Top Fremstilling af metallvarer: Resultat
Top 100 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer sorteret efter resultat. CSK STÅLINDUSTRI A/S topper med 205,6 mio. kr., fulgt af KYOCERA UNIMERCO TOOLING A/S (170,3 mio. kr.) og Envases Europe A/S (119,9 mio. kr.). Samlet 1.969 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 3. september 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 51 | ØGLÆND SYSTEM A/S | 14,8 mio. kr. | 45,6 mio. kr. | 29 | 8,5 | Haderslev |
| 52 | HERNING PENGESKABSFABRIK A/S | 14,6 mio. kr. | 23,1 mio. kr. | 10 | 8,0 | Herning |
| 53 | BODYCOTE VARMEBEHANDLING A/S | 14,5 mio. kr. | 51,1 mio. kr. | 51 | 7,6 | Ejby |
| 54 | ORLA HANSEN A/S | 14,4 mio. kr. | 27,5 mio. kr. | 74 | 9,3 | Tarm |
| 55 | Sterke A/S | 14,3 mio. kr. | 104,9 mio. kr. | 126 | 8,2 | Aalborg Øst |
| 56 | LOMAC A/S | 14,1 mio. kr. | 73,4 mio. kr. | 33 | 7,8 | Munkebo |
| 57 | Danammo ApS | 14,0 mio. kr. | 18,5 mio. kr. | 3 | 6,6 | Frederiksberg |
| 58 | Envases Media A/S | 14,0 mio. kr. | 23,5 mio. kr. | — | 8,3 | Løsning |
| 59 | DS STÅLPROFIL A/S | 13,7 mio. kr. | 67,4 mio. kr. | 88 | 9,7 | Hobro |
| 60 | KOATEK A/S | 13,4 mio. kr. | 31,4 mio. kr. | 119 | 9,2 | Jægerspris |
| 61 | SM Industries A/S | 13,2 mio. kr. | 715,7 mio. kr. | 290 | 8,7 | Rødekro |
| 62 | SAAB NORDIC DEFENCE INDUSTRIES A/S | 13,0 mio. kr. | 26,7 mio. kr. | 24 | 7,8 | Nørresundby |
| 63 | JQ STEEL A/S | 12,7 mio. kr. | 38,7 mio. kr. | 35 | 8,0 | Køge |
| 64 | KT STÅLINDUSTRI A/S | 12,7 mio. kr. | 59,0 mio. kr. | 75 | 8,9 | Slangerup |
| 65 | Modulex ApS | 12,3 mio. kr. | 238,6 mio. kr. | 54 | 7,6 | Billund |
| 66 | AH METAL SOLUTIONS A/S | 12,1 mio. kr. | 30,9 mio. kr. | 57 | 8,1 | Allerød |
| 67 | PLUS PACK A/S | 12,0 mio. kr. | 634,0 mio. kr. | 148 | 8,5 | Odense S |
| 68 | TECHNOR ApS | 12,0 mio. kr. | 35,2 mio. kr. | 27 | 8,0 | Hobro |
| 69 | STANSOMATIC A/S | 12,0 mio. kr. | 67,6 mio. kr. | 108 | 9,8 | Billund |
| 70 | OutdoorDesign ApS | 11,7 mio. kr. | 18,6 mio. kr. | 15 | 8,0 | Tommerup |
| 71 | KK Metal P/S | 11,7 mio. kr. | 45,0 mio. kr. | 49 | 8,3 | Snedsted |
| 72 | SØREN O STÅL & MONTAGE ApS | 11,4 mio. kr. | 47,0 mio. kr. | 72 | 7,8 | Herning |
| 73 | NEK A/S | 11,2 mio. kr. | 44,4 mio. kr. | 51 | 7,4 | Billund |
| 74 | Erlinord Automation A/S | 11,1 mio. kr. | 35,8 mio. kr. | 41 | 7,9 | Vejle |
| 75 | NORDMARK MASKINFABRIK A/S | 11,0 mio. kr. | 76,9 mio. kr. | 87 | 8,0 | Sæby |
