| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | IQ METAL A/S | 345,7 mio. kr. | 56 | 6,4 | Hasselager |
| 2 | Damgaard Metal A/S | 41,7 mio. kr. | 41 | 5,3 | Hasselager |
| 3 | SKANDIA LASER TEKNIK A/S | 34,4 mio. kr. | 38 | 8,0 | Hørning |
| 4 | GROMAS MASKINFABRIK A/S | 32,5 mio. kr. | 41 | 7,6 | Brabrand |
| 5 | KRONBORG SIKRING KOMMANDITAKTIESELSKAB | 32,2 mio. kr. | 35 | 8,3 | Lystrup |
| 6 | RICHARD THOMSEN A/S | 27,0 mio. kr. | 56 | 7,8 | Brabrand |
| 7 | A/S STANTRÆK | 21,7 mio. kr. | 78 | 8,3 | Lystrup |
| 8 | HOLGER ELGAARD A/S | 16,0 mio. kr. | 21 | 7,7 | Sabro |
| 9 | PW STÅL A/S | 12,1 mio. kr. | 16 | 7,8 | Højbjerg |
| 10 | EUROTANK A/S | 10,3 mio. kr. | 2 | 2,7 | Harlev J |
| 11 | NORDISK INNOVATION ApS | 9,9 mio. kr. | 6 | 7,6 | Egå |
| 12 | FERRO-TEKNIK ApS | 9,1 mio. kr. | 14 | 8,0 | Brabrand |
| 13 | BLUETOP ApS | 6,9 mio. kr. | 5 | 7,0 | Aarhus V |
| 14 | INGERSLEV MASKINFABRIK A/S | 6,6 mio. kr. | 8 | 6,3 | Hasselager |
| 15 | Thomas Group Manufacturing A/S | 6,4 mio. kr. | 5 | 7,5 | Aarhus V |
| 16 | T.M. INDUSTRI ApS | 6,0 mio. kr. | 15 | 8,0 | Hasselager |
| 17 | JSA SIKRING ApS | 5,3 mio. kr. | 7 | 7,7 | Lystrup |
| 18 | JC PENGESKABE A/S | 5,1 mio. kr. | 11 | 5,2 | Viby J |
| 19 | KOMBI-SKILTE A/S | 5,1 mio. kr. | 6 | 8,0 | Aarhus N |
| 20 | PS INDUSTRILAKERING A/S | 5,0 mio. kr. | 11 | 5,4 | Viby J |
| 21 | WALDEMAR CHRISTENSEN SMEDIE A/S | 4,4 mio. kr. | 6 | 7,6 | Aarhus N |
| 22 | POUL GADE SKILTE A/S | 3,9 mio. kr. | 9 | 7,3 | Aarhus N |
| 23 | B.A. Facader ApS | 3,8 mio. kr. | 9 | 6,2 | Brabrand |
| 24 | GRAVØR DYNESEN ApS | 2,9 mio. kr. | 5 | 7,8 | Aarhus N |
| 25 | NYSTRØM & KRABBE NY A/S | 2,9 mio. kr. | 6 | 7,2 | Trige |
| 26 | MASKINFABRIKKEN ELEKTRA A/S | 2,8 mio. kr. | 5 | 6,5 | Højbjerg |
| 27 | LASERMAN ApS | 2,7 mio. kr. | 5 | 6,2 | Brabrand |
| 28 | MAWI STÅL OG RUSTFRI ApS | 2,7 mio. kr. | 5 | 5,2 | Malling |
| 29 | NEON-TEKNIK ApS | 2,7 mio. kr. | 3 | 6,6 | Lystrup |
| 30 | AARHUS METALTRYKKERI OG METALVAREFABRIK ApS | 2,4 mio. kr. | 7 | 5,6 | Hasselager |
| 31 | Industrisliberiet A/S | 2,4 mio. kr. | 4 | 4,9 | Åbyhøj |
| 32 | SCANCROM A/S | 2,2 mio. kr. | 5 | 7,7 | Brabrand |
| 33 | ALU-DANICA A/S | 2,2 mio. kr. | 5 | 7,2 | Harlev J |
| 34 | DANSK MASKINPRODUKTION ApS | 2,0 mio. kr. | 10 | 4,6 | Lystrup |
| 35 | NORAT ApS | 2,0 mio. kr. | 1 | 5,1 | Egå |
| 36 | EGÅ SMEDE- OG MASKINVÆRKSTED ApS | 1,9 mio. kr. | 7 | 6,4 | Lystrup |
| 37 | MVR SECURITY ApS | 1,8 mio. kr. | 1 | 7,2 | Risskov |
| 38 | Chrisper Automatdrejning ApS | 1,8 mio. kr. | 4 | 4,1 | Tilst |
| 39 | JYDSK METALLISATOR A/S | 1,5 mio. kr. | 3 | 7,1 | Viby J |
| 40 | Å. K. CHROM A/S | 1,4 mio. kr. | 3 | 6,6 | Højbjerg |
| 41 | OnLevel Nordic ApS | 1,3 mio. kr. | 3 | 3,0 | Viby J |
| 42 | CL Man Power ApS | 1,2 mio. kr. | — | 3,4 | Aarhus C |
| 43 | CINOX ApS | 1,1 mio. kr. | 2 | 5,7 | Mårslet |
| 44 | ARNE BECH MASKINFABRIK ApS | 890.935 kr. | 2 | 5,9 | Aarhus V |
| 45 | Hjortborg Solutions ApS | 605.102 kr. | 1 | 7,2 | Aarhus C |
| 46 | EB Coating ApS | 603.754 kr. | 1 | 1,7 | Aarhus C |
| 47 | HENNING BØJESEN A/S | 596.068 kr. | 2 | 6,2 | Lystrup |
| 48 | PANVISION ApS | 489.263 kr. | — | 8,4 | Aarhus C |
| 49 | AGERSBÆK ApS | 433.515 kr. | 2 | 3,0 | Tranbjerg J |
| 50 | HENNING V. JENSEN ELSTED ApS | 426.594 kr. | 1 | 3,8 | Lystrup |
Ranglisten dækker alle 67 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i aarhus sorteret efter omsætning. Topplaceret er IQ METAL A/S med 345,7 mio. kr., efterfulgt af Damgaard Metal A/S (41,7 mio. kr.) og SKANDIA LASER TEKNIK A/S (34,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.