Top Fremstilling af maskiner og udstyr: Egenkapital
Top 100 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr sorteret efter egenkapital. DANFOSS A/S topper med 41,7 mia. kr., fulgt af VESTAS MANUFACTURING A/S (7,9 mia. kr.) og Siemens Gamesa Renewable Energy A/S (5,9 mia. kr.). Samlet 1.457 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. september 2026.
| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 51 | AVK INTERNATIONAL A/S | 207,8 mio. kr. | 743,1 mio. kr. | 270 | 9,5 | Galten |
| 52 | NILAN A/S | 205,4 mio. kr. | 91,7 mio. kr. | 151 | 9,8 | Hedensted |
| 53 | Copenhagen Atomics A/S | 200,9 mio. kr. | 1,1 mio. kr. | 80 | 7,7 | Kastrup |
| 54 | FLOWCON INTERNATIONAL ApS | 200,5 mio. kr. | 39,5 mio. kr. | 57 | 8,9 | Slagelse |
| 55 | NORICAN HOLDINGS ApS | 196,1 mio. kr. | — | — | 7,6 | Taastrup |
| 56 | Marel Meat A/S | 193,4 mio. kr. | 43,8 mio. kr. | 32 | 8,4 | Kastrup |
| 57 | Middleby Denmark Holding ApS | 191,2 mio. kr. | -153.528 kr. | — | 7,8 | Aalborg SØ |
| 58 | SYSTEMAIR A/S | 182,9 mio. kr. | 81,1 mio. kr. | 196 | 8,8 | Hasselager |
| 59 | HAARSLEV INDUSTRIES A/S | 173,9 mio. kr. | 505,0 mio. kr. | 195 | 7,5 | Søndersø |
| 60 | MÜLLER GAS EQUIPMENT A/S | 173,2 mio. kr. | 59,4 mio. kr. | 147 | 9,2 | Sønderborg |
| 61 | POUL JOHANSEN MASKINER A/S | 164,3 mio. kr. | 483,9 mio. kr. | 174 | 9,8 | Fårevejle |
| 62 | Danitech A/S | 161,3 mio. kr. | 73,9 mio. kr. | 70 | 8,9 | Haderslev |
| 63 | LIND JENSENS MASKINFABRIK A/S | 160,5 mio. kr. | 135,6 mio. kr. | 215 | 9,6 | Lem St |
| 64 | SKAKO VIBRATION A/S | 159,3 mio. kr. | 86,0 mio. kr. | 50 | 9,0 | Faaborg |
| 65 | Bühler Denmark A/S | 157,3 mio. kr. | 713,4 mio. kr. | 174 | 7,8 | Skovlunde |
| 66 | KRØLL CRANES A/S | 156,3 mio. kr. | 200,3 mio. kr. | 69 | 7,3 | Lynge |
| 67 | Pres-Vac Engineering A/S | 152,2 mio. kr. | 42,9 mio. kr. | 31 | 8,4 | Allerød |
| 68 | AIRMASTER A/S | 152,2 mio. kr. | 248,4 mio. kr. | 139 | 8,9 | Aars |
| 69 | KK Group Cooling A/S | 148,4 mio. kr. | 981,0 mio. kr. | 69 | 7,6 | Horsens |
| 70 | NEWTEC A/S | 147,4 mio. kr. | 73,4 mio. kr. | 86 | 8,7 | Odense M |
| 71 | JORGENSEN ENGINEERING A/S | 147,0 mio. kr. | 158,4 mio. kr. | 121 | 8,2 | Odense SØ |
| 72 | M&J Denmark A/S | 140,8 mio. kr. | 417,5 mio. kr. | 106 | 9,3 | Horsens |
| 73 | VESTAS SHARED SERVICE A/S | 140,7 mio. kr. | 205,7 mio. kr. | — | 8,4 | Aarhus N |
| 74 | BWT Danmark A/S | 137,8 mio. kr. | 521,3 mio. kr. | 233 | 9,2 | Greve |
