| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SMEDEFIRMAET 3L ApS | 99,2% | -28.140 kr. | — | 6,0 | Ringsted |
| 2 | KMJ ApS | 89,0% | 66.699 kr. | — | 7,7 | Køge |
| 3 | HANSENS METAL A/S | 79,6% | 34.164 kr. | 2 | 6,2 | Borup |
| 4 | SG Trading ApS | 79,3% | -52.502 kr. | — | 6,4 | Køge |
| 5 | J.D. DIAMANTVÆRKTØJ A/S | 78,8% | 6,6 mio. kr. | 6 | 8,2 | Køge |
| 6 | DTL-PULVERLAKERING ApS | 78,2% | 6,0 mio. kr. | 6 | 8,1 | Lille Skensved |
| 7 | MOSBAEK A/S | 78,1% | 5,2 mio. kr. | 11 | 6,7 | Køge |
| 8 | KLK Smede- og maskinværksted ApS | 76,5% | 1,1 mio. kr. | 2 | 7,0 | Viby Sjælland |
| 9 | K.J.M. MASKINFABRIK ApS | 70,2% | 286.441 kr. | 1 | 6,1 | Køge |
| 10 | MW Montage ApS | 69,6% | 594.925 kr. | 1 | 4,5 | Tureby |
| 11 | SJ SMEDE- OG MASKINVÆRKSTED ApS | 61,9% | 809.956 kr. | 1 | 7,2 | Tureby |
| 12 | Stålvarefabrikken Skandinavien A/S | 55,6% | 6,5 mio. kr. | 11 | 8,0 | Herfølge |
| 13 | J-CON ApS | 55,6% | 147.932 kr. | 1 | 6,5 | Køge |
| 14 | K.N. ENERGY GROUP A/S | 50,9% | 30,9 mio. kr. | 42 | 7,8 | Lille Skensved |
| 15 | LMP ENGINEERING ApS | 50,4% | 138.305 kr. | 3 | 4,6 | Bjæverskov |
| 16 | CKJ STEEL A/S | 49,6% | 91,5 mio. kr. | 92 | 7,8 | Køge |
| 17 | AE Montage ApS | 47,8% | 811.698 kr. | 1 | 5,0 | Tureby |
| 18 | HM RUSTFRI DESIGN ApS | 47,6% | 34,2 mio. kr. | 57 | 8,2 | Lille Skensved |
| 19 | J.E. PEDERSEN MASKINFABRIK A/S | 43,0% | 12,4 mio. kr. | 30 | 6,4 | Køge |
| 20 | PN RUSTFRI RØRMONTAGE & SERVICE A/S | 39,9% | 7,6 mio. kr. | 7 | 7,1 | Køge |
| 21 | BAC Corrosion Control A/S | 38,0% | 39,3 mio. kr. | 60 | 8,0 | Herfølge |
| 22 | LHM Denmark A/S | 34,9% | 8,8 mio. kr. | 20 | 6,8 | Køge |
| 23 | Herfølge Klip og Buk ApS | 31,1% | 306.099 kr. | 8 | 5,0 | Køge |
| 24 | JQ STEEL A/S | 23,1% | 38,7 mio. kr. | 37 | 8,0 | Køge |
| 25 | Herfølge Kleinsmedie A/S | 5,9% | 21,6 mio. kr. | 48 | 4,6 | Herfølge |
| 26 | SG Rustfrit ApS | -12,7% | 1,5 mio. kr. | 4 | 4,6 | Køge |
26 af 26 | ||||||
Ranglisten dækker alle 26 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i køge sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er SMEDEFIRMAET 3L ApS med 99,2%, efterfulgt af KMJ ApS (89,0%) og HANSENS METAL A/S (79,6%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.