| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | LapTics ApS | 139576,6% | 2.359 kr. | — | 5,5 | Nærum |
| 2 | FLEXIPLAY ApS | 521,1% | 2.114 kr. | 5 | 4,5 | Strandby |
| 3 | PEPIN INVEST A/S | 420,8% | 168.543 kr. | — | 7,9 | Klampenborg |
| 4 | RÅVARELAGERET ApS | 401,1% | 4.714 kr. | 1 | 6,4 | Espergærde |
| 5 | J.K. AUTOMATER A/S | 248,2% | 809.149 kr. | 6 | 7,0 | Thisted |
| 6 | GGD GLOBAL GREEN DEVELOPER ApS | 245,5% | 7,1 mio. kr. | 2 | 7,5 | Odense C |
| 7 | Better Medico ApS | 150,9% | 42.254 kr. | — | 7,2 | Lystrup |
| 8 | JGN 2 Glamsbjerg ApS | 145,7% | 23.334 kr. | 1 | 5,9 | Aarup |
| 9 | RD-Park ApS | 126,0% | 7.307 kr. | — | 6,7 | Korsør |
| 10 | ARTbyKobber ApS | 123,5% | 2.933 kr. | — | 7,3 | Odder |
| 11 | Riel A/S | 118,5% | 2.019 kr. | — | 5,2 | Løgstør |
| 12 | PerfuseCell Cronus A/S | 117,1% | 20.467 kr. | — | 7,3 | Herlev |
| 13 | CHROMO-LIGHT ApS | 105,7% | 172.144 kr. | 1 | 6,4 | Vedbæk |
| 14 | GuildHub ApS | 102,7% | 146.547 kr. | — | 5,4 | Hjortshøj |
| 15 | 2R Vital ApS | 101,6% | 14,2 mio. kr. | — | 8,3 | Ølstykke |
| 16 | ROTAPURE LAB. INSTRUMENTS ApS | 100,4% | 510 kr. | — | 5,5 | Faxe Ladeplads |
| 17 | JPS COMBITOOLS ApS | 100,0% | 16.676 kr. | — | 7,8 | Galten |
| 18 | CAMII ApS | 100,0% | 3.393 kr. | — | 4,4 | Valby |
| 19 | HARTVIG AUDIO ApS | 100,0% | 6.015 kr. | — | 4,1 | Rønde |
| 20 | KERTEMINDE ISVÆRK ApS | 100,0% | 88.305 kr. | 1 | 4,3 | Kerteminde |
| 21 | COLD PLAST ApS | 97,9% | 94.836 kr. | — | 6,3 | Hirtshals |
| 22 | Grand Oak ApS | 95,7% | 122.675 kr. | 1 | 3,3 | Odder |
| 23 | URBAN SPORT SUPPLY ApS | 95,1% | 233.239 kr. | — | 8,1 | Vestbjerg |
| 24 | STUDIO HOIHO ApS | 92,8% | 52.794 kr. | — | 6,2 | København Ø |
| 25 | B-STICK ApS | 92,7% | 169.079 kr. | — | 5,5 | Kgs. Lyngby |
| 26 | PH Innovation ApS | 92,3% | 71.507 kr. | — | 5,1 | Bjæverskov |
| 27 | STUDIE-TECH ApS | 92,3% | 690.289 kr. | 2 | 6,8 | København K |
| 28 | Fwoosh ApS | 85,2% | 53.005 kr. | — | 5,3 | Esbjerg V |
| 29 | Alexander Lynggaard CPH ApS | 84,3% | 716.205 kr. | 2 | 6,9 | Hellerup |
| 30 | Dan-opal ApS | 83,5% | 73.202 kr. | 1 | 3,7 | Slagelse |
| 31 | MINTANDTEKNIKER HERNING ApS | 82,9% | 648.459 kr. | 4 | 6,6 | Herning |
| 32 | JEWELS CONSULT CPH ApS | 81,0% | 285.201 kr. | 2 | 6,3 | Frederiksberg |
| 33 | TOXVÆRD SØLVSMEDJE A/S | 80,6% | 355.929 kr. | — | 8,4 | København K |
| 34 | INNOCARE ApS | 80,2% | 238.531 kr. | — | 6,9 | Holstebro |
| 35 | CITIUS REMEX ApS | 80,0% | 475.833 kr. | — | 7,7 | Odder |
| 36 | Scandic Medico ApS | 79,7% | 420.465 kr. | — | 6,5 | Jyllinge |
| 37 | FrejaPihlBang ApS | 78,9% | 28.436 kr. | — | 7,6 | Roskilde |
| 38 | Laurent Liltorp Trading ApS | 78,9% | 4.860 kr. | 1 | 5,9 | Langå |
| 39 | SECURIN ApS | 78,8% | 9.565 kr. | — | 6,8 | Skævinge |
| 40 | Pro Denture ApS | 78,8% | 1,3 mio. kr. | — | 7,7 | Varde |
| 41 | LarsenDanmark ApS | 78,3% | 16.230 kr. | — | 5,9 | København S |
| 42 | Artesana ApS | 78,1% | 198.685 kr. | — | 7,6 | Dronninglund |
| 43 | War Stamps ApS | 78,1% | 90.108 kr. | — | 8,1 | Køge |
| 44 | Mester Spil ApS | 78,0% | 62.968 kr. | — | 6,8 | Roskilde |
| 45 | Bruun Inventions ApS | 78,0% | 59.240 kr. | — | 7,6 | Fredericia |
| 46 | Reeds ApS | 78,0% | 63.167 kr. | — | 7,8 | Valby |
| 47 | COPPLE ApS | 77,8% | 82.052 kr. | 1 | 6,1 | Gentofte |
| 48 | PianohjulDK ApS | 77,8% | 24.798 kr. | — | 7,7 | Kalundborg |
| 49 | Sisse Dinesen Jewelry ApS | 77,6% | 43.205 kr. | — | 7,2 | Vedbæk |
| 50 | Elzer ApS | 77,5% | 56.203 kr. | 1 | 6,1 | Hvidovre |
Ranglisten dækker alle 539 virksomheder inden for anden fremstillingsvirksomhed sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er LapTics ApS med 139576,6%, efterfulgt af FLEXIPLAY ApS (521,1%) og PEPIN INVEST A/S (420,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.