| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VORSKLA STEEL DENMARK A/S | 126,9% | -549.669 kr. | 1 | 3,4 | Frederiksværk |
| 2 | RØRBÆK A/S | 71,0% | 5,5 mio. kr. | 3 | 8,0 | Karlslunde |
| 3 | Lindø Steel A/S | 56,5% | 60,7 mio. kr. | — | 8,5 | Odense SV |
| 4 | Røros Metall ApS | 55,6% | 852.252 kr. | 1 | 4,4 | Odense NV |
| 5 | Grønne-Tage ApS | 52,0% | 143.218 kr. | 1 | 6,2 | Hillerød |
| 6 | MA STÅL ApS | 34,3% | 7,1 mio. kr. | 9 | 6,8 | Galten |
| 7 | Haslev tag & Facade ApS | 32,9% | 1,5 mio. kr. | 2 | 5,5 | Haslev |
| 8 | NORDJYSK DØGNGALVANISERING AKTIESELSKAB | 29,8% | 11,2 mio. kr. | 17 | 7,9 | Støvring |
| 9 | BELMAN A/S | 29,5% | 88,9 mio. kr. | 98 | 9,2 | Esbjerg N |
| 10 | Kibsgaard Specialproduktion ApS | 27,8% | 6,7 mio. kr. | 9 | 6,4 | Erslev |
| 11 | Vinderup Kleinsmedie ApS | 27,6% | 229.219 kr. | 1 | 6,7 | Vinderup |
| 12 | ALU-TECH ApS | 26,8% | 4,4 mio. kr. | 7 | 6,8 | Herning |
| 13 | K. RIBERGAARD SMED & MONTAGE APS | 26,7% | 1,0 mio. kr. | 1 | 5,6 | Skovlunde |
| 14 | Metal Group ApS | 25,5% | 4,5 mio. kr. | 11 | 6,1 | Havdrup |
| 15 | Just&Petrea ApS | 22,1% | 970.882 kr. | 3 | 5,2 | København K |
| 16 | DANSK SKALFORM A/S | 21,6% | 36,8 mio. kr. | 57 | 8,8 | Aars |
| 17 | BLÜCHER METAL A/S | 21,5% | 599,8 mio. kr. | 315 | 9,8 | Vildbjerg |
| 18 | Kynde og Toft A/S | 17,8% | 53,0 mio. kr. | 60 | 7,9 | Thyborøn |
| 19 | VILSTRUP SMEDJE A/S | 16,3% | 4,7 mio. kr. | 10 | 7,3 | Vejle |
| 20 | ULDALLS JERNSTØBERI A/S | 15,7% | 69,6 mio. kr. | 67 | 8,0 | Vejen |
| 21 | PORSHOLDT ANDREASEN A/S. BRØRUP | 15,6% | 20,8 mio. kr. | 35 | 8,3 | Brørup |
| 22 | SCHRØTER ZINK ApS | 15,4% | 2,1 mio. kr. | 5 | 7,6 | Varde |
| 23 | ALCUMATIC A/S | 15,2% | 9,8 mio. kr. | 44 | 8,2 | Sønderborg |
| 24 | Tj Technology A/S | 14,1% | 7,8 mio. kr. | 11 | 7,9 | Tjele |
| 25 | MJ STEEL ApS | 13,5% | 504.848 kr. | 2 | 6,2 | Varde |
| 26 | MEG HOLDING ApS | 13,4% | -7.375 kr. | — | 7,1 | Herning |
| 27 | TH. UDENGAARDS METALSTØBERI A/S | 13,2% | 12,6 mio. kr. | 20 | 8,3 | Hedensted |
| 28 | Holms Støbeteknik ApS | 13,2% | — | 6 | 5,9 | Jyderup |
| 29 | Holmskov Rustfri A/S | 12,8% | 219,4 mio. kr. | 81 | 8,8 | Slangerup |
| 30 | ROLLTECH A/S | 11,8% | 10,2 mio. kr. | 79 | 8,5 | Hjørring |
| 31 | GMF A/S | 11,4% | 13,7 mio. kr. | 12 | 7,4 | Gelsted |
| 32 | JH SMEDEN ApS | 11,3% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,1 | Jyderup |
| 33 | HYDAL TRANSPORTSYSTEMER A/S | 10,9% | 4,0 mio. kr. | 5 | 6,8 | Hedensted |
| 34 | AALBORG ALUMINIUM INDUSTRI A/S | 10,6% | 1,3 mio. kr. | 2 | 7,6 | Arden |
| 35 | STILLING A/S | 9,6% | 22,7 mio. kr. | 44 | 8,4 | Brøndby |
| 36 | DOT A/S | 9,5% | 777,9 mio. kr. | 325 | 8,8 | Brande |
| 37 | PROFILFORM A/S | 9,4% | 10,3 mio. kr. | 12 | 8,1 | Asperup |
| 38 | JKF INDUSTRI A/S | 9,3% | 100,7 mio. kr. | 185 | 9,0 | Hadsund |
| 39 | Midtjysk Rørbuk ApS | 9,2% | 1,1 mio. kr. | 3 | 7,1 | Kjellerup |
| 40 | BAC Corrosion A/S | 9,2% | 7,9 mio. kr. | — | 7,9 | Herfølge |
| 41 | Flow-marking ApS | 8,7% | 14.908 kr. | — | 6,2 | Boeslunde |
| 42 | KM Vandskæring A/S | 8,6% | 25,8 mio. kr. | 45 | 6,6 | Nørresundby |
| 43 | SIM-TEC ApS | 8,4% | 4,8 mio. kr. | 7 | 5,7 | Nordborg |
| 44 | TÅSINGE KOKILLESTØBERI A/S | 6,5% | 1,5 mio. kr. | 4 | 7,5 | Svendborg |
| 45 | Welltec Manufacturing Center Completions ApS | 6,5% | 34,4 mio. kr. | 59 | 8,8 | Esbjerg N |
| 46 | LOGSTOR DENMARK HOLDING ApS | 6,1% | 945,5 mio. kr. | 243 | 8,9 | Løgstør |
| 47 | DANAHOUSE ApS | 5,7% | 18.264 kr. | — | 4,6 | Mariager |
| 48 | A/S BJERREGAARD NIELSEN | 5,5% | 8,5 mio. kr. | 23 | 6,7 | Greve |
| 49 | FRESE METAL- OG STÅLSTØBERI A/S | 4,7% | 40,1 mio. kr. | 77 | 8,4 | Slagelse |
| 50 | ARECO PROFILES A/S | 4,6% | 59,5 mio. kr. | 68 | 8,2 | Terndrup |
Ranglisten dækker alle 101 virksomheder inden for fremstilling af metal sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er VORSKLA STEEL DENMARK A/S med 126,9%, efterfulgt af RØRBÆK A/S (71,0%) og Lindø Steel A/S (56,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.