| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BAP, KOLDING A/S | 99,9% | 63.847 kr. | — | 6,8 | Kolding |
| 2 | TVS-TOOLS A/S | 99,2% | -228.930 kr. | 1 | 5,9 | Kolding |
| 3 | MVB Steel ApS | 98,7% | -4.651 kr. | — | 7,0 | Kolding |
| 4 | MASKINFABRIKKEN SPÅN ApS | 97,7% | -8.070 kr. | — | 7,2 | Kolding |
| 5 | S/S REPARATION ApS | 94,7% | 117.391 kr. | 1 | 6,7 | Vamdrup |
| 6 | FH Steel ApS | 88,5% | 14.720 kr. | — | 6,4 | Kolding |
| 7 | NICHROM A/S | 87,5% | 2,7 mio. kr. | 5 | 7,5 | Bjert |
| 8 | LokMontage Aps | 87,2% | — | 2 | 7,1 | Kolding |
| 9 | LAKTEKNIK ApS | 85,6% | 4,0 mio. kr. | 5 | 7,6 | Kolding |
| 10 | SkyPro Propulsion A/S | 83,7% | -733.734 kr. | — | 7,7 | Kolding |
| 11 | CKJ-Teknik ApS | 83,0% | 26.836 kr. | — | 7,5 | Christiansfeld |
| 12 | Maskinfabrikken Seema ApS | 78,5% | 3,4 mio. kr. | 7 | 7,8 | Sønder Stenderup |
| 13 | TSP Weld Solution ApS | 73,7% | 1,5 mio. kr. | 1 | 6,1 | Kolding |
| 14 | Uldall Maskin-Teknik ApS | 73,6% | 3,4 mio. kr. | 3 | 7,1 | Kolding |
| 15 | Høyers Maskinfabrik ApS | 73,4% | 1,5 mio. kr. | 5 | 5,6 | Kolding |
| 16 | SYDJYDSK PULVERLAKERING ApS | 71,6% | 2,4 mio. kr. | 1 | 7,0 | Kolding |
| 17 | Kolding Stålindustri A/S | 71,3% | 8,1 mio. kr. | 16 | 6,8 | Kolding |
| 18 | KOLDING METALSLIBERI ApS | 70,4% | 5,1 mio. kr. | 10 | 7,7 | Kolding |
| 19 | SCAN BEJDS OFFSHORE A/S | 68,5% | 2,2 mio. kr. | — | 8,9 | Kolding |
| 20 | Gisa ApS | 66,5% | 2,7 mio. kr. | 5 | 6,6 | Kolding |
| 21 | RH SANDBLÆSNING ApS | 64,6% | 3,8 mio. kr. | 1 | 6,8 | Vamdrup |
| 22 | VERNERS MASKINFABRIK A/S | 64,2% | 1,7 mio. kr. | 2 | 6,5 | Egtved |
| 23 | JYDSK NYLON ApS | 64,1% | -274.429 kr. | 2 | 5,4 | Christiansfeld |
| 24 | JENS LAURITSEN EFTF. ApS | 63,8% | 7,7 mio. kr. | 17 | 7,7 | Egtved |
| 25 | Seest Montage ApS | 63,6% | — | 1 | 7,1 | Kolding |
| 26 | FS Stål ApS | 63,5% | 4,3 mio. kr. | 5 | 6,8 | Kolding |
| 27 | SCAN BEJDS STEEL A/S | 62,5% | 18,0 mio. kr. | 24 | 7,3 | Kolding |
| 28 | SYDJYSK ELGALVANISERING A/S | 62,0% | 4,9 mio. kr. | 5 | 7,8 | Vamdrup |
| 29 | JAHALA RUSTFRIT STÅL ApS | 60,7% | 168.588 kr. | 1 | 6,9 | Kolding |
| 30 | THOMSENS METALSLIBERI 2014 ApS | 60,2% | 1,4 mio. kr. | 3 | 6,6 | Vamdrup |
| 31 | TRITECH ApS | 57,3% | 18,6 mio. kr. | 29 | 7,7 | Bjert |
| 32 | DR Stål Montering ApS | 56,3% | 267.077 kr. | — | 7,2 | Kolding |
| 33 | TORA A/S | 56,2% | 87,9 mio. kr. | 79 | 9,4 | Kolding |
| 34 | KD BEJDS ApS | 55,5% | 6,1 mio. kr. | 6 | 7,7 | Kolding |
| 35 | Rasmussen Stainless ApS | 54,3% | 489.505 kr. | 1 | 4,8 | Bjert |
| 36 | Kimas Ejendomme ApS | 54,1% | 1,4 mio. kr. | 1 | 5,4 | Egtved |
| 37 | DR STÅL ApS | 52,0% | 1,9 mio. kr. | 3 | 7,4 | Kolding |
| 38 | LARSENS EFTF. ApS | 51,2% | 3,6 mio. kr. | 33 | 7,6 | Kolding |
| 39 | JUMBO STILLADS A/S | 50,4% | 73,1 mio. kr. | 31 | 8,7 | Kolding |
| 40 | SJØLUND A/S | 49,8% | 43,9 mio. kr. | 60 | 7,8 | Sjølund |
| 41 | VRANDERUP MASKINFABRIK A/S | 49,7% | 1,3 mio. kr. | 3 | 5,5 | Kolding |
| 42 | STEELCOM ApS | 46,7% | 3,0 mio. kr. | 7 | 7,0 | Kolding |
| 43 | HANDY TRANSPORTVOGNE A/S | 43,9% | 8,9 mio. kr. | 11 | 7,6 | Kolding |
| 44 | BSB Industry A/S | 43,5% | 664,9 mio. kr. | 112 | 8,3 | Lunderskov |
| 45 | PK SMEDESERVICE ApS | 43,3% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,0 | Jordrup |
| 46 | Bissenbakker Steel & Supply A/S | 41,0% | 21,6 mio. kr. | 32 | 7,1 | Bjert |
| 47 | syddansk svejseteknik ApS | 41,0% | 904.190 kr. | 1 | 6,0 | Kolding |
| 48 | LJ MASKINTEKNIK A/S | 40,4% | 10,3 mio. kr. | 16 | 6,4 | Egtved |
| 49 | LMT Process Systems ApS | 38,1% | 45,4 mio. kr. | 58 | 7,6 | Lunderskov |
| 50 | COMBI-TOOLS ApS | 35,4% | 755.931 kr. | 5 | 4,2 | Jordrup |
Ranglisten dækker alle 69 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i kolding sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er BAP, KOLDING A/S med 99,9%, efterfulgt af TVS-TOOLS A/S (99,2%) og MVB Steel ApS (98,7%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.