| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Borghegn Yachtdesign ApS | 214,9% | 473.707 kr. | 1 | 3,5 | Thisted |
| 2 | Electric Marine ApS | 78,4% | -2.597 kr. | — | 4,0 | Klampenborg |
| 3 | SKY-WATCH A/S | 77,6% | 365,0 mio. kr. | 149 | 8,8 | Støvring |
| 4 | Anker Baade ApS | 68,7% | 2,0 mio. kr. | — | 8,3 | Tasiilaq |
| 5 | Struer Bådebyggeri ApS | 66,5% | 713.833 kr. | 1 | 7,0 | Struer |
| 6 | Finn & Ko ApS | 64,6% | 422.528 kr. | — | 7,7 | Them |
| 7 | TL Marine ApS | 62,0% | 1,9 mio. kr. | 1 | 5,9 | Frederikshavn |
| 8 | SIMA INNOVATION A/S | 56,9% | 85,5 mio. kr. | 51 | 9,5 | Årslev |
| 9 | Brumbaal ApS | 48,9% | 95.883 kr. | 4 | 6,9 | København Ø |
| 10 | Nordic Wing ApS | 39,4% | 97,5 mio. kr. | 40 | 8,0 | Værløse |
| 11 | Artex Danmark A/S | 37,4% | 37,4 mio. kr. | 20 | 7,6 | Viborg |
| 12 | CCS MAINTENANCE ApS | 36,3% | 10,9 mio. kr. | 12 | 7,7 | Dragør |
| 13 | DINES AVITECH ApS | 35,7% | 630.213 kr. | 1 | 7,1 | Havdrup |
| 14 | CHRISTIANIA BIKES ApS | 32,7% | 27,7 mio. kr. | 28 | 8,3 | Rønne |
| 15 | Space Composite Structures DENMARK APS | 32,5% | 7,0 mio. kr. | 10 | 7,8 | Odense S |
| 16 | COMPOSHIELD A/S | 32,1% | 21,2 mio. kr. | 32 | 7,8 | Hadsten |
| 17 | WATERCONSTRUCT ApS | 30,9% | 95.016 kr. | — | 5,2 | Vipperød |
| 18 | B-Bikes ApS | 28,1% | 19,7 mio. kr. | 17 | 7,1 | Karlslunde |
| 19 | JJ Racing ApS | 27,6% | 2,5 mio. kr. | 1 | 6,6 | Rønnede |
| 20 | NIHOLA ApS | 26,0% | 11,5 mio. kr. | 5 | 7,2 | Kirke Såby |
| 21 | HVACON Marine Systems A/S | 25,9% | 72,6 mio. kr. | 27 | 7,6 | Frederikssund |
| 22 | Space Inventor A/S | 24,5% | 65,6 mio. kr. | 109 | 9,4 | Aalborg Øst |
| 23 | DANSK CYKEL TRAILER FABRIK ApS | 23,8% | 300.132 kr. | 1 | 6,9 | Børkop |
| 24 | PF MOBILITY ApS | 23,4% | 13,3 mio. kr. | 31 | 7,4 | Vildbjerg |
| 25 | LANGHØJ ApS | 22,1% | 31,6 mio. kr. | 24 | 7,3 | Viby J |
| 26 | FUNDER DEVELOPMENT ApS | 18,3% | 2,9 mio. kr. | 3 | 7,3 | Vejle |
| 27 | ROLTEC EL-KØRESTOLE A/S | 16,9% | 16,8 mio. kr. | 23 | 8,0 | Lystrup |
| 28 | R82 A/S | 16,6% | 105,6 mio. kr. | 172 | 9,8 | Gedved |
| 29 | WOLTURNUS A/S | 16,5% | 50,3 mio. kr. | 81 | 8,5 | Nibe |
| 30 | NR STAAL ApS | 16,4% | 9,3 mio. kr. | 2 | 5,6 | Vodskov |
| 31 | PURETEQ A/S | 16,0% | 37,4 mio. kr. | 39 | 8,4 | Svendborg |
| 32 | Demelza Holding ApS | 15,9% | -8.993 kr. | — | 5,6 | Haderslev |
| 33 | EL-LET ApS | 14,9% | 2,1 mio. kr. | 5 | 7,4 | Nordborg |
| 34 | TCR DENMARK ApS | 14,7% | 37,3 mio. kr. | 41 | 6,5 | Kastrup |
| 35 | A. WINTHER A/S | 13,9% | 58,3 mio. kr. | 74 | 9,1 | Them |
| 36 | EOWS ApS | 13,8% | 51,3 mio. kr. | 84 | 8,2 | Sæby |
| 37 | SENEBERG SHOCKS ApS | 13,4% | 6,8 mio. kr. | 17 | 7,0 | Fredensborg |
| 38 | Renegade UxS ApS | 12,2% | 4,3 mio. kr. | 15 | 4,4 | Holte |
| 39 | ADJUTOR ApS | 12,1% | 1,1 mio. kr. | 1 | 7,0 | Skibby |
| 40 | FAABORG VÆRFT A/S | 12,1% | 17,7 mio. kr. | 31 | 8,6 | Faaborg |
| 41 | MEDEMA A/S | 11,1% | 32,4 mio. kr. | 36 | 8,0 | Herning |
| 42 | VIKING LIFE-SAVING EQUIPMENT A/S | 10,6% | 4,2 mia. kr. | 498 | 9,3 | Esbjerg V |
| 43 | General Dynamics European Land Systems Denmark ApS | 10,0% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,0 | København V |
| 44 | AIR SERVICE VAMDRUP ApS | 9,8% | 2,9 mio. kr. | 18 | 6,8 | Vamdrup |
| 45 | Velove Denmark ApS | 9,5% | 1,0 mio. kr. | 2 | 4,2 | Køge |
| 46 | POCA GLASFIBER ApS | 8,8% | 7,3 mio. kr. | 15 | 7,1 | Hedensted |
| 47 | Codrone ApS | 8,4% | 654.643 kr. | 4 | 3,9 | Odense N |
| 48 | North Propulsion ApS | 8,1% | 3,8 mio. kr. | 5 | 7,4 | Kongens Lyngby |
| 49 | PI BOAT ApS | 7,0% | -6.904 kr. | — | 4,9 | Skjern |
| 50 | Danish Ship Installation ApS | 6,4% | 10,1 mio. kr. | 21 | 6,7 | Hirtshals |
Ranglisten dækker alle 136 virksomheder inden for fremstilling af andre transportmidler sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er Borghegn Yachtdesign ApS med 214,9%, efterfulgt af Electric Marine ApS (78,4%) og SKY-WATCH A/S (77,6%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.