| 76 | ACO FUNKI A/S | 10,9 mio. kr. | 331,6 mio. kr. | 97 | 7,5 | Herning |
| 77 | Saferoad Traffic A/S | 10,8 mio. kr. | 101,1 mio. kr. | 122 | 8,2 | Odense SV |
| 78 | ARMINOX A/S | 10,7 mio. kr. | 25,1 mio. kr. | 19 | 7,0 | Viborg |
| 79 | Skagen SSB ApS | 10,6 mio. kr. | 266,7 mio. kr. | 416 | 8,2 | Frederikshavn |
| 80 | TODO OVERFLADETEKNIK A/S | 10,5 mio. kr. | 37,8 mio. kr. | 33 | 8,0 | Kalundborg |
| 81 | FINELCO A/S | 10,5 mio. kr. | 22,1 mio. kr. | 12 | 7,2 | Tårs |
| 82 | JUAL A/S | 10,4 mio. kr. | 146,4 mio. kr. | 239 | 9,3 | Juelsminde |
| 83 | TORMAX DANMARK A/S | 10,4 mio. kr. | 48,6 mio. kr. | 108 | 8,5 | Give |
| 84 | LESJÖFORS A/S | 10,2 mio. kr. | 41,3 mio. kr. | 46 | 8,2 | Brøndby |
| 85 | J. LANGKJÆR STÅLBYG A/S | 9,6 mio. kr. | 25,0 mio. kr. | 90 | 9,1 | Vildbjerg |
| 86 | SIMPSON STRONG-TIE A/S | 9,6 mio. kr. | 51,5 mio. kr. | 94 | 8,3 | Horsens |
| 87 | NG Metal A/S | 9,5 mio. kr. | 24,2 mio. kr. | 64 | 7,6 | Spøttrup |
| 88 | DANPRES A/S | 9,4 mio. kr. | 65,0 mio. kr. | 80 | 8,3 | Låsby |
| 89 | LPM PRODUCTION A/S | 9,4 mio. kr. | 51,2 mio. kr. | 79 | 8,8 | Ølgod |
| 90 | MASKINFABRIKKEN JST A/S | 9,3 mio. kr. | 47,7 mio. kr. | 63 | 8,9 | Lem St |
| 91 | Avantea Steel Solutions A/S | 9,2 mio. kr. | 67,5 mio. kr. | 72 | 7,9 | Esbjerg Ø |
| 92 | JPBC A/S | 9,2 mio. kr. | 85,8 mio. kr. | 118 | 8,3 | Rødkærsbro |
| 93 | SUR-TECH A/S | 9,0 mio. kr. | 14,8 mio. kr. | 12 | 8,4 | Farum |
| 94 | AM VÆRKTØJ ODENSE A/S | 8,7 mio. kr. | 72,8 mio. kr. | 91 | 8,0 | Odense S |
| 95 | ECM INDUSTRIES A/S | 8,7 mio. kr. | 81,0 mio. kr. | 109 | 8,4 | Egtved |
| 96 | JACK FOGED A/S | 8,7 mio. kr. | 42,6 mio. kr. | 32 | 8,6 | Broby |
| 97 | PBN A/S | 8,5 mio. kr. | 23,7 mio. kr. | 12 | 6,2 | Videbæk |
| 98 | Premator Danmark ApS | 8,5 mio. kr. | 64,2 mio. kr. | 99 | 9,1 | Frederikshavn |
| 99 | Welpaint A/S | 8,4 mio. kr. | 55,6 mio. kr. | 61 | 8,1 | Give |
| 100 | ELPLATEK A/S | 8,4 mio. kr. | 32,7 mio. kr. | 36 | 7,5 | Espergærde |
100 af 1.969 | ||||||
Om ranglisten for fremstilling af metallvarer
Ranglisten dækker alle 1.969 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer sorteret efter resultat. Topplaceret er CSK STÅLINDUSTRI A/S med 205,6 mio. kr., efterfulgt af KYOCERA UNIMERCO TOOLING A/S (170,3 mio. kr.) og Envases Europe A/S (119,9 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.