| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BlackDiamond Squeegee ApS | 41879,4% | 232.006 kr. | 1 | 6,4 | Helsingør |
| 2 | BNC PRODUCTS ApS | 7384,0% | -88.890 kr. | 1 | 5,7 | Esbjerg V |
| 3 | DIAFARM A/S | 4639,4% | 163.565 kr. | 29 | 7,1 | Vejle |
| 4 | NitroVolt ApS | 3788,2% | 1,2 mio. kr. | 20 | 6,0 | Søborg |
| 5 | RIBOTASK ApS | 3248,9% | -106.744 kr. | 2 | 5,5 | Odense SØ |
| 6 | NordicBlue ApS | 3093,6% | -3.096.461 kr. | 7 | 3,8 | Humlebæk |
| 7 | SMUK skincare ApS | 3061,1% | -130.333 kr. | 1 | 5,2 | Vanløse |
| 8 | Prozymex 2017 ApS | 2729,3% | -24.643 kr. | — | 7,9 | Hørsholm |
| 9 | VeSoe ApS | 2673,5% | 46.522 kr. | 1 | 5,6 | Ølstykke |
| 10 | Cytiva Denmark Manufacturing ApS | 2460,5% | -23.295.516 kr. | 21 | 7,9 | Vallensbæk Strand |
| 11 | SYTRACKS ApS | 2377,2% | 25.197 kr. | — | 7,3 | Stenløse |
| 12 | SANI-SHINE ApS | 2261,6% | 317.478 kr. | 1 | 5,2 | Hillerød |
| 13 | MAYKKER Products ApS | 1855,5% | 662.909 kr. | 2 | 5,9 | Helsingør |
| 14 | NorGuard ApS | 1630,0% | 315.214 kr. | — | 7,6 | Brøndby Strand |
| 15 | BioHalo ApS | 1587,7% | -987.238 kr. | 3 | 3,5 | København N |
| 16 | Anakof group ApS | 1448,4% | -115.795 kr. | — | 4,3 | Frederikshavn |
| 17 | KRS ApS | 1435,0% | 754.127 kr. | 2 | 7,1 | Middelfart |
| 18 | KUNSTSTOF-KEMI. SKANDINAVIA A/S | 1407,8% | 522,6 mio. kr. | 83 | 8,9 | Nykøbing M |
| 19 | FARVEKOMPAGNIET GRANAT ApS | 1382,1% | 254.936 kr. | 2 | 5,8 | Hjørring |
| 20 | Bactolife A/S | 1284,1% | — | 57 | 8,2 | København Ø |
| 21 | RONS ApS | 1225,8% | -206.613 kr. | — | 6,0 | Hedehusene |
| 22 | DANSK SUPER VOKS A/S | 1216,3% | 207.314 kr. | 1 | 6,9 | Helsingør |
| 23 | AKTIESELSKABET AF 1. JANUAR 1987 | 1180,9% | 0 kr. | — | 8,5 | Ballerup |
| 24 | Sandstone Scandinavia ApS | 1166,6% | 2,4 mio. kr. | 3 | 7,0 | Odense C |
| 25 | ELDON BIOLOGICALS A/S | 1158,8% | 13,6 mio. kr. | 17 | 7,8 | Gentofte |
| 26 | STN GROUP ApS | 1149,2% | -112.214 kr. | — | 4,4 | København V |
| 27 | Porcelain Perfumery ApS | 1121,5% | 205.433 kr. | 1 | 6,3 | København K |
| 28 | GLUDAN GRUPPEN A/S | 1094,0% | 12,3 mio. kr. | 6 | 7,8 | København K |
| 29 | SAMSON ENVIRO INDUSTRIES ApS | 1049,5% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,8 | Bagsværd |
| 30 | FLH Agro ApS | 928,6% | 13.650 kr. | — | 7,2 | Haderslev |
| 31 | N2C Production ApS | 894,4% | 140.071 kr. | — | 7,8 | Solrød Strand |
| 32 | DuPont de Nemours Denmark ApS | 875,3% | 5,6 mio. kr. | 3 | 6,5 | Brabrand |
| 33 | PHARMA-TRADE A/S | 784,1% | 382,2 mio. kr. | 3 | 8,1 | Græsted |
| 34 | BRENNTAG NORDIC A/S | 714,0% | 1,1 mia. kr. | 125 | 8,8 | Ballerup |
| 35 | Master Builders Solutions Denmark A/S | 653,4% | 23,2 mio. kr. | 25 | 7,2 | Rødekro |
| 36 | Croda Denmark A/S | 648,0% | 97,0 mio. kr. | 104 | 7,9 | Frederikssund |
| 37 | NORTH CLEAN TECNOLOGY ApS | 638,3% | 246.587 kr. | — | 8,9 | Skærbæk |
| 38 | SKOVGAARD & FRYDENSBERG PRODUKTION ApS | 609,8% | — | 2 | 6,6 | København V |
| 39 | PRO-GLUE A/S | 595,1% | 15,3 mio. kr. | 11 | 7,7 | Lille Skensved |
| 40 | Apoteksbloggers ApS | 577,2% | -8.670 kr. | 0 | 6,1 | København S |
| 41 | SKAN-MEDIC ApS | 558,6% | 1,5 mio. kr. | 4 | 6,6 | Skanderborg |
| 42 | Myresand ApS | 549,3% | 57.337 kr. | — | 8,1 | Erslev |
| 43 | CHEMPILOTS A/S | 547,4% | 33,7 mio. kr. | 17 | 7,8 | Farum |
| 44 | Kementec Solutions A/S | 530,1% | 18,7 mio. kr. | 21 | 7,9 | Taastrup |
| 45 | Kyst Care ApS | 519,3% | -21.542 kr. | — | 6,4 | Køge |
| 46 | PRO-REN A/S | 515,7% | 12,8 mio. kr. | 19 | 8,2 | Holbæk |
| 47 | UNIZYME LABORATORIES ApS | 499,5% | -386.256 kr. | 2 | 6,3 | Hørsholm |
| 48 | HYDRO-X A/S | 481,7% | 5,6 mio. kr. | 3 | 7,3 | Hjallerup |
| 49 | NOVADAN ApS | 475,8% | 106,4 mio. kr. | 69 | 8,9 | Kolding |
| 50 | PROMAL A/S | 475,0% | 14,0 mio. kr. | 18 | 7,3 | Holstebro |
Ranglisten dækker alle 277 virksomheder inden for fremstilling af kemikalier og kemiske produkter sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er BlackDiamond Squeegee ApS med 41879,4%, efterfulgt af BNC PRODUCTS ApS (7384,0%) og DIAFARM A/S (4639,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.