| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | N.J.K. HOLDING A/S | 98,8% | -40.402 kr. | 1 | 6,5 | Bramming |
| 2 | B&B M-Tec ApS | 91,9% | -17.603 kr. | — | 6,7 | Ribe |
| 3 | JBN PROFILE COATING ApS | 83,5% | -15.385 kr. | — | 6,4 | Bramming |
| 4 | HJ TOOLS ApS | 77,9% | 8,1 mio. kr. | 9 | 7,3 | Esbjerg Ø |
| 5 | HOULBERG HANSEN ApS. ESBJERG | 76,2% | 4,3 mio. kr. | 6 | 7,2 | Esbjerg N |
| 6 | ENGISO ApS | 74,4% | 20,0 mio. kr. | 7 | 8,0 | Esbjerg |
| 7 | Multicoat ApS | 72,5% | 6,2 mio. kr. | 9 | 7,8 | Ribe |
| 8 | STEEL PARTNERS ApS | 72,4% | 1,5 mio. kr. | 2 | 7,0 | Ribe |
| 9 | KJ STÅLMONTAGE ApS | 71,8% | 4,6 mio. kr. | 7 | 7,5 | Esbjerg N |
| 10 | AH's Smede og Montage ApS | 70,5% | 3,2 mio. kr. | 7 | 6,9 | Esbjerg N |
| 11 | UT Service ApS | 67,0% | 985.851 kr. | 2 | 5,6 | Esbjerg V |
| 12 | AHLERS INDUSTRI MONTAGE ApS | 66,9% | 1,4 mio. kr. | 2 | 6,9 | Esbjerg N |
| 13 | REAPORTE ApS | 64,8% | 3,4 mio. kr. | 10 | 7,0 | Esbjerg N |
| 14 | Dangard A/S | 64,5% | 51,1 mio. kr. | 65 | 8,3 | Esbjerg N |
| 15 | GANTECH A/S | 62,1% | 18,9 mio. kr. | 44 | 8,3 | Ribe |
| 16 | TDK STEEL ApS | 57,5% | 3,7 mio. kr. | 5 | 7,8 | Esbjerg |
| 17 | F.W. RØRTEKNIK A/S | 54,8% | 52,6 mio. kr. | 49 | 9,3 | Årre |
| 18 | Bramming Smede ApS | 54,1% | 2,6 mio. kr. | 3 | 7,0 | Bramming |
| 19 | JE Laser ApS | 54,1% | 6,5 mio. kr. | 8 | 6,9 | Esbjerg V |
| 20 | DanCoat Havnen ApS | 51,9% | 373.648 kr. | 2 | 6,4 | Esbjerg |
| 21 | KOLDIG COAT ApS | 49,8% | 17,5 mio. kr. | 17 | 7,1 | Esbjerg |
| 22 | GRANLY STEEL A/S | 49,5% | 37,2 mio. kr. | 45 | 8,0 | Esbjerg |
| 23 | STEEL TANK A/S | 48,0% | 51,5 mio. kr. | 37 | 7,9 | Esbjerg |
| 24 | AH INDUSTRIES A/S | 47,5% | 635,1 mio. kr. | 155 | 9,4 | Ribe |
| 25 | Fjelsø Alu Facader A/S | 45,8% | 40,8 mio. kr. | 60 | 7,8 | Esbjerg N |
| 26 | CARTOP ApS | 43,4% | 5,8 mio. kr. | 8 | 6,7 | Esbjerg N |
| 27 | Allquip ApS | 43,4% | 7,6 mio. kr. | 8 | 7,2 | Gredstedbro |
| 28 | JYSK SKORSTENS SERVICE A/S | 42,6% | 22,0 mio. kr. | 26 | 7,1 | Gredstedbro |
| 29 | FORUM SMEDE OG VVS ApS | 42,2% | 1,9 mio. kr. | 6 | 6,3 | Esbjerg N |
| 30 | Nicon Industries A/S | 42,1% | 79,5 mio. kr. | 75 | 8,9 | Esbjerg Ø |
| 31 | TJÆREBORG KOMPENSATORFABRIK A/S | 41,8% | 12,6 mio. kr. | 31 | 7,2 | Tjæreborg |
| 32 | SCANCOAT A/S | 40,3% | 1,3 mio. kr. | 7 | 5,8 | Esbjerg N |
| 33 | EGI ApS | 39,7% | 3,3 mio. kr. | 4 | 6,9 | Esbjerg |
| 34 | SUBC PARTNER A/S | 39,5% | 173,0 mio. kr. | 198 | 9,0 | Esbjerg |
| 35 | JAKITEK ApS | 39,3% | 138.521 kr. | 2 | 6,1 | Esbjerg V |
| 36 | Avantea Steel Solutions A/S | 38,4% | 67,5 mio. kr. | 78 | 7,9 | Esbjerg Ø |
| 37 | M.H.P. SERVICE ApS | 33,2% | 746.048 kr. | 1 | 5,4 | Esbjerg |
| 38 | HH Powder Tech ApS | 32,5% | 609.465 kr. | 1 | 5,7 | Esbjerg V |
| 39 | VL Staal a/s | 29,7% | 53,8 mio. kr. | 95 | 8,1 | Esbjerg N |
| 40 | DANA METAL ApS | 27,6% | 4,5 mio. kr. | 3 | 5,4 | Ribe |
| 41 | REX LÅSEFABRIK ApS | 26,4% | — | 2 | 5,9 | Esbjerg |
| 42 | DVH Smeden ApS | 25,6% | — | 1 | 4,4 | Bramming |
| 43 | Mi Steelwork A/S | 22,9% | 23,3 mio. kr. | 42 | 6,1 | Esbjerg N |
| 44 | LNT A/S | 22,6% | 14,0 mio. kr. | 28 | 6,0 | Esbjerg |
| 45 | Rattay DK ApS | 22,5% | 26,8 mio. kr. | 47 | 5,8 | Esbjerg |
| 46 | Esbjerg Tryk Service ApS | 22,3% | — | 7 | 4,7 | Esbjerg V |
| 47 | DCH Esbjerg ApS | 19,8% | 544.544 kr. | 1 | 5,4 | Esbjerg |
| 48 | KRUSE FORMVÆRKTØJ ApS | 18,1% | 5,2 mio. kr. | 6 | 5,1 | Ribe |
| 49 | Engineered Market Solutions ApS | 16,4% | 55,2 mio. kr. | 79 | 6,1 | Esbjerg N |
| 50 | Benzon.as ApS | 14,3% | 450.033 kr. | — | 4,6 | Esbjerg V |
Ranglisten dækker alle 54 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i esbjerg sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er N.J.K. HOLDING A/S med 98,8%, efterfulgt af B&B M-Tec ApS (91,9%) og JBN PROFILE COATING ApS (83,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.