| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | F.E.T. ApS | 99,3% | -19.028 kr. | 1 | 6,8 | Slagelse |
| 2 | FLECON FILTRATION ApS | 80,5% | -201.563 kr. | — | 6,4 | Slagelse |
| 3 | HENRIK SØGREN HANSEN A/S | 79,2% | 9,0 mio. kr. | 10 | 8,0 | Dalmose |
| 4 | LETECH MACHINES A/S | 76,2% | 6,5 mio. kr. | 7 | 6,7 | Slagelse |
| 5 | 2LIFT ApS | 70,4% | 9,1 mio. kr. | 14 | 7,3 | Slagelse |
| 6 | PUSAT ApS | 67,8% | 12,5 mio. kr. | 8 | 7,5 | Slagelse |
| 7 | Skælskør Smede- og Maskinservice ApS | 63,5% | -6.573 kr. | — | 6,2 | Dalmose |
| 8 | FLOWCON INTERNATIONAL ApS | 60,5% | 39,6 mio. kr. | 52 | 8,7 | Slagelse |
| 9 | IC MILJØTEKNIK ApS | 58,9% | 3,4 mio. kr. | 5 | 6,5 | Slagelse |
| 10 | TØNNER & GULDAGER VIBRATIONSTEKNIK ApS | 56,0% | 1,3 mio. kr. | 3 | 4,9 | Slagelse |
| 11 | GRAPHIC CONSULT ApS | 52,8% | 1,6 mio. kr. | 2 | 7,4 | Vemmelev |
| 12 | Cobot Lift ApS | 49,0% | 9,6 mio. kr. | 7 | 5,2 | Slagelse |
| 13 | ODIN Engineering A/S | 47,8% | 30,3 mio. kr. | 37 | 8,3 | Slagelse |
| 14 | Chromafora Denmark ApS | 47,3% | 7,6 mio. kr. | 5 | 6,6 | Slagelse |
| 15 | MADSORASK ApS | 44,9% | 659.853 kr. | 1 | 6,6 | Korsør |
| 16 | C.A. NIELSEN & PETERSENS MASKINFABRIKER A/S | 37,3% | 672.212 kr. | 181 | 7,3 | Slagelse |
| 17 | HN Klima Teknik ApS | 33,3% | 680.956 kr. | 1 | 4,8 | Slagelse |
| 18 | WESTRUP APS | 27,5% | 63,5 mio. kr. | 87 | 7,2 | Slagelse |
| 19 | FRESE A/S | 25,5% | 437,6 mio. kr. | 176 | 8,3 | Slagelse |
| 20 | WATERKNOWLEDGE ApS | 18,8% | 76.404 kr. | 1 | 3,5 | Slagelse |
| 21 | FILTERSUPPORT ApS | 14,3% | 3,4 mio. kr. | 3 | 5,8 | Slagelse |
| 22 | FLOWCON IVC A/S | 5,8% | 5,3 mio. kr. | 5 | 5,8 | Slagelse |
| 23 | KC TEKNIK ApS | 4,0% | 4,0 mio. kr. | 11 | 3,6 | Slagelse |
| 24 | scansteel foodtech A/S | 0,7% | 39,2 mio. kr. | 78 | 5,1 | Slagelse |
| 25 | SRC VENTILATION ApS | -2,4% | 212.838 kr. | 1 | 3,5 | Slagelse |
| 26 | ECOBOTIX ApS | -48,6% | 0 kr. | 1 | 3,1 | Slagelse |
| 27 | Refine Finishing ApS | -177,5% | -2.177.099 kr. | 8 | 3,9 | Slagelse |
27 af 27 | ||||||
Ranglisten dækker alle 27 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr i slagelse sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er F.E.T. ApS med 99,3%, efterfulgt af FLECON FILTRATION ApS (80,5%) og HENRIK SØGREN HANSEN A/S (79,2%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.