| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MINELCO A/S | 576821,0% | — | — | 8,0 | Nuuk |
| 2 | P. PEDERSEN. KLARUP. HOLDING ApS | 14044,0% | — | — | 7,1 | Storvorde |
| 3 | Herborgvej 22 ApS | 11835,8% | — | — | 7,4 | Skjern |
| 4 | BKBRIX INVEST ApS | 9926,9% | -91.687 kr. | — | 7,3 | Juelsminde |
| 5 | Mariager G Invest ApS | 6683,9% | 138.175 kr. | — | 7,3 | Randers NV |
| 6 | SOPHIENHOLM GRUSGRAV A/S | 4556,5% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,5 | Tølløse |
| 7 | DG Specialsand ApS | 3395,6% | 1,4 mio. kr. | — | 8,4 | Varde |
| 8 | LUXOL A/S | 2130,0% | — | 10 | 7,9 | Thisted |
| 9 | I.C.K. MILJØ ApS | 1937,7% | -19.724 kr. | — | 7,0 | Aarhus V |
| 10 | BRÄUNER INVEST ApS | 1796,7% | 700.000 kr. | 1 | 7,2 | Viborg |
| 11 | PALLE LUDVIGSEN. LØGTVED ApS | 1669,6% | 19,4 mio. kr. | 4 | 7,5 | Svebølle |
| 12 | OBEL STEN OG GRUS A/S | 1605,4% | 1,3 mio. kr. | — | 8,7 | Kalundborg |
| 13 | Itinnera Solutions ApS | 1394,8% | -3.161.579 kr. | 4 | 5,1 | København Ø |
| 14 | ELLINGEGÅRDENS GRUSGRAV ApS | 1333,0% | 3,4 mio. kr. | 2 | 6,6 | Sorø |
| 15 | DANSK RÅSTOF INDUSTRI A/S | 1303,6% | -92.049 kr. | 1 | 6,3 | Kokkedal |
| 16 | SINDBJERG GRUSGRAV ApS | 1099,3% | -10.000 kr. | — | 7,1 | Vils |
| 17 | DHV2930 ApS | 1044,1% | 115.857 kr. | — | 7,3 | Klampenborg |
| 18 | Covia Europe ApS | 1039,0% | 15,1 mio. kr. | 10 | 7,1 | Fredericia |
| 19 | COPENHAGEN MARBLE ApS | 928,9% | 99.989 kr. | — | 6,8 | Skovlunde |
| 20 | PREBEN ANDERSEN, SAND, GRUS & STEN ApS | 926,3% | 346.733 kr. | — | 7,5 | Nykøbing F |
| 21 | BJORUM ApS | 920,3% | 458.873 kr. | — | 6,7 | Vodskov |
| 22 | DANGRUS ApS | 861,1% | 2,7 mio. kr. | 2 | 7,0 | Aars |
| 23 | SØREN SPEDSBJERG A/S | 744,4% | 1,8 mio. kr. | 2 | 6,9 | Tjæreborg |
| 24 | CUPA DANMARK A/S | 717,7% | 8,0 mio. kr. | 3 | 7,2 | Albertslund |
| 25 | Mariager B Invest ApS | 688,1% | -14.500 kr. | — | 6,3 | Randers NV |
| 26 | ENTREPRENØR JØRN NIELSEN A/S | 654,5% | 2,6 mio. kr. | 1 | 6,6 | Odense SØ |
| 27 | AJ Sten og Grus Invest ApS | 611,3% | 43.945 kr. | — | 6,5 | Roskilde |
| 28 | AVANNAQ Shipping ApS | 580,0% | 346.554 kr. | — | 7,9 | Nuuk |
| 29 | HO BUGT, SAND & GRUS A/S | 573,8% | 33.165 kr. | — | 6,8 | Billum |
| 30 | Dan-Grit Specialsand ApS | 497,7% | 1,6 mio. kr. | — | 8,0 | Varde |
| 31 | SIKU SIORAQ ApS | 473,4% | 0 kr. | — | 6,8 | Kangerlussuaq |
| 32 | ARC Joint Venture Company ApS | 446,8% | -68.857 kr. | — | 5,0 | Nuuk |
| 33 | DANKALK K/S | 446,6% | 53,8 mio. kr. | 25 | 8,3 | Løgstør |
| 34 | Thy Kalk ApS | 385,4% | 5,3 mio. kr. | 5 | 7,9 | Thisted |
| 35 | JACOBSEN STEN OG GRUS ApS | 371,4% | 1,6 mio. kr. | 4 | 6,7 | Kruså |
| 36 | Jysksand ApS | 350,6% | 959.149 kr. | 1 | 7,3 | Brædstrup |
| 37 | Mariager Salt Specialties A/S | 347,3% | 483,7 mio. kr. | 78 | 8,9 | Mariager |
| 38 | H.M. HANDEL ApS | 338,5% | 171.348 kr. | 1 | 5,7 | Herlufmagle |
| 39 | ØSTJYDSK GRUS ApS | 335,7% | — | — | 8,2 | Låsby |
| 40 | ROSKILDE STEN OG GRUS ApS | 326,7% | 161,5 mio. kr. | 33 | 8,5 | Roskilde |
| 41 | Stendal ApS | 323,4% | -5.975 kr. | — | 6,7 | Jerslev J |
| 42 | Rørbæk Ejendomsselskab ApS | 313,3% | 117.679 kr. | — | 6,7 | Tølløse |
| 43 | DAGERØD GRUSGRAV ApS | 294,5% | — | 3 | 7,0 | Gilleleje |
| 44 | TH Freelance ApS | 291,7% | — | 1 | 7,1 | Skamby |
| 45 | KAAS BRIKETTER ApS | 291,2% | 11.341 kr. | — | 7,0 | Pandrup |
| 46 | E.J.J.-GRUS OG STEN ApS | 289,1% | 3,0 mio. kr. | 1 | 6,8 | Nykøbing F |
| 47 | BG STONE A/S | 283,4% | 1,8 mio. kr. | 7 | 5,9 | Viborg |
| 48 | JØRGEN LARSENS STENINDUSTRI ApS | 277,2% | 800.239 kr. | — | 6,9 | Sorø |
| 49 | PINDSTRUP MOSEBRUG A/S | 272,2% | 1,3 mia. kr. | 80 | 9,3 | Ryomgård |
| 50 | Mariager R Invest ApS | 254,1% | -14.813 kr. | — | 6,2 | Randers NV |
Ranglisten dækker alle 140 virksomheder inden for anden råstofindvinding sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er MINELCO A/S med 576821,0%, efterfulgt af P. PEDERSEN. KLARUP. HOLDING ApS (14044,0%) og Herborgvej 22 ApS (11835,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.