| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Seirup ApS | 100,0% | — | — | 7,2 | Aarhus C |
| 2 | LINE JUHL HANSEN HOLDING ANPARTSSELSKAB | 97,2% | -15.208 kr. | — | 6,6 | Aarhus C |
| 3 | HD ApS | 97,1% | -17.500 kr. | 1 | 6,0 | Aarhus C |
| 4 | HAC ApS | 96,8% | 7,6 mio. kr. | 5 | 7,7 | Aarhus C |
| 5 | FUNKYMAN PRODUCTION ApS | 96,6% | 77.586 kr. | 1 | 7,0 | Aarhus C |
| 6 | 365 NORTH ApS | 93,2% | 4,9 mio. kr. | — | 8,1 | Aarhus C |
| 7 | FOREDRAGSVIRKSOMHEDEN FREDENS ApS | 92,1% | -31.396 kr. | 1 | 5,2 | Risskov |
| 8 | daCruz ApS | 91,8% | 704.323 kr. | 1 | 6,6 | Brabrand |
| 9 | VASEFUGLSANG ApS | 91,5% | 1,2 mio. kr. | 2 | 7,6 | Aarhus C |
| 10 | Annemad ApS | 90,7% | 629.264 kr. | 1 | 6,1 | Åbyhøj |
| 11 | Kalaset Band ApS | 90,5% | 505.906 kr. | 5 | 6,4 | Brabrand |
| 12 | CCCP - Art & Consulting ApS | 89,7% | 120.640 kr. | — | 7,9 | Aarhus C |
| 13 | CUBendt ApS | 88,4% | 167.327 kr. | 1 | 7,0 | Aarhus C |
| 14 | The Overheard ApS | 88,3% | 24.247 kr. | — | 6,8 | Viby J |
| 15 | ADJEKTIV ApS | 87,9% | -9.250 kr. | — | 6,5 | Skødstrup |
| 16 | Rampat ApS | 87,5% | 296.167 kr. | 2 | 5,2 | Aarhus C |
| 17 | Union Square ApS | 86,8% | 259.287 kr. | 1 | 6,4 | Aarhus N |
| 18 | RHauge ApS | 81,8% | 17.500 kr. | — | 7,4 | Risskov |
| 19 | Farveskyen ApS | 81,6% | — | — | 8,0 | Risskov |
| 20 | tj. Entertainment ApS | 78,6% | 70.998 kr. | — | 7,7 | Solbjerg |
| 21 | Erling Entertainment ApS | 78,3% | 885.867 kr. | 1 | 7,2 | Aarhus C |
| 22 | DarkSky ApS | 78,2% | 154.881 kr. | — | 7,9 | Brabrand |
| 23 | Habane ApS | 77,1% | 3,1 mio. kr. | 1 | 6,5 | Aarhus C |
| 24 | CC Consult Aps. | 75,1% | 1,3 mio. kr. | — | 7,4 | Viby J |
| 25 | SLS Audio ApS | 74,2% | 542.299 kr. | 1 | 5,9 | Brabrand |
| 26 | N.P. Production ApS | 73,0% | -173.114 kr. | 1 | 5,3 | Aarhus C |
| 27 | Krull Værksted og Galleri ApS | 73,0% | -29.563 kr. | 1 | 5,3 | Lystrup |
| 28 | Lejesager ApS | 72,9% | 63.597 kr. | — | 7,6 | Viby J |
| 29 | ALLOFMUSIC ApS | 71,0% | 1,0 mio. kr. | 1 | 6,7 | Aarhus N |
| 30 | Knight Zest Marginalizing Capacitive ApS | 70,5% | 604.638 kr. | 1 | 6,7 | Højbjerg |
| 31 | A Mean Company ApS | 70,4% | -90.148 kr. | 1 | 5,7 | Skødstrup |
| 32 | Nichlas Vendelbo Tattoo ApS | 70,3% | 500.697 kr. | 1 | 5,4 | Aarhus C |
| 33 | Pesthammer ApS | 68,6% | 5.114 kr. | — | 6,3 | Aarhus C |
| 34 | Mek Pek Production ApS | 67,9% | 2,0 mio. kr. | 1 | 5,8 | Aarhus C |
| 35 | BROADCARSTEN ApS | 65,5% | 146.942 kr. | 1 | 5,7 | Ørsted |
| 36 | AARHUS FESTUGE FOND | 55,7% | 7,7 mio. kr. | 13 | 6,2 | Aarhus C |
| 37 | KONSTRUCTION ApS | 54,0% | 301.851 kr. | 1 | 5,9 | Viby J |
| 38 | Venuetech ApS | 49,6% | 448.103 kr. | 1 | 5,6 | Brabrand |
| 39 | Line Juhl Hansen Studio ApS | 45,6% | 81.244 kr. | 1 | 4,5 | Aarhus C |
| 40 | WiredFly ApS | 32,2% | 4,3 mio. kr. | 21 | 6,1 | Aarhus C |
| 41 | OK8210 ApS | 30,9% | 384.142 kr. | 1 | 5,2 | Aarhus V |
| 42 | PASEO etc. ApS | 29,0% | -50.631 kr. | 1 | 4,3 | Åbyhøj |
| 43 | Cafe Kølbert ApS | 19,3% | 1,3 mio. kr. | 7 | 5,1 | Aarhus C |
| 44 | Art & Artist Agency ApS | 15,3% | 60.499 kr. | 1 | 4,2 | Risskov |
| 45 | P&P Music ApS | 9,2% | 9.830 kr. | — | 4,3 | Brabrand |
| 46 | SKOVGAARD ART ApS | 5,1% | 97.284 kr. | 1 | 4,3 | Aarhus C |
| 47 | DTD Concerts ApS | 1,0% | 5,2 mio. kr. | 3 | 5,5 | Aarhus C |
| 48 | Maria Norby ApS | -2,0% | 74.798 kr. | 1 | 3,3 | Hjortshøj |
| 49 | Vokabulantis ApS | -4,9% | -280.494 kr. | — | 4,3 | Aarhus C |
| 50 | daCruz entertainment ApS | -11,8% | 42.338 kr. | 1 | 3,2 | Brabrand |
Ranglisten dækker alle 59 virksomheder inden for kunstnerisk og kulturel virksomhed i aarhus sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Seirup ApS med 100,0%, efterfulgt af LINE JUHL HANSEN HOLDING ANPARTSSELSKAB (97,2%) og HD ApS (97,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.