| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ATLEVEL ApS | 72,3% | 176.887 kr. | — | 6,3 | Odense M |
| 2 | Vinderup Kleinsmedie ApS | 71,0% | 229.219 kr. | 1 | 6,7 | Vinderup |
| 3 | Grønne-Tage ApS | 63,5% | 143.218 kr. | 1 | 6,2 | Hillerød |
| 4 | Lindø Steel A/S | 58,2% | 60,7 mio. kr. | — | 8