| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Appdictive ApS | 674228,8% | 1.385 kr. | 3 | 6,5 | Sabro |
| 2 | X-SOLAR SYSTEMS APS | 202063,4% | 1.500 kr. | 2 | 5,1 | København V |
| 3 | Danielsen 2 ApS | 177971,7% | 92.000 kr. | 2 | 9,0 | Valby |
| 4 | UNITY IPR ApS | 133208,6% | 93.000 kr. | — | 8,7 | København K |
| 5 | 1705 ApS | 36963,3% | 1.309 kr. | 1 | 6,7 | Frederiksberg C |
| 6 | Never Stop Holding ApS | 35804,9% | 4.897 kr. | 1 | 5,7 | Lystrup |
| 7 | HIST & PIST Holding ApS | 33549,1% | 12.322 kr. | — | 6,3 | Ebeltoft |
| 8 | Lumine HoldCo EU A/S | 29784,6% | 13.000 kr. | — | 7,8 | Aarhus V |
| 9 | Knowit Danmark Holding A/S | 28018,0% | 259.252 kr. | 7 | 6,3 | København V |
| 10 | 1337 ApS | 11719,2% | 22.781 kr. | 1 | 5,7 | Aarhus C |
| 11 | THORS-HOLDING ApS | 8385,4% | 1.075 kr. | — | 5,8 | Rønde |
| 12 | COMPUTER ACCESS ApS | 8014,1% | 167.925 kr. | 1 | 6,7 | Sønderborg |
| 13 | LMG Holding 2019 ApS | 7893,7% | 51.636 kr. | 1 | 5,5 | Skive |
| 14 | KEEPONMOVING ApS | 7108,7% | 42.789 kr. | 1 | 7,1 | Kastrup |
| 15 | SINDRE ApS | 6848,6% | 6.823 kr. | — | 8,2 | Støvring |
| 16 | Y ApS | 6806,2% | 282.718 kr. | 1 | 6,2 | Føllenslev |
| 17 | IO INTERACTIVE HOLDINGS A/S | 6790,1% | 624.000 kr. | 1 | 4,5 | København Ø |
| 18 | LARS HAAGH ApS | 6753,9% | 8.980 kr. | — | 8,3 | Fredensborg |
| 19 | CAMILLAAPPS ApS | 6173,8% | 2.000 kr. | 1 | 7,0 | København K |
| 20 | SKJOLD-ANDERSEN ApS | 6170,7% | 160.620 kr. | 1 | 7,6 | Grindsted |
| 21 | Yellow Farm ApS | 5916,9% | 15.320 kr. | — | 7,9 | Humlebæk |
| 22 | Dept Denmark Holding ApS | 5693,3% | 908.644 kr. | 8 | 7,6 | København K |
| 23 | INTEGRALIS SOFTWARE ApS | 5278,9% | 8.888 kr. | — | 7,4 | Hinnerup |
| 24 | REPAS ApS | 4810,3% | 40.000 kr. | — | 8,4 | Vanløse |
| 25 | MICRO TECH ApS | 4453,7% | 37.259 kr. | 1 | 6,9 | Aalborg SØ |
| 26 | HØYMANN ApS | 4271,3% | 14.400 kr. | 1 | 5,6 | København K |
| 27 | Amesto NextBridge A/S | 4075,8% | 3.826 kr. | 4 | 5,0 | København S |
| 28 | VENG INVEST SKANDERBORG ApS | 4023,4% | 118.143 kr. | 2 | 7,0 | Skanderborg |
| 29 | MAS CABANE ApS | 3823,2% | 48.051 kr. | 1 | 5,7 | Frederiksberg C |
| 30 | Smalltalk Enterprises ApS | 3409,3% | 21.442 kr. | 1 | 6,0 | Køge |
| 31 | RICO ANDERSEN INVEST ApS | 3398,8% | 209.341 kr. | — | 7,3 | København K |
| 32 | Klaus Poulsen Holding ApS | 3376,4% | 36.655 kr. | 1 | 5,5 | Jægerspris |
| 33 | TOBIAS DAM ApS | 3241,2% | 57.671 kr. | 1 | 6,7 | Svaneke |
| 34 | SINDBERG INVEST ApS | 3118,1% | 19.139 kr. | — | 7,1 | København S |
| 35 | THORUP INVEST ApS | 3033,1% | 1.741 kr. | — | 6,9 | Køge |
| 36 | AMC INTERNATIONAL A/S | 2932,9% | 622.424 kr. | — | 8,9 | Frederiksberg C |
| 37 | hellojens ApS | 2886,1% | 778 kr. | 1 | 5,0 | København V |
| 38 | SGT PROJECTS ApS | 2662,6% | 63.692 kr. | 1 | 7,6 | Vejle |
| 39 | K.M.R. ApS | 2597,4% | 52.576 kr. | — | 8,6 | Rungsted Kyst |
| 40 | BR HOLDING HEDENSTED ApS | 2583,9% | 73.930 kr. | — | 7,3 | Hedensted |
| 41 | HSS HOLDING ApS | 2526,4% | 302.951 kr. | 3 | 7,7 | Thisted |
| 42 | ITKS ApS | 2395,9% | 153.824 kr. | 2 | 6,5 | Kolding |
| 43 | 2FAST A/S | 2277,7% | 2.372 kr. | — | 8,2 | Aalborg |
| 44 | INTEC TELECOM SYSTEMS DENMARK A/S | 2129,9% | 77.000 kr. | — | 4,4 | København V |
| 45 | Allan Stejlborg Holding ApS | 2121,8% | 39.138 kr. | — | 7,0 | Aarhus C |
| 46 | BioMed Invest ApS | 2112,3% | 21.365 kr. | 2 | 6,2 | Aalborg |
| 47 | Modaxo Europe A/S | 2065,0% | 39,8 mio. kr. | 39 | 8,9 | Aarhus V |
| 48 | Dittmann Consulting A/S | 2048,2% | 21.685 kr. | 1 | 5,9 | Dragør |
| 49 | ITUS ApS | 2043,3% | 113.889 kr. | — | 8,6 | Hinnerup |
| 50 | BGlobal ApS | 1985,0% | 12.616 kr. | 1 | 6,1 | Aarhus N |
Ranglisten dækker alle 7.421 virksomheder inden for computerprogrammering og it-konsulentvirksomhed sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er Appdictive ApS med 674228,8%, efterfulgt af X-SOLAR SYSTEMS APS (202063,4%) og Danielsen 2 ApS (177971,7%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.