| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bothmann Smed ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,2 | Gislinge |
| 2 | MULTIMA ApS | 96,1% | -321.630 kr. | — | 6,9 | Tølløse |
| 3 | Holseb Group ApS | 80,1% | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,0 | Holbæk |
| 4 | Brand on ApS | 77,8% | 1,4 mio. kr. | 6 | 6,7 | Store Merløse |
| 5 | JP Stål og Rør ApS | 67,5% | 2,6 mio. kr. | 1 | 7,3 | Tølløse |
| 6 | ROSKILDE INDUSTRILAKERING A/S | 66,3% | 5,1 mio. kr. | 11 | 7,3 | Holbæk |
| 7 | METALBYG KLIP OG BUK ApS | 65,6% | 600.574 kr. | 1 | 6,4 | Holbæk |
| 8 | ALULINE A/S | 60,7% | 68,6 mio. kr. | 130 | 7,6 | Tølløse |
| 9 | MIDTSJÆLLANDS MASKINVÆRKSTED ApS | 60,1% | 8,6 mio. kr. | 11 | 7,2 | Regstrup |
| 10 | HOLBÆK NY MASKINVÆRKSTED A/S | 58,8% | 19,9 mio. kr. | 26 | 8,0 | Holbæk |
| 11 | TJ-Metal ApS | 57,6% | 859.104 kr. | 4 | 5,4 | Regstrup |
| 12 | JJ MECHATRONIC A/S | 56,3% | 20,1 mio. kr. | 37 | 8,0 | Jyderup |
| 13 | Industri Service ApS | 55,3% | 755.594 kr. | 2 | 7,2 | Kirke Eskilstrup |
| 14 | Cuma Rådgivning og Produktion ApS | 55,3% | 761.484 kr. | 1 | 6,2 | Holbæk |
| 15 | BL Støjisolering A/S | 53,6% | 2,2 mio. kr. | 5 | 5,7 | Holbæk |
| 16 | BøssemagerVest ApS | 50,1% | 924.048 kr. | 2 | 7,0 | Mørkøv |
| 17 | BBN MONTAGE ApS | 49,4% | 953.189 kr. | 1 | 6,2 | Holbæk |
| 18 | Klaus Andersen Smede og Maskinservice ApS | 37,7% | 453.383 kr. | 1 | 4,5 | Regstrup |
| 19 | VEMMELEV ALUCENTER ApS | 37,0% | 434.775 kr. | 1 | 6,7 | Mørkøv |
| 20 | FLENSBERGS MASKINFABRIK ApS | 35,6% | 341.181 kr. | 1 | 4,4 | Holbæk |
| 21 | Alu-Tec ApS | 32,4% | 5,5 mio. kr. | 10 | 5,4 | Jyderup |
| 22 | NORDIC STEEL FORCE ApS | 29,6% | 3,4 mio. kr. | 12 | 6,5 | Holbæk |
| 23 | VPD BEARBEJDNING ApS | 23,2% | 15,8 mio. kr. | 20 | 5,8 | Regstrup |
| 24 | CADY AQUA CONTROL ApS | 15,5% | 1,5 mio. kr. | 3 | 5,2 | Vipperød |
| 25 | TMEN ApS | -546,8% | -22.136 kr. | 1 | 2,4 | Tølløse |
25 af 25 | ||||||
Ranglisten dækker alle 25 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i holbæk sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Bothmann Smed ApS med 100,0%, efterfulgt af MULTIMA ApS (96,1%) og Holseb Group ApS (80,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.