| 75 | NOVENCO BUILDING & INDUSTRY A/S | 136,4 mio. kr. | 894,9 mio. kr. | 240 | 7,9 | Næstved |
| 76 | EXHAUSTO A/S | 134,3 mio. kr. | 373,2 mio. kr. | 163 | 8,3 | Langeskov |
| 77 | HAARUP MASKINFABRIK A/S | 134,3 mio. kr. | 37,3 mio. kr. | 109 | 7,7 | Silkeborg |
| 78 | A/S af 1. november 2018 | 132,5 mio. kr. | -1,6 mio. kr. | 1 | 7,7 | København Ø |
| 79 | POWER STOW A/S | 131,5 mio. kr. | 405,1 mio. kr. | 132 | 7,9 | Gadstrup |
| 80 | BREDAL A/S | 129,0 mio. kr. | 73,2 mio. kr. | 67 | 8,9 | Vejle Øst |
| 81 | FUELTECH A/S | 127,3 mio. kr. | 414,0 mio. kr. | 176 | 9,8 | Hedensted |
| 82 | VEST-FIBER ApS | 123,5 mio. kr. | 73,3 mio. kr. | 7 | 8,2 | Skjern |
| 83 | SEW-EURODRIVE A/S | 123,4 mio. kr. | 57,6 mio. kr. | 68 | 9,2 | Greve |
| 84 | DANSTOKER A/S | 123,0 mio. kr. | 57,7 mio. kr. | 117 | 8,9 | Herning |
| 85 | MAREL A/S | 121,9 mio. kr. | 683,9 mio. kr. | 307 | 7,9 | Aarhus N |
| 86 | Dantherm Denmark A/S | 120,8 mio. kr. | 437,5 mio. kr. | 263 | 8,7 | Skive |
| 87 | EPOKE A/S | 119,7 mio. kr. | 90,6 mio. kr. | 113 | 9,0 | Vejen |
| 88 | FASTERHOLT MASKINFABRIK A/S | 118,7 mio. kr. | 34,3 mio. kr. | 103 | 8,6 | Brande |
| 89 | A/S HYDREMA PRODUKTION | 117,8 mio. kr. | 534,3 mio. kr. | 161 | 9,0 | Støvring |
| 90 | NIEBUHR GEARS A/S | 115,0 mio. kr. | 49,2 mio. kr. | 132 | 8,9 | Ikast |
| 91 | DISA HOLDING II A/S | 109,3 mio. kr. | — | — | 7,2 | Taastrup |
| 92 | LANDIA A/S | 108,1 mio. kr. | 106,8 mio. kr. | 127 | 9,3 | Lem St |
| 93 | LANDMECO A/S | 105,7 mio. kr. | 171,4 mio. kr. | 83 | 9,4 | Ølgod |
| 94 | Seasight Solutions A/S | 105,1 mio. kr. | 140,3 mio. kr. | 165 | 9,4 | Hvide Sande |
| 95 | Körber Supply Chain DK A/S | 101,1 mio. kr. | 632,5 mio. kr. | 237 | 7,8 | Arden |
| 96 | MAREL SALMON A/S | 100,7 mio. kr. | 583,7 mio. kr. | 312 | 8,0 | Støvring |
| 97 | AC HYDRAULIC A/S | 100,2 mio. kr. | 60,2 mio. kr. | 157 | 9,1 | Viborg |
| 98 | HWAM A/S | 97,8 mio. kr. | 72,5 mio. kr. | 89 | 8,9 | Hørning |
| 99 | TS HOLDING ApS | 97,7 mio. kr. | 33,6 mio. kr. | 2 | 7,2 | Skanderborg |
| 100 | ELM, KRAGELUND A/S | 97,2 mio. kr. | 132,1 mio. kr. | 101 | 8,6 | Løsning |
100 af 1.457 | ||||||
Om ranglisten for fremstilling af maskiner og udstyr
Ranglisten dækker alle 1.457 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr sorteret efter egenkapital. Topplaceret er DANFOSS A/S med 41,7 mia. kr., efterfulgt af VESTAS MANUFACTURING A/S (7,9 mia. kr.) og Siemens Gamesa Renewable Energy A/S (5,9 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.