| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kobba ApS | 266,5% | 1.788 kr. | — | 5,0 | København V |
| 2 | CircleTech Denmark ApS | 247,8% | 10,6 mio. kr. | 11 | 3,6 | København V |
| 3 | Alsin & Arvak ApS | 86,1% | 43.441 kr. | — | 7,2 | Nørre Snede |
| 4 | Unelco ApS | 83,1% | 938.081 kr. | 1 | 4,3 | Højby |
| 5 | SATNORDIC ApS | 66,0% | 13,8 mio. kr. | 8 | 7,3 | Årre |
| 6 | LED-Mark ITS ApS | 56,0% | 426.066 kr. | 2 | 4,5 | Tranekær |
| 7 | CSS Electronics ApS | 54,2% | 30,7 mio. kr. | 7 | 7,3 | Åbyhøj |
| 8 | Led on technologies ApS | 52,5% | 2,1 mio. kr. | 2 | 6,9 | Græsted |
| 9 | Lyngsaa A/S | 51,6% | 6,2 mio. kr. | 7 | 7,8 | Frederikshavn |
| 10 | ONE A A/S | 49,2% | 26,5 mio. kr. | 19 | 8,3 | Sønder Stenderup |
| 11 | ESTRON A/S | 48,6% | 81,8 mio. kr. | 32 | 8,2 | Them |
| 12 | Nordic Firefly A/S | 48,0% | 2,2 mio. kr. | 4 | 6,3 | Roskilde |
| 13 | ACTULUX A/S | 46,8% | 94,7 mio. kr. | 102 | 9,6 | Støvring |
| 14 | SolarA ApS | 46,5% | 20,9 mio. kr. | 61 | 9,0 | Albertslund |
| 15 | AUDIOCURA ApS | 46,1% | -500.818 kr. | 1 | 4,6 | Risskov |
| 16 | Nordic Transformer ApS | 46,0% | 45.864 kr. | 2 | 5,1 | Ishøj |
| 17 | Compenso Energy Production ApS | 45,9% | 910.906 kr. | 1 | 6,5 | Greve |
| 18 | Automation IO ApS | 43,3% | 444.054 kr. | 2 | 6,9 | Stenstrup |
| 19 | NANO RIVER TECHNOLOGIES ApS | 43,1% | 494.643 kr. | — | 7,9 | Ølstykke |
| 20 | GEMINA TERMIX PRODUCTION A/S | 42,8% | 473,6 mio. kr. | 142 | 8,6 | Sunds |
| 21 | AD CONTROL ApS | 41,9% | 6,4 mio. kr. | 6 | 7,2 | Slagelse |
| 22 | ITW GSE ApS | 41,5% | 752,0 mio. kr. | 118 | 9,6 | Odense N |
| 23 | Danish Consultant ApS | 39,9% | 1,5 mio. kr. | 1 | 6,6 | Hinnerup |
| 24 | Sun To Cable ApS | 38,9% | 11,5 mio. kr. | 2 | 6,5 | Esbjerg Ø |
| 25 | KM TECH ApS | 38,8% | 1,9 mio. kr. | 2 | 7,3 | Tommerup |
| 26 | iiON-Systems ApS | 38,4% | 2,4 mio. kr. | 3 | 6,9 | Viborg |
| 27 | LOPOLIGHT ApS | 37,7% | 26,7 mio. kr. | 28 | 8,6 | Humlebæk |
| 28 | ODU DENMARK ApS | 37,6% | 7,5 mio. kr. | 4 | 6,9 | Ballerup |
| 29 | AutoPi.io ApS | 37,6% | 10,4 mio. kr. | 8 | 7,6 | Aalborg |
| 30 | DANSK INDUSTRI KOMPENSERING ApS | 35,7% | 6,4 mio. kr. | 5 | 7,4 | Hadsten |
| 31 | MS Automation ApS | 35,5% | 424.645 kr. | 1 | 6,2 | Broager |
| 32 | CTEK DENMARK ApS | 34,7% | 3,3 mio. kr. | 4 | 6,8 | Nibe |
| 33 | Regumatic ApS | 34,3% | — | 5 | 6,6 | Kibæk |
| 34 | H. Knudsen & Sønners Eftf. ApS | 34,0% | 518.469 kr. | 1 | 6,9 | Køge |
| 35 | Ocutune ApS | 33,9% | 292.280 kr. | 2 | 4,6 | Charlottenlund |
| 36 | LAGUR A/S | 33,8% | 11,3 mio. kr. | 12 | 7,5 | Ryomgård |
| 37 | Systemteknik af 2021 A/S | 33,7% | 52,0 mio. kr. | 51 | 8,4 | Nørresundby |
| 38 | J.H. PLAST EXTRUDERING ApS | 33,4% | 983.981 kr. | 4 | 7,2 | Holbæk |
| 39 | FLEX CABLES A/S | 33,4% | 8,9 mio. kr. | 12 | 7,8 | Silkeborg |
| 40 | Smart Grid - X ApS | 32,4% | 837.355 kr. | 1 | 6,1 | Esbjerg |
| 41 | MATRONICS ApS | 32,2% | 16,8 mio. kr. | 30 | 8,2 | Bylderup-Bov |
| 42 | DANIA ELECTRIC A/S | 31,0% | 24,6 mio. kr. | 31 | 8,0 | Mariager |
| 43 | SRI SIGN SOLUTION A/S | 30,8% | 17,3 mio. kr. | 12 | 7,5 | Esbjerg V |
| 44 | VAC Consulting ApS | 30,7% | 3,1 mio. kr. | 4 | 7,0 | Odense S |
| 45 | SCANION ApS | 30,6% | 975.965 kr. | 2 | 7,4 | Ullerslev |
| 46 | Broen Design 2008 Aps | 30,4% | 79.519 kr. | 1 | 3,3 | København K |
| 47 | Exalight ApS | 30,4% | 4,1 mio. kr. | 3 | 7,4 | Kvistgård |
| 48 | MILA Nordic ApS | 29,7% | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,3 | Roskilde |
| 49 | UNI-EL A/S | 28,8% | 16,5 mio. kr. | 57 | 8,9 | Herning |
| 50 | ULSTED SOLENERGI ApS | 28,6% | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,2 | Hals |
Ranglisten dækker alle 471 virksomheder inden for fremstilling af elektrisk udstyr sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er Kobba ApS med 266,5%, efterfulgt af CircleTech Denmark ApS (247,8%) og Alsin & Arvak ApS (86,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.