| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | NIELSEN OUTDOOR SOLUTIONS AF 2013 ApS | 84,5% | 235.504 kr. | 1 | 6,8 | Tommerup |
| 2 | OSM-TOOLS ApS | 82,6% | 3,9 mio. kr. | 10 | 7,7 | Haarby |
| 3 | LV TEKNIK ApS | 82,2% | 4,0 mio. kr. | 3 | 7,1 | Vissenbjerg |
| 4 | HÅRBY INDUSTRILAKERING ApS | 69,2% | 433.425 kr. | 1 | 6,4 | Haarby |
| 5 | TUBÆK SLIBE- OG VÆRKTØJSCENTER ApS | 68,6% | 1,1 mio. kr. | 2 | 6,5 | Glamsbjerg |
| 6 | F.K. TEKNIK/DESIGN ApS | 64,1% | 4,0 mio. kr. | 16 | 7,5 | Vissenbjerg |
| 7 | NIPA ApS | 62,5% | 12,2 mio. kr. | 16 | 7,3 | Tommerup |
| 8 | BOELBJERG ApS | 62,1% | 8,5 mio. kr. | 19 | 7,0 | Assens |
| 9 | OutdoorDesign ApS | 61,8% | 18,6 mio. kr. | 13 | 8,0 | Tommerup |
| 10 | SJ Stål & Montage ApS | 59,3% | 1,3 mio. kr. | 4 | 7,0 | Tommerup |
| 11 | MSJ MASKINFABRIK ApS | 58,7% | 2,9 mio. kr. | 8 | 6,3 | Glamsbjerg |
| 12 | DAMPA ApS | 58,4% | 96,7 mio. kr. | 68 | 7,9 | Tommerup |
| 13 | VISSENBJERG MASKINVÆRKSTED ApS | 57,5% | 11,0 mio. kr. | 25 | 8,1 | Vissenbjerg |
| 14 | INVENSTAR ApS | 53,4% | 3,4 mio. kr. | 2 | 6,7 | Assens |
| 15 | VIEMOSE-DRIBOGA A/S | 36,1% | 10,0 mio. kr. | 13 | 5,3 | Tommerup |
| 16 | Pyronyco ApS | 34,1% | 1,8 mio. kr. | 24 | 4,1 | Aarup |
| 17 | M-B Lak A/S | 33,9% | 6,7 mio. kr. | 12 | 6,4 | Aarup |
| 18 | ÅLSBO SMEDIE OG VVS ApS | 33,8% | 1,0 mio. kr. | 2 | 5,6 | Aarup |
| 19 | NÅRUP PLADEINDUSTRI A/S | 24,6% | 1,9 mio. kr. | 4 | 5,7 | Tommerup |
| 20 | KC PRODUCT HAARBY A/S | 19,3% | 6,3 mio. kr. | 14 | 5,9 | Haarby |
| 21 | Fyns CNC-drejning ApS | 9,2% | 5,9 mio. kr. | 14 | 5,2 | Assens |
| 22 | NIPROTECH ApS | -23,8% | 293.286 kr. | 1 | 3,1 | Tommerup |
| 23 | LARS SKOVSBY ApS | -28,0% | -119.697 kr. | 2 | 2,9 | Glamsbjerg |
| 24 | Huitema Svejse Teknik ApS | -105,5% | 1.013 kr. | 1 | 2,1 | Glamsbjerg |
24 af 24 | ||||||
Ranglisten dækker alle 24 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i assens sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er NIELSEN OUTDOOR SOLUTIONS AF 2013 ApS med 84,5%, efterfulgt af OSM-TOOLS ApS (82,6%) og LV TEKNIK ApS (82,2%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.