| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PTR Robots ApS | 98,1% | 61.199 kr. | 1 | 5,0 | Odense C |
| 2 | Bipa Gastro A/S | 97,8% | -26.021 kr. | — | 7,1 | Odense N |
| 3 | EGA MATIC ApS | 95,5% | -24.989 kr. | — | 6,9 | Odense SV |
| 4 | PURFIL ApS | 95,5% | 815.731 kr. | 1 | 6,6 | Odense S |
| 5 | KOBOTS company ApS | 93,5% | 5,3 mio. kr. | 18 | 6,5 | Odense C |
| 6 | FALCON LIFTS ApS | 92,9% | -8.737 kr. | 5 | 5,7 | Odense C |
| 7 | GoBe Robots ApS | 92,4% | 4,8 mio. kr. | 4 | 6,3 | Odense C |
| 8 | Ropca ApS | 90,2% | 2,3 mio. kr. | 16 | 6,9 | Odense M |
| 9 | Hydrovertic ApS | 90,2% | 1,6 mio. kr. | 3 | 6,3 | Odense S |
| 10 | NEWTEC ENGINEERING A/S | 88,7% | 101,3 mio. kr. | 36 | 9,2 | Odense M |
| 11 | NEWTEC A/S | 85,4% | 73,4 mio. kr. | 82 | 8,7 | Odense M |
| 12 | B & V KØLETEKNIK ApS | 84,0% | 4,1 mio. kr. | 6 | 7,5 | Odense C |
| 13 | JØNI A/S | 78,5% | 45,9 mio. kr. | 50 | 8,9 | Odense SØ |
| 14 | Proline Ventilation ApS | 75,5% | 9.201 kr. | — | 6,0 | Odense SØ |
| 15 | Essential Robotics ApS | 75,3% | 877.079 kr. | 4 | 7,4 | Odense M |
| 16 | Blue Atlas Robotics ApS | 69,7% | 3,3 mio. kr. | 10 | 6,4 | Odense S |
| 17 | JORGENSEN ENGINEERING A/S | 69,2% | 158,4 mio. kr. | 125 | 8,2 | Odense SØ |
| 18 | Teradyne Robotics A/S | 64,2% | 2,5 mia. kr. | 765 | 8,4 | Odense S |
| 19 | RÖTTGERS VÆRKTØJ A/S | 63,2% | 17,5 mio. kr. | 21 | 7,2 | Odense NV |
| 20 | 3E ApS | 62,8% | 16,8 mio. kr. | 13 | 7,6 | Odense SV |
| 21 | NK INDUSTRI A/S | 60,7% | 4,3 mio. kr. | 3 | 7,7 | Odense C |
| 22 | CTCOIN A/S | 60,3% | 18,3 mio. kr. | 27 | 7,0 | Odense SV |
| 23 | KUHLMANN EL-VARME A/S | 56,4% | 28,9 mio. kr. | 21 | 8,2 | Odense NV |
| 24 | 4X-Robots A/S | 49,4% | 3,6 mio. kr. | 13 | 4,3 | Odense SØ |
| 25 | InCite Robotics ApS | 49,0% | 11,5 mio. kr. | 10 | 7,6 | Odense S |
| 26 | OX3 VENTILATION ApS | 48,8% | 8,5 mio. kr. | 17 | 6,4 | Odense S |
| 27 | ODENSE KØLETEKNIK ApS | 42,9% | 3,9 mio. kr. | 5 | 6,6 | Odense S |
| 28 | BELVENT A/S | 41,1% | 13,4 mio. kr. | 23 | 7,2 | Odense SV |
| 29 | STEELTEC ODENSE ApS | 40,3% | 12,5 mio. kr. | 27 | 6,5 | Odense S |
| 30 | MICRO MATIC A/S | 39,1% | 2,7 mia. kr. | 109 | 8,4 | Odense SV |
| 31 | ODINTEK ApS | 38,4% | 526.983 kr. | 3 | 6,0 | Odense SØ |
| 32 | Engdal elevator ApS | 38,2% | 9,0 mio. kr. | 15 | 6,3 | Odense SV |
| 33 | INWATEC ApS | 35,7% | 41,2 mio. kr. | 129 | 6,7 | Odense SV |
| 34 | SCAN CONVERT A/S | 33,5% | 9,3 mio. kr. | 11 | 7,2 | Odense NØ |
| 35 | Muthu Holding ApS | 31,0% | 211 kr. | — | 4,9 | Odense SV |
| 36 | Norqi ApS | 29,6% | 2,5 mio. kr. | 7 | 5,1 | Odense NV |
| 37 | PRODUKTIONSTEKNIK ApS | 28,8% | 10,2 mio. kr. | 20 | 6,4 | Odense NV |
| 38 | PAM A/S | 26,0% | 8,2 mio. kr. | 18 | 6,3 | Odense SØ |
| 39 | Zensi Robotics ApS | 24,4% | -14.363 kr. | 1 | 3,7 | Odense S |
| 40 | Sanovo Technology Process A/S | 21,9% | 20,9 mio. kr. | 29 | 6,4 | Odense SØ |
| 41 | ØSTFYNS KRAN ApS | 21,6% | 75.099 kr. | 1 | 5,3 | Odense M |
| 42 | CNN Robotics ApS | 21,5% | 790.903 kr. | — | 5,8 | Odense C |
| 43 | RUNARSSON A/S | 21,4% | 16,9 mio. kr. | 22 | 5,1 | Odense NØ |
| 44 | Robsub ApS | 17,5% | -312.897 kr. | 9 | 3,9 | Odense S |
| 45 | EFFIMAT STORAGE TECHNOLOGY A/S | 17,3% | 2,5 mio. kr. | 25 | 4,4 | Odense SØ |
| 46 | Robot Nordic ApS | 13,6% | 15,7 mio. kr. | 12 | 5,7 | Odense N |
| 47 | Spin Robotics ApS | 4,1% | 5,1 mio. kr. | 5 | 4,3 | Odense M |
| 48 | Nord Modules A/S | -10,6% | 6,6 mio. kr. | 22 | 4,5 | Odense S |
| 49 | ROICO Solutions ApS | -13,4% | 899.101 kr. | 3 | 4,7 | Odense M |
| 50 | HLF ApS | -16,2% | -153.428 kr. | — | 3,9 | Odense S |
Ranglisten dækker alle 54 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr i odense sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er PTR Robots ApS med 98,1%, efterfulgt af Bipa Gastro A/S (97,8%) og EGA MATIC ApS (95,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.