4,7 | Frederiksberg |
| 29 | Dehn & Gutfelt ApS | 3,4 mio. kr. | 5 | 6,5 | Frederiksberg C |
| 30 | Byens Boligbyg ApS | 3,2 mio. kr. | 4 | 7,7 | Frederiksberg C |
| 31 | Andersen & Skov Murer Entreprise ApS | 3,0 mio. kr. | 5 | 6,6 | Frederiksberg |
| 32 | JT LÅSE OG SIKRING ApS | 2,9 mio. kr. | 5 | 7,3 | Frederiksberg |
| 33 | FRB. GULVE ApS | 2,8 mio. kr. | 6 | 4,7 | Frederiksberg |
| 34 | GLARMESTER LENNART JOHANSEN ApS | 2,7 mio. kr. | 4 | 5,8 | Frederiksberg |
| 35 | RØDOVRE TØMRERFIRMA ApS | 2,6 mio. kr. | 2 | 6,9 | Frederiksberg |
| 36 | LVATOR ApS | 2,5 mio. kr. | 2 | 3,3 | København V |
| 37 | MURERFIRMAET SCHØNHERR & OLSEN ApS | 2,4 mio. kr. | 3 | 6,7 | Frederiksberg |
| 38 | AL-TAGSERVICE ApS | 2,3 mio. kr. | 4 | 6,7 | Frederiksberg C |
| 39 | Redøhl Byg ApS | 2,3 mio. kr. | 4 | 3,7 | Frederiksberg |
| 40 | Holgers Holding A/S | 2,1 mio. kr. | 1 | 6,2 | Frederiksberg |
| 41 | Mimizan Nedrivning ApS | 1,9 mio. kr. | 6 | 2,6 | Frederiksberg |
| 42 | Carlsen Gulve Aps | 1,9 mio. kr. | 9 | 6,1 | Frederiksberg |
| 43 | R. Neubert og Søn ApS | 1,8 mio. kr. | 3 | 2,8 | Frederiksberg |
| 44 | JS LYS ApS | 1,8 mio. kr. | 4 | 5,7 | København Ø |
| 45 | FTJ BYG ApS | 1,7 mio. kr. | 5 | 4,5 | Frederiksberg C |
| 46 | JANSEN ApS | 1,6 mio. kr. | 2 | 5,2 | Frederiksberg C |
| 47 | Peter Bangs Murer Service ApS | 1,6 mio. kr. | 1 | 6,4 | Frederiksberg |
| 48 | M Mikkelsen Sørensen ApS | 1,5 mio. kr. | 2 | 7,0 | Frederiksberg |
| 49 | Skipper El-service ApS | 1,5 mio. kr. | 3 | 6,6 | Frederiksberg |
| 50 | Lerbjerg Tømrer/Snedker ApS | 1,5 mio. kr. | 1 | 6,5 | Frederiksberg |
Ranglisten dækker alle 144 virksomheder inden for specialiseret bygge- og anlægsvirksomhed i frederiksberg sorteret efter omsætning. Topplaceret er Minaltan A/S med 46,8 mio. kr., efterfulgt af STRYHN ELECTRIC A/S (16,0 mio. kr.) og Clarke Service ApS (14,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.