| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DANSKE LOTTERI SPIL A/S | 170,8% | — | 85 | 7,8 | Brøndby |
| 2 | Fortuna Games Aarhus Aps | 95,8% | 577.292 kr. | — | 7,5 | Aarhus C |
| 3 | DANSKE SPIL A/S | 77,1% | — | 311 | 9,8 | Brøndby |
| 4 | SK Gaming ApS | 73,8% | 8,4 mio. kr. | — | 8,5 | Vanløse |
| 5 | J.K. AUTOMATER SPIL ApS | 62,7% | 7,7 mio. kr. | 6 | 7,3 | Thisted |
| 6 | SG Automatudlejning ApS | 59,7% | 246.954 kr. | — | 7,7 | Glostrup |
| 7 | SPILNU.DK A/S | 53,4% | 94,9 mio. kr. | 2 | 7,6 | Aalborg |
| 8 | CITYBINGO HORSENS ApS | 51,4% | 904.689 kr. | 1 | 3,9 | Horsens |
| 9 | Luckys ApS | 41,5% | 2,5 mio. kr. | 16 | 7,4 | Vejle |
| 10 | SPILLEHALLEN.DK ApS | 39,8% | 74,4 mio. kr. | 32 | 7,5 | Viby J |
| 11 | DET DANSKE KLASSELOTTERI A/S | 36,3% | — | 7 | 7,8 | Brøndby |
| 12 | KT Automatservice ApS | 34,9% | — | 2 | 3,9 | Ballerup |
| 13 | ApS DROPINBINGO.COM | 34,5% | 1,9 mio. kr. | 2 | 7,5 | Vejle |
| 14 | Durumbar.dk ApS | 33,0% | 1,4 mio. kr. | 5 | 6,4 | Vanløse |
| 15 | CASINO RO'S ApS | 28,8% | 3,4 mio. kr. | 10 | 7,3 | Roskilde |
| 16 | Ewald anno 2023 ApS | 28,5% | 422.508 kr. | 11 | 5,9 | Viborg |
| 17 | EASY2HOLD ApS | 28,4% | 317.160 kr. | — | 8,4 | Rønne |
| 18 | ApS af 24.10.13 | 27,2% | 1,4 mio. kr. | 5 | 6,4 | Esbjerg Ø |
| 19 | 3 BAR ESBJERG ApS | 27,1% | 1,8 mio. kr. | 6 | 6,3 | Esbjerg |
| 20 | ROCON APS | 23,9% | 2,5 mio. kr. | 6 | 6,8 | København S |
| 21 | 25syv A/S | 23,3% | 43,2 mio. kr. | 62 | 5,8 | Aarhus C |
| 22 | TRAVCAFEEN KØBENHAVN ApS | 22,4% | 56,4 mio. kr. | 106 | 9,3 | Valby |
| 23 | Leops ApS | 21,6% | 2,6 mio. kr. | 6 | 6,9 | Søborg |
| 24 | Esbjerg Bingocenter ApS | 21,4% | — | 5 | 7,0 | Vejle |
| 25 | CPH Game ApS | 21,2% | 565.996 kr. | 6 | 6,5 | København Ø |
| 26 | CASINO COPENHAGEN K/S | 20,7% | 286,7 mio. kr. | 193 | 8,5 | København S |
| 27 | MC Aabenraa ApS | 20,3% | 2,8 mio. kr. | 14 | 6,6 | Aabenraa |
| 28 | Merkur Bets Denmark ApS | 20,2% | 42,3 mio. kr. | 23 | 7,7 | Rødovre |
| 29 | HJØRNET, GLAMSBJERG ApS | 19,7% | 946.169 kr. | — | 8,5 | Blommenslyst |
| 30 | ROAD-HOUSE ApS | 18,3% | 2,0 mio. kr. | 3 | 6,4 | Brønderslev |
| 31 | NS ApS 2018 | 18,3% | 625.013 kr. | 8 | 4,3 | Smørum |
| 32 | DANSKE LICENS SPIL A/S | 17,3% | — | 102 | 9,8 | Brøndby |
| 33 | STEVNS AUTOMATSERVICE ApS | 16,8% | 1,6 mio. kr. | 6 | 7,1 | Fårevejle |
| 34 | TP Trading 1 ApS | 16,6% | 2,3 mio. kr. | 4 | 6,9 | Allerød |
| 35 | City 4 Odense ApS | 14,9% | — | 5 | 4,3 | Odense SV |
| 36 | Spilleautomater ApS | 14,3% | 66.128 kr. | — | 7,6 | Frederiksberg |
| 37 | MT 2912 ApS | 11,2% | 1,8 mio. kr. | 6 | 6,5 | Herning |
| 38 | HEDEMARKS AUTOMATER ApS | 11,0% | 1,7 mio. kr. | 3 | 5,9 | Ribe |
| 39 | MG AUTOMATER ApS | 10,4% | 3,3 mio. kr. | 5 | 5,9 | Skørping |
| 40 | MAGNET GAMING ApS | 10,1% | 83,3 mio. kr. | 99 | 8,4 | Aalborg |
| 41 | CASINO MUNKEBJERG. VEJLE A/S | 9,7% | 23,9 mio. kr. | 87 | 8,1 | Vejle |
| 42 | WEE-SPIL 2015 ApS | 9,5% | 2,2 mio. kr. | 3 | 6,4 | Nakskov |
| 43 | NEW GAMES, HELSINGØR, ApS | 8,5% | 99.209 kr. | — | 7,9 | Brønshøj |
| 44 | Varelotteriet A/S | 8,0% | 140,5 mio. kr. | 11 | 7,6 | København Ø |
| 45 | MEGA - SPILLELAND ApS | 7,5% | 644.465 kr. | 1 | 7,3 | Bagsværd |
| 46 | Spilhuset.dk A/S | 7,2% | 20,0 mio. kr. | 15 | 7,3 | København Ø |
| 47 | CASINO ROYSTER ApS | 7,0% | 1,9 mio. kr. | 6 | 5,9 | Odense SV |
| 48 | 4D Automater ApS | 6,9% | 825.881 kr. | 1 | 4,7 | Gram |
| 49 | Casino Vesterport Copenhagen K/S | 6,0% | 6,7 mio. kr. | — | 5,8 | København S |
| 50 | FYNS AUTOMATSERVICE ApS | 5,5% | 598.360 kr. | 2 | 6,8 | Brenderup Fyn |
Ranglisten dækker alle 115 virksomheder inden for lotteri og anden spillevirksomhed sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er DANSKE LOTTERI SPIL A/S med 170,8%, efterfulgt af Fortuna Games Aarhus Aps (95,8%) og DANSKE SPIL A/S (77,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.