| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Y.E.S. ApS | 668,1% | 141.808 kr. | — | 8,0 | Vig |
| 2 | Clouds taking shape ApS | 104,8% | 192.149 kr. | 1 | 4,3 | Hørning |
| 3 | GLUDAN GRUPPEN A/S | 85,3% | 12,3 mio. kr. | 6 | 7,8 | København K |
| 4 | NORTH CLEAN TECNOLOGY ApS | 84,7% | 246.587 kr. | — | 8,9 | Skærbæk |
| 5 | DIAFARM A/S | 83,9% | 163.565 kr. | 29 | 7,1 | Vejle |
| 6 | USB akvariegødning ApS | 82,6% | 69.828 kr. | — | 6,9 | Tjele |
| 7 | N2C Production ApS | 81,5% | 140.071 kr. | — | 7,8 | Solrød Strand |
| 8 | MEDISIS ApS | 81,2% | 270.120 kr. | 1 | 5,8 | Hobro |
| 9 | FARMISAN ApS | 81,2% | 2,3 mio. kr. | 3 | 6,2 | Rungsted Kyst |
| 10 | Uldgødning Danmark ApS | 80,2% | 7.831 kr. | — | 6,5 | Skanderborg |
| 11 | Aalborg Bio Gødning ApS | 80,1% | 417.433 kr. | — | 5,9 | Thisted |
| 12 | NatureCell Denmark ApS | 73,8% | 606.786 kr. | 2 | 4,4 | Skanderborg |
| 13 | Myresand ApS | 71,9% | 57.337 kr. | — | 8,1 | Erslev |
| 14 | SYTRACKS ApS | 71,3% | 25.197 kr. | — | 7,3 | Stenløse |
| 15 | Haves Advanced Paint Solutions ApS | 70,2% | 89.966 kr. | — | 7,8 | Vissenbjerg |
| 16 | SKAN-MEDIC ApS | 68,2% | 1,5 mio. kr. | 4 | 6,6 | Skanderborg |
| 17 | Give Chemicals ApS | 67,5% | 4,8 mio. kr. | — | 5,6 | Give |
| 18 | ENH CHEMICALS ApS | 66,1% | 203.329 kr. | — | 7,1 | Svenstrup J |
| 19 | ZP Group ApS | 62,9% | 57,5 mio. kr. | 17 | 8,0 | Hornbæk |
| 20 | Balgårde Landhandel ApS | 62,0% | 226.147 kr. | 3 | 5,3 | Spentrup |
| 21 | Yuaia Haircare ApS | 60,9% | 2,8 mio. kr. | 16 | 6,2 | Roslev |
| 22 | Floorcoat Oils & Colours ApS | 59,9% | 195.119 kr. | — | 6,5 | Odense N |
| 23 | DenCoat International ApS | 58,7% | 1,5 mio. kr. | 2 | 6,6 | Nørre Aaby |
| 24 | XELLENCE ApS | 56,2% | 199.805 kr. | — | 4,9 | Taastrup |
| 25 | AdToCart ApS | 54,4% | 110.826 kr. | 1 | 6,7 | Tranbjerg J |
| 26 | Hveiti Ingredients ApS | 54,2% | 196.071 kr. | — | 5,1 | Grenaa |
| 27 | NORDISK PERLITE ApS | 53,8% | 36,0 mio. kr. | 34 | 8,4 | Hillerød |
| 28 | BURNBLOCK ApS | 53,8% | 7,9 mio. kr. | 7 | 7,6 | Rødovre |
| 29 | FLOORCOAT A/S | 53,1% | 1,2 mio. kr. | — | 8,1 | Odense N |
| 30 | DANSK SUPER VOKS A/S | 52,2% | 207.314 kr. | 1 | 6,9 | Helsingør |
| 31 | NORDCOLL A/S | 50,6% | 11,7 mio. kr. | 15 | 8,0 | Kvistgård |
| 32 | FLH Agro ApS | 50,3% | 13.650 kr. | — | 7,2 | Haderslev |
| 33 | NorGuard ApS | 49,7% | 315.214 kr. | — | 7,6 | Brøndby Strand |
| 34 | Myco4Food ApS | 49,6% | 1,1 mio. kr. | 5 | 4,8 | Taastrup |
| 35 | UNIPAK A/S | 49,0% | 24,0 mio. kr. | 17 | 7,6 | Galten |
| 36 | FYNS COATING ApS | 47,9% | 11,6 mio. kr. | 20 | 7,4 | Stenstrup |
| 37 | CHEMPILOTS A/S | 47,6% | 33,7 mio. kr. | 17 | 7,8 | Farum |
| 38 | Sandstone Scandinavia ApS | 45,7% | 2,4 mio. kr. | 3 | 7,0 | Odense C |
| 39 | PRO-REN A/S | 44,1% | 12,8 mio. kr. | 19 | 8,2 | Holbæk |
| 40 | HYDRO-X A/S | 43,1% | 5,6 mio. kr. | 3 | 7,3 | Hjallerup |
| 41 | DST-CHEMICALS A/S | 43,0% | 57,0 mio. kr. | 31 | 7,8 | Kolding |
| 42 | RIEMANN A/S | 42,5% | 122,4 mio. kr. | 66 | 9,4 | Hillerød |
| 43 | Alba Beauty Nordic ApS | 42,1% | 9,3 mio. kr. | 4 | 5,5 | Hellerup |
| 44 | AUSTRALIAN BODYCARE CONTINENTAL 2012 ApS | 40,4% | 59,6 mio. kr. | 52 | 8,7 | Vissenbjerg |
| 45 | LITHOINK ApS | 39,1% | 318.800 kr. | 1 | 4,2 | Frederikssund |
| 46 | NIPPON SANSO DANMARK A/S | 36,4% | 162,2 mio. kr. | 100 | 8,7 | Fredericia |
| 47 | Aks2tal ApS | 36,0% | 3,8 mio. kr. | 6 | 7,5 | Gadstrup |
| 48 | Silikatteknik ApS | 35,7% | 75.635 kr. | — | 5,3 | Rønde |
| 49 | PRO-GLUE A/S | 35,2% | 15,3 mio. kr. | 11 | 7,7 | Lille Skensved |
| 50 | BOLLERUP JENSEN A/S | 34,9% | 18,7 mio. kr. | 17 | 7,8 | Tarm |
Ranglisten dækker alle 204 virksomheder inden for fremstilling af kemikalier og kemiske produkter sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er Y.E.S. ApS med 668,1%, efterfulgt af Clouds taking shape ApS (104,8%) og GLUDAN GRUPPEN A/S (85,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.