| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DVK af 31.12.2024 A/S | 93,8% | 2,4 mio. kr. | 4 | 7,3 | Bjert |
| 2 | WALSTED TRUCK A/S | 83,4% | 7,4 mio. kr. | 7 | 8,1 | Kolding |
| 3 | Kaelismidjan Frost ApS | 82,0% | -29.343 kr. | — | 5,9 | Kolding |
| 4 | Wikiteq ApS | 81,5% | 1,0 mio. kr. | 1 | 5,4 | Bjert |
| 5 | Combi Engineering A/S | 76,7% | 4,1 mio. kr. | — | 7,0 | Kolding |
| 6 | ED HEATING A/S | 76,7% | 16,7 mio. kr. | 8 | 8,1 | Vamdrup |
| 7 | SOURCE TECHNOLOGY ApS | 76,5% | 25,1 mio. kr. | 13 | 6,7 | Kolding |
| 8 | ALFA LAVAL KOLDING A/S | 75,6% | 2,5 mia. kr. | 913 | 9,7 | Kolding |
| 9 | PRIEBES MASKINFABRIK AF 2005 A/S | 61,6% | 2,0 mio. kr. | 7 | 7,1 | Kolding |
| 10 | RSM TEKNIK ApS | 59,5% | 10,8 mio. kr. | 12 | 8,0 | Christiansfeld |
| 11 | KOLDING INSTRUMENT SERVICE ApS | 58,0% | 4,6 mio. kr. | 7 | 7,6 | Kolding |
| 12 | BOLETO ApS, DANMARK | 52,8% | 743.677 kr. | 2 | 6,5 | Vamdrup |
| 13 | DAN-TEAM STAINLESS ApS | 50,6% | 11,7 mio. kr. | 14 | 7,4 | Sjølund |
| 14 | BC MASKINER ApS | 50,1% | 11,9 mio. kr. | 16 | 8,0 | Kolding |
| 15 | GS-HYDRO DANMARK A/S | 49,0% | 9,5 mio. kr. | 18 | 6,5 | Kolding |
| 16 | GRAM EQUIPMENT A/S | 42,7% | 1,1 mia. kr. | 320 | 8,4 | Kolding |
| 17 | Conrex ApS | 41,6% | 682.467 kr. | 2 | 5,3 | Vamdrup |
| 18 | ATHCO-ENGINEERING A/S | 39,4% | 17,4 mio. kr. | 29 | 6,9 | Kolding |
| 19 | Danish Feed Tech Solutions ApS | 39,1% | 717.633 kr. | 1 | 5,5 | Hejls |
| 20 | VETAPHONE A/S | 39,0% | 65,1 mio. kr. | 80 | 8,2 | Kolding |
| 21 | Klingspor Windpower ApS | 38,7% | 9,3 mio. kr. | 6 | 7,3 | Kolding |
| 22 | GREENTEC A/S | 35,7% | 28,6 mio. kr. | 35 | 7,5 | Kolding |
| 23 | LOWENCO A/S | 35,4% | 35,2 mio. kr. | 96 | 7,5 | Vamdrup |
| 24 | RK Maskinteknik ApS | 34,3% | 8,2 mio. kr. | 14 | 6,0 | Vamdrup |
| 25 | KRIMA STÅLINDUSTRI ApS | 31,9% | 7,4 mio. kr. | 11 | 6,3 | Vamdrup |
| 26 | Woitech ApS | 24,4% | 1,5 mio. kr. | 5 | 5,4 | Kolding |
| 27 | FORBO SIEGLING DANMARK A/S | 8,4% | 29,4 mio. kr. | 45 | 4,7 | Lunderskov |
| 28 | LKS ApS | 5,7% | 395.016 kr. | 1 | 5,2 | Kolding |
| 29 | NSM A/S | 4,7% | 16,8 mio. kr. | 40 | 4,3 | Kolding |
| 30 | JH MASKINTEKNIK ApS | 2,3% | 2,6 mio. kr. | 8 | 3,2 | Lunderskov |
| 31 | SP STEEL ApS | -15,1% | -408.436 kr. | 1 | 4,2 | Kolding |
| 32 | OK TECH ApS | -21,7% | -17.165 kr. | 1 | 3,3 | Kolding |
| 33 | Aktieselskabet af 19.01.1940 | -24,8% | -779.016 kr. | 1 | 4,8 | Kolding |
| 34 | VAMDRUP SMEDE- & HYDRAULIK ApS | -49,6% | 785.910 kr. | 2 | 3,3 | Vamdrup |
| 35 | TRESU A/S | -78,7% | 312,7 mio. kr. | 142 | 4,7 | Kolding |
| 36 | VENDIC ApS | -498,6% | -35.236 kr. | — | 5,0 | Egtved |
36 af 36 | ||||||
Ranglisten dækker alle 36 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr i kolding sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er DVK af 31.12.2024 A/S med 93,8%, efterfulgt af WALSTED TRUCK A/S (83,4%) og Kaelismidjan Frost ApS (82,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.