| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Fred Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,5 | København K |
| 2 | Imitation ApS | 100,0% | 19.000 kr. | — | 7,0 | Brønshøj |
| 3 | TURKMAN SOULJAH ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,9 | Vanløse |
| 4 | Sidekick Holding ApS | 100,0% | -2.827 kr. | — | 6,0 | København N |
| 5 | The Booking Agency ApS | 100,0% | 1.120 kr. | — | 5,9 | København V |
| 6 | PiC ApS | 100,0% | -1.343 kr. | — | 6,9 | København NV |
| 7 | HITMOVES ApS | 100,0% | 41.808 kr. | — | 5,6 | København V |
| 8 | CPH moden Art ApS. | 100,0% | 0 kr. | — | 7,0 | København K |
| 9 | Eaxo ApS | 100,0% | — | — | 7,2 | København K |
| 10 | F.C. København Komplementarselskab A/S | 99,9% | — | — | 8,6 | København Ø |
| 11 | Fluid Presence Holding ApS | 99,5% | -23.411 kr. | — | 6,3 | København SV |
| 12 | MILA ApS | 99,3% | 54.854 kr. | 1 | 6,4 | København Ø |
| 13 | DWK Media ApS | 98,4% | 2,3 mio. kr. | 2 | 7,1 | København SV |
| 14 | Lars Horsbøl Holding ApS | 98,2% | 100.315 kr. | 1 | 6,9 | København K |
| 15 | ELEVEN22 MEDIA PRODUCTIONS ApS | 98,1% | 270.855 kr. | 1 | 6,9 | København K |
| 16 | Christiane Spangsberg ApS | 98,0% | 994.369 kr. | 2 | 5,5 | Valby |
| 17 | teater [døgdi] F.M.B.A. | 97,9% | 1.509 kr. | 2 | 4,5 | København NV |
| 18 | Happyfish ApS | 97,7% | 995 kr. | — | 7,0 | Brønshøj |
| 19 | Y Ramy ApS | 97,6% | 248.735 kr. | 1 | 4,5 | København N |
| 20 | SUPERFLEX ApS | 97,1% | -315.802 kr. | 17 | 6,2 | København Ø |
| 21 | Mette Lindberg ApS | 97,0% | 347.451 kr. | — | 7,7 | København K |
| 22 | Zimling & Co ApS | 96,8% | 4.761 kr. | 2 | 6,8 | København K |
| 23 | W1 ApS | 96,7% | -17.505 kr. | — | 6,9 | København K |
| 24 | CIRCUS COSMOS CLAUSEN ApS | 96,5% | 19.530 kr. | 1 | 6,3 | København V |
| 25 | DANSK SPILDTID ApS | 96,2% | 1,8 mio. kr. | 3 | 6,4 | København S |
| 26 | KULTURBEGIVENHEDSFONDEN ODD PRODUCTIONS | 95,1% | 0 kr. | 43 | 6,2 | København S |
| 27 | Universal Windlight ApS | 94,6% | 40.600 kr. | — | 7,6 | København N |
| 28 | HERODOT ApS | 94,6% | 1,7 mio. kr. | 1 | 7,4 | København Ø |
| 29 | Kasper Hermann Studio ApS | 94,5% | 359.373 kr. | 1 | 5,9 | København K |
| 30 | Stilleben Design ApS | 94,3% | -11.929 kr. | — | 6,3 | København K |
| 31 | FUPZ ApS | 93,9% | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,6 | København K |
| 32 | WalterWalter ApS | 93,5% | 807.771 kr. | 1 | 6,1 | København V |
| 33 | KRABAT ApS | 93,4% | -78.385 kr. | — | 6,7 | København N |
| 34 | Woodys Pappi ApS | 92,9% | 1,8 mio. kr. | 1 | 7,1 | København K |
| 35 | RODDY ApS | 92,7% | -39.230 kr. | 1 | 5,8 | København K |
| 36 | YadaYadaYada ApS | 92,6% | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,8 | København S |
| 37 | Rød Uld ApS | 92,6% | 84.873 kr. | 1 | 4,8 | København N |
| 38 | CAAN HOLDING ApS | 92,5% | -68.265 kr. | — | 7,5 | Valby |
| 39 | Fremstillinger ApS | 92,4% | -16.804 kr. | 1 | 5,0 | København S |
| 40 | Mikkel Rønnow Musicals ApS | 91,1% | -175.821 kr. | 1 | 5,4 | København SV |
| 41 | Folkeklubben ApS | 91,0% | 1,4 mio. kr. | 3 | 5,5 | København K |
| 42 | Lille Whatever ApS | 90,9% | 1,7 mio. kr. | 4 | 6,8 | København V |
| 43 | Mens vi strikker ApS | 90,8% | 214.987 kr. | — | 7,4 | København S |
| 44 | I Am Queen Mary Productions ApS | 90,6% | -32.086 kr. | — | 6,7 | København N |
| 45 | AD MANAGEMENT ApS | 90,4% | — | 1 | 6,7 | København NV |
| 46 | HONEYBURST ApS | 89,5% | 4,5 mio. kr. | 2 | 7,1 | København V |
| 47 | NSH Holding ApS | 89,4% | 23.539 kr. | — | 6,4 | Hvidovre |
| 48 | Black Box TV29 ApS | 88,9% | 246.966 kr. | — | 8,3 | København NV |
| 49 | Verdens bedste danske skole ApS | 88,5% | 165.430 kr. | — | 7,0 | København K |
| 50 | OPTIKA STUDIO ApS | 88,5% | 313.076 kr. | 1 | 5,7 | København K |
Ranglisten dækker alle 355 virksomheder inden for kunstnerisk og kulturel virksomhed i københavn sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Fred Holding ApS med 100,0%, efterfulgt af Imitation ApS (100,0%) og TURKMAN SOULJAH ApS (100,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.