| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Entreprenør Mikkel Duedahl ApS | 92,9% | 337.255 kr. | 1 | 5,9 | Vejle |
| 2 | FLEXOFOLD ApS | 91,3% | 14,7 mio. kr. | 11 | 7,5 | Vejle |
| 3 | HØFFNER OG SJØSTRAND ApS | 81,8% | 5,0 mio. kr. | 7 | 7,7 | Vejle |
| 4 | THUBALKA A/S | 81,8% | 8,1 mio. kr. | 15 | 7,8 | Vejle |
| 5 | Elvstrøm Invest ApS | 80,3% | -85.247 kr. | 1 | 5,7 | Gadbjerg |
| 6 | Sphere Europe ApS | 75,0% | 1,7 mio. kr. | — | 7,0 | Vejle |
| 7 | FOMETECH A/S | 73,3% | 1,7 mio. kr. | 4 | 7,7 | Jelling |
| 8 | Uhe Smedie ApS | 72,9% | 2,8 mio. kr. | 8 | 6,1 | Give |
| 9 | TORMAX DANMARK A/S | 71,1% | 51,9 mio. kr. | 114 | 9,0 | Give |
| 10 | Dansk Coating Service ApS | 67,2% | 345.423 kr. | 1 | 5,4 | Give |
| 11 | C. KRISTIANSEN SMEDE- OG MASKINVÆRKSTED ApS | 65,5% | 518.223 kr. | 1 | 6,7 | Vejle |
| 12 | GIVE STÅL ApS | 63,2% | -121.607 kr. | 1 | 5,6 | Give |
| 13 | Dahl Group ApS | 62,6% | 588.492 kr. | 2 | 5,8 | Fredericia |
| 14 | DAN EGTVED A/S | 60,1% | 33,8 mio. kr. | 57 | 9,0 | Egtved |
| 15 | CT SVEJSETECH ApS | 54,5% | 1,0 mio. kr. | 2 | 6,6 | Egtved |
| 16 | Erlinord Automation A/S | 50,5% | 35,8 mio. kr. | 36 | 7,8 | Vejle |
| 17 | UNI-TECHNOLOGY A/S | 50,5% | 8,8 mio. kr. | 13 | 6,8 | Vejle |
| 18 | POLAR TOOLS A/S | 50,4% | 5,0 mio. kr. | 5 | 7,0 | Vejle |
| 19 | STAALSERVICE A/S | 44,4% | 22,1 mio. kr. | 32 | 6,8 | Jelling |
| 20 | ECM INDUSTRIES A/S | 43,0% | 81,0 mio. kr. | 106 | 8,4 | Egtved |
| 21 | JCH A/S | 40,3% | 24,7 mio. kr. | 22 | 7,6 | Vejle |
| 22 | BØRKOP INDUSTRISERVICE A/S | 39,9% | 10,0 mio. kr. | 15 | 7,3 | Børkop |
| 23 | FREE-FORM A/S | 36,9% | 10,0 mio. kr. | 12 | 6,8 | Vejle |
| 24 | TRIPLECUT A/S | 36,0% | 30,1 mio. kr. | 45 | 7,1 | Vejle |
| 25 | JAS.DK ApS | 36,0% | 4,3 mio. kr. | 11 | 6,6 | Vejle |
| 26 | Welpaint A/S | 35,6% | 6,7 mio. kr. | 53 | 7,9 | Give |
| 27 | HC SMEDE A/S | 31,7% | 33,2 mio. kr. | 63 | 7,6 | Børkop |
| 28 | Danish Tooling Design ApS | 26,8% | -17.186 kr. | — | 6,1 | Middelfart |
| 29 | VEJLE NIKKEL OG CHROM ApS | 26,1% | 2,1 mio. kr. | 6 | 5,7 | Vejle |
| 30 | VMV TEKNIK ApS | 19,0% | 4,5 mio. kr. | 3 | 5,9 | Vejle |
| 31 | WELCON A/S | 17,9% | 1,5 mia. kr. | 768 | 8,2 | Give |
| 32 | Andersen Steel Company ApS | 3,3% | 4,3 mio. kr. | 6 | 4,6 | Give |
| 33 | JR Service ApS | -11,1% | 1,7 mio. kr. | 6 | 3,7 | Jelling |
| 34 | UNIBOLT A/S | -29,5% | -1.356.475 kr. | 27 | 4,5 | Vejle |
| 35 | Sabik Offshore A/S | -71,9% | 634.207 kr. | 21 | 3,4 | Vejle |
35 af 35 | ||||||
Ranglisten dækker alle 35 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i vejle sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Entreprenør Mikkel Duedahl ApS med 92,9%, efterfulgt af FLEXOFOLD ApS (91,3%) og HØFFNER OG SJØSTRAND ApS (81,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.