| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MJ Maskinteknik ApS | 77,0% | 197.857 kr. | 3 | 6,5 | Rødding |
| 2 | Æ Bette Smed ApS | 76,0% | 61.561 kr. | 1 | 6,3 | Holsted |
| 3 | Leif Juhl Pedersen aps | 68,1% | 39.964 kr. | 1 | 5,3 | Vejen |
| 4 | BH SMEDE- & MONTAGE ApS | 67,3% | 3,3 mio. kr. | 7 | 5,7 | Vejen |
| 5 | VILSTRUP INDUSTRI SUPPORT ApS | 66,3% | 2,0 mio. kr. | 2 | 6,7 | Brørup |
| 6 | Andst Teknik ApS | 65,9% | 1,1 mio. kr. | — | 8,0 | Vejen |
| 7 | P.P. RØRMONTAGE ApS | 63,2% | 579.300 kr. | 1 | 6,3 | Vejen |
| 8 | METALSLIBERIET SLIB-A ApS | 57,5% | 3,1 mio. kr. | 5 | 6,6 | Bække |
| 9 | SN Industri Service ApS | 56,8% | 2,5 mio. kr. | 3 | 6,6 | Føvling |
| 10 | Burgaard ApS | 56,6% | 9,0 mio. kr. | 17 | 6,8 | Lintrup |
| 11 | GOTTHARDSEN MASKINFABRIK ApS | 56,2% | — | — | 6,5 | Rødding |
| 12 | Jysk Plast Industri ApS | 51,3% | 2,7 mio. kr. | 5 | 7,0 | Bække |
| 13 | Facadepartner Entreprise ApS | 51,1% | 667.436 kr. | — | 6,8 | Vejen |
| 14 | NO20.DK ApS | 46,5% | 376.038 kr. | 2 | 4,1 | Rødding |
| 15 | FACADEPARTNER ApS | 42,0% | 1,5 mio. kr. | 3 | 6,0 | Vejen |
| 16 | KROGSGAARDS MASKINVÆRKSTED ApS | 41,3% | 6,1 mio. kr. | 16 | 5,9 | Vejen |
| 17 | RØ-KA INDUSTRI A/S | 40,1% | 16,0 mio. kr. | 32 | 7,5 | Rødding |
| 18 | HOLSTED SMEDE- & MASKINVÆRKSTED A/S | 37,0% | 12,8 mio. kr. | 23 | 7,3 | Holsted |
| 19 | LADELUND SKILTE ApS | 33,8% | 3,4 mio. kr. | 5 | 6,4 | Vejen |
| 20 | GENVINDINGSINDUSTRI VEJEN ApS | 31,1% | 258.315 kr. | — | 5,7 | Vejen |
| 21 | CIMPRO A/S | 30,9% | 6,3 mio. kr. | 16 | 7,4 | Vejen |
| 22 | Gejl Rustfri Montage ApS | 30,1% | 522.199 kr. | 1 | 4,9 | Holsted |
| 23 | BRØSTRUP MASKINVÆRKSTED ApS | 27,0% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,6 | Rødding |
| 24 | METALSLIBERIET KVALI SLIB ApS | 21,9% | 7,2 mio. kr. | 21 | 5,7 | Brørup |
| 25 | DaneTool ApS | 13,9% | 1,8 mio. kr. | 1 | 5,4 | Rødding |
| 26 | ADA ApS | -6,1% | 3,3 mio. kr. | 9 | 4,5 | Rødding |
| 27 | ML Proces og Maskinteknik ApS | -8,7% | 27,4 mio. kr. | 23 | 3,5 | Vejen |
| 28 | Værktøjsfabrikken PAW ApS | -18,8% | 2,1 mio. kr. | 8 | 2,6 | Holsted |
| 29 | HD-Buffer ApS | -71,6% | — | — | 3,3 | Rødding |
| 30 | ML Energy Solutions ApS | -144,7% | 1,3 mio. kr. | 6 | 3,4 | Brørup |
| 31 | SlumDuck ApS | -182,8% | — | — | 3,6 | Brørup |
| 32 | Coverforce Aps | -543,4% | -280.518 kr. | 1 | 3,5 | Rødding |
32 af 32 | ||||||
Ranglisten dækker alle 32 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i vejen sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er MJ Maskinteknik ApS med 77,0%, efterfulgt af Æ Bette Smed ApS (76,0%) og Leif Juhl Pedersen aps (68,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.