| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Aage Jørgensen Hårby Holding ApS | 99,6% | 0 kr. | — | 6,6 | Haarby |
| 2 | SØLVTOFT ApS | 90,2% | 263.826 kr. | 1 | 6,5 | Tommerup |
| 3 | G W SPRINKLER A/S | 87,5% | 21,0 mio. kr. | 15 | 8,5 | Glamsbjerg |
| 4 | BROEN-LAB A/S | 76,4% | 90,2 mio. kr. | 91 | 8,4 | Assens |
| 5 | Munk Technologies ApS | 72,6% | 888.604 kr. | — | 8,0 | Aarup |
| 6 | Dana - Technology ApS | 69,5% | 15,8 mio. kr. | 9 | 7,9 | Tommerup |
| 7 | Haarby Køleteknik ApS | 69,5% | 1,4 mio. kr. | 4 | 7,0 | Haarby |
| 8 | OSCAR COMPANY ApS | 66,4% | 18.095 kr. | — | 6,3 | Assens |
| 9 | CABINPLANT A/S | 63,9% | 402,5 mio. kr. | 252 | 9,4 | Haarby |
| 10 | FKI FAST FOOD TEKNIK A/S | 63,2% | 15,6 mio. kr. | 34 | 7,7 | Tommerup |
| 11 | AICO TOOLS ApS | 58,2% | 245.307 kr. | — | 7,7 | Vissenbjerg |
| 12 | E. H. MEJERIMONTAGE ApS | 53,2% | 13,7 mio. kr. | 13 | 7,9 | Vissenbjerg |
| 13 | BOE-THERM A/S | 51,8% | 4,0 mio. kr. | 10 | 5,9 | Assens |
| 14 | ROEQ ApS | 49,8% | 22,6 mio. kr. | 26 | 7,1 | Vissenbjerg |
| 15 | QRS A/S | 49,3% | 23,8 mio. kr. | 34 | 7,4 | Vissenbjerg |
| 16 | AH Smede & Maskinfabrik ApS | 37,2% | 3,3 mio. kr. | 8 | 4,5 | Tommerup |
| 17 | Øens Køle- & Klimateknik ApS | 30,1% | 2,4 mio. kr. | 4 | 5,5 | Haarby |
| 18 | RoM Invest ApS | 24,4% | 39,1 mio. kr. | — | 5,5 | Vissenbjerg |
| 19 | ROLL-O-MATIC A/S | 23,1% | 39,1 mio. kr. | 70 | 7,4 | Vissenbjerg |
| 20 | BÖLL-TEC AUTOMATION ApS | 21,0% | 2,1 mio. kr. | 5 | 5,6 | Tommerup |
| 21 | Green Extrusion Technology ApS | 13,2% | 497.821 kr. | 2 | 4,3 | Vissenbjerg |
| 22 | INVENSTAR ASSEMBLY ApS | 6,8% | 81.623 kr. | — | 4,8 | Assens |
| 23 | JA-STOKER ApS | -190,6% | -12.457 kr. | 1 | 2,5 | Haarby |
23 af 23 | ||||||
Ranglisten dækker alle 23 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr i assens sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Aage Jørgensen Hårby Holding ApS med 99,6%, efterfulgt af SØLVTOFT ApS (90,2%) og G W SPRINKLER A/S (87,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.