| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | MEG HOLDING ApS | 17307,1% | -7.375 kr. | — | 7,1 | Herning |
| 2 | K. MERTZ EJENDOMSSELSKAB AF 1. JANUAR 2008 A/S | 6294,9% | 0 kr. | 1 | 6,6 | Allerød |
| 3 | KABRIMED ApS | 1887,4% | 21.168 kr. | — | 7,4 | Klarup |
| 4 | RUSTEK A/S | 1368,9% | 5,0 mio. kr. | 17 | 6,8 | Skive |
| 5 | Tantalum Marker Band Company ApS | 805,7% | -12.798 kr. | — | 5,5 | Brøndby |
| 6 | GMF A/S | 720,8% | 13,7 mio. kr. | 12 | 7,4 | Gelsted |
| 7 | NORDSTRØM SVEJSETEKNIK ApS | 650,9% | 334.222 kr. | 1 | 5,2 | Esbjerg V |
| 8 | RØRBÆK A/S | 646,4% | 5,5 mio. kr. | 3 | 8,0 | Karlslunde |
| 9 | Pipetek Innovation ApS | 604,6% | -14.738 kr. | — | 6,6 | Outrup |
| 10 | Welltec Manufacturing Center Completions ApS | 589,3% | 34,4 mio. kr. | 59 | 8,8 | Esbjerg N |
| 11 | AALBORG ALUMINIUM INDUSTRI A/S | 575,6% | 1,3 mio. kr. | 2 | 7,6 | Arden |
| 12 | Vinderup Kleinsmedie ApS | 519,1% | 229.219 kr. | 1 | 6,7 | Vinderup |
| 13 | ROLLTECH A/S | 489,5% | 10,2 mio. kr. | 79 | 8,5 | Hjørring |
| 14 | Midtjysk Rørbuk ApS | 463,7% | 1,1 mio. kr. | 3 | 7,1 | Kjellerup |
| 15 | HYDAL TRANSPORTSYSTEMER A/S | 433,8% | 4,0 mio. kr. | 5 | 6,8 | Hedensted |
| 16 | VILSTRUP SMEDJE A/S | 432,2% | 4,7 mio. kr. | 10 | 7,3 | Vejle |
| 17 | STILLING A/S | 420,8% | 22,7 mio. kr. | 44 | 8,4 | Brøndby |
| 18 | Procerus ApS | 419,4% | -160.656 kr. | 1 | 5,0 | Munke Bjergby |
| 19 | BELMAN A/S | 357,8% | 88,9 mio. kr. | 98 | 9,2 | Esbjerg N |
| 20 | JKF INDUSTRI A/S | 330,0% | 100,7 mio. kr. | 185 | 9,0 | Hadsund |
| 21 | Tj Technology A/S | 298,2% | 7,8 mio. kr. | 11 | 7,9 | Tjele |
| 22 | PROFILFORM A/S | 284,4% | 10,3 mio. kr. | 12 | 8,1 | Asperup |
| 23 | PJB RUSTFRI ApS | 273,7% | 12.125 kr. | 2 | 4,8 | Juelsminde |
| 24 | POLY-CAP Isolering ApS | 263,9% | 7,2 mio. kr. | 10 | 6,2 | Kirke Hyllinge |
| 25 | TH. UDENGAARDS METALSTØBERI A/S | 258,5% | 12,6 mio. kr. | 20 | 8,3 | Hedensted |
| 26 | DANSK SKALFORM A/S | 257,0% | 36,8 mio. kr. | 57 | 8,8 | Aars |
| 27 | Maskinfabrikken Universal ApS | 253,7% | 376.457 kr. | 3 | 4,5 | Jelling |
| 28 | PORSHOLDT ANDREASEN A/S. BRØRUP | 250,8% | 20,8 mio. kr. | 35 | 8,3 | Brørup |
| 29 | Lindø Steel A/S | 249,5% | 60,7 mio. kr. | — | 8,5 | Odense SV |
| 30 | FRESE METAL- OG STÅLSTØBERI A/S | 242,8% | 40,1 mio. kr. | 77 | 8,4 | Slagelse |
| 31 | TÅSINGE KOKILLESTØBERI A/S | 241,9% | 1,5 mio. kr. | 4 | 7,5 | Svendborg |
| 32 | Grønne-Tage ApS | 239,6% | 143.218 kr. | 1 | 6,2 | Hillerød |
| 33 | KH Steel ApS | 236,9% | 431.112 kr. | — | 7,2 | Risskov |
| 34 | NORDJYSK DØGNGALVANISERING AKTIESELSKAB | 227,2% | 11,2 mio. kr. | 17 | 7,9 | Støvring |
| 35 | Kynde og Toft A/S | 222,3% | 53,0 mio. kr. | 60 | 7,9 | Thyborøn |
| 36 | KORINTH RØRFABRIK A/S | 218,7% | 2,1 mio. kr. | 11 | 7,0 | Faaborg |
| 37 | ARECO PROFILES A/S | 218,5% | 59,5 mio. kr. | 68 | 8,2 | Terndrup |
| 38 | LOGSTOR DENMARK HOLDING ApS | 213,3% | 945,5 mio. kr. | 243 | 8,9 | Løgstør |
| 39 | EV METALVÆRK A/S | 208,4% | 24,0 mio. kr. | 43 | 7,8 | Ringkøbing |
| 40 | JH SMEDEN ApS | 207,2% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,1 | Jyderup |
| 41 | SCHRØTER ZINK ApS | 206,3% | 2,1 mio. kr. | 5 | 7,6 | Varde |
| 42 | MJ STEEL ApS | 194,6% | 504.848 kr. | 2 | 6,2 | Varde |
| 43 | Holmskov Rustfri A/S | 191,2% | 219,4 mio. kr. | 81 | 8,8 | Slangerup |
| 44 | ALCUMATIC A/S | 178,9% | 9,8 mio. kr. | 44 | 8,2 | Sønderborg |
| 45 | IB ANDRESEN INDUSTRI A/S | 163,7% | 908,7 mio. kr. | 466 | 7,8 | Langeskov |
| 46 | NITO A/S | 161,1% | 14,7 mio. kr. | 19 | 6,9 | Haderslev |
| 47 | ALU-TECH ApS | 160,1% | 4,4 mio. kr. | 7 | 6,8 | Herning |
| 48 | MAT DANIA ApS | 152,8% | 324,9 mio. kr. | 219 | 7,7 | Aars |
| 49 | ULDALLS JERNSTØBERI A/S | 151,9% | 69,6 mio. kr. | 67 | 8,0 | Vejen |
| 50 | Bojes rør og svejs ApS | 151,0% | 727.542 kr. | 1 | 6,0 | Nørresundby |
Ranglisten dækker alle 97 virksomheder inden for fremstilling af metal sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er MEG HOLDING ApS med 17307,1%, efterfulgt af K. MERTZ EJENDOMSSELSKAB AF 1. JANUAR 2008 A/S (6294,9%) og KABRIMED ApS (1887,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.