| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | LITHOINK ApS | 170,6% | 318.800 kr. | 1 | 4,2 | Frederikssund |
| 2 | USB akvariegødning ApS | 144,3% | 69.828 kr. | — | 6,9 | Tjele |
| 3 | DENNIS KNUDSEN PROFESSIONAL PRODUCTS ApS | 130,8% | 382.070 kr. | 1 | 4,4 | Vedbæk |
| 4 | Alba Beauty Nordic ApS | 96,8% | 9,3 mio. kr. | 4 | 5,5 | Hellerup |
| 5 | ZP Group ApS | 73,5% | 57,5 mio. kr. | 17 | 8,0 | Hornbæk |
| 6 | Clouds taking shape ApS | 66,7% | 192.149 kr. | 1 | 4,3 | Hørning |
| 7 | FARMISAN ApS | 66,3% | 2,3 mio. kr. | 3 | 6,2 | Rungsted Kyst |
| 8 | Y.E.S. ApS | 64,0% | 141.808 kr. | — | 8,0 | Vig |
| 9 | NatureCell Denmark ApS | 61,6% | 606.786 kr. | 2 | 4,4 | Skanderborg |
| 10 | MEDISIS ApS | 54,2% | 270.120 kr. | 1 | 5,8 | Hobro |
| 11 | NORDCOLL A/S | 54,1% | 11,7 mio. kr. | 15 | 8,0 | Kvistgård |
| 12 | CHEMPILOTS A/S | 52,9% | 33,7 mio. kr. | 17 | 7,8 | Farum |
| 13 | Sacred Earth ApS | 49,6% | — | — | 4,6 | Tjele |
| 14 | FYNS COATING ApS | 45,8% | 11,6 mio. kr. | 20 | 7,4 | Stenstrup |
| 15 | NORDISK PERLITE ApS | 45,7% | 36,0 mio. kr. | 34 | 8,4 | Hillerød |
| 16 | Kemi-Tech ApS | 41,7% | 25,7 mio. kr. | 19 | 7,1 | Hedensted |
| 17 | AUSTRALIAN BODYCARE CONTINENTAL 2012 ApS | 41,0% | 59,6 mio. kr. | 52 | 8,7 | Vissenbjerg |
| 18 | Haves Advanced Paint Solutions ApS | 39,2% | 89.966 kr. | — | 7,8 | Vissenbjerg |
| 19 | AdToCart ApS | 38,4% | 110.826 kr. | 1 | 6,7 | Tranbjerg J |
| 20 | BURNBLOCK ApS | 38,2% | 7,9 mio. kr. | 7 | 7,6 | Rødovre |
| 21 | Chemworks ApS | 38,0% | 3,5 mio. kr. | 2 | 6,8 | Hedensted |
| 22 | Nardos ApS | 37,4% | 2,5 mio. kr. | 6 | 6,2 | Ebeltoft |
| 23 | ELIORA ApS | 37,1% | -17.293 kr. | — | 3,4 | Spøttrup |
| 24 | PROTOX ApS | 35,4% | 12,9 mio. kr. | 14 | 7,3 | Kolding |
| 25 | STRANDMØLLEN A/S | 33,9% | 120,1 mio. kr. | 132 | 9,7 | Klampenborg |
| 26 | RIEMANN A/S | 32,9% | 122,4 mio. kr. | 66 | 9,4 | Hillerød |
| 27 | NOVADAN ApS | 31,5% | 106,4 mio. kr. | 69 | 8,9 | Kolding |
| 28 | Epic Oils ApS | 30,2% | — | — | 4,8 | Kalvehave |
| 29 | Give Chemicals ApS | 28,3% | 4,8 mio. kr. | — | 5,6 | Give |
| 30 | PRO-GLUE A/S | 27,8% | 15,3 mio. kr. | 11 | 7,7 | Lille Skensved |
| 31 | JS Kar Reparationer ApS | 26,4% | 781.950 kr. | 2 | 6,8 | Esbjerg |
| 32 | DST-CHEMICALS A/S | 25,6% | 57,0 mio. kr. | 31 | 7,8 | Kolding |
| 33 | SKAN-MEDIC ApS | 25,1% | 1,5 mio. kr. | 4 | 6,6 | Skanderborg |
| 34 | SAMSON ENVIRO INDUSTRIES ApS | 22,6% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,8 | Bagsværd |
| 35 | ALPHA PRODUCTS ApS | 22,3% | 2,6 mio. kr. | 7 | 7,1 | Ejby |
| 36 | Soap Nordic A/S | 20,7% | 26,8 mio. kr. | 44 | 8,9 | Nykøbing F |
| 37 | UNIQUE KROP OG SKØNHEDSPLEJE ApS | 20,4% | 670.682 kr. | 1 | 6,5 | Viborg |
| 38 | UNIPAK A/S | 20,4% | 24,0 mio. kr. | 17 | 7,6 | Galten |
| 39 | Aalborg Bio Gødning ApS | 20,1% | 417.433 kr. | — | 5,9 | Thisted |
| 40 | Yuaia Haircare ApS | 19,9% | 2,8 mio. kr. | 16 | 6,2 | Roslev |
| 41 | PRO-REN A/S | 19,4% | 12,8 mio. kr. | 19 | 8,2 | Holbæk |
| 42 | NIPPON SANSO DANMARK A/S | 19,4% | 162,2 mio. kr. | 100 | 8,7 | Fredericia |
| 43 | Linde Gas A/S | 19,3% | 795,0 mio. kr. | 100 | 9,6 | Ballerup |
| 44 | SKOVGAARD & FRYDENSBERG PRODUKTION ApS | 19,1% | — | 2 | 6,6 | København V |
| 45 | BESMA INTERNATIONAL CHEM A/S | 18,7% | 5,5 mio. kr. | 9 | 7,6 | Vejle |
| 46 | Floorcoat Innovation ApS | 18,5% | 1,1 mio. kr. | 2 | 7,0 | Odense N |
| 47 | AGO ApS | 18,5% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,9 | Holstebro |
| 48 | DenCoat International ApS | 18,4% | 1,5 mio. kr. | 2 | 6,6 | Nørre Aaby |
| 49 | ARLA FOODS INGREDIENTS GROUP P/S | 18,3% | 6,8 mia. kr. | 0 | 9,3 | Viby J |
| 50 | N2C Production ApS | 18,2% | 140.071 kr. | — | 7,8 | Solrød Strand |
Ranglisten dækker alle 284 virksomheder inden for fremstilling af kemikalier og kemiske produkter sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er LITHOINK ApS med 170,6%, efterfulgt af USB akvariegødning ApS (144,3%) og DENNIS KNUDSEN PROFESSIONAL PRODUCTS ApS (130,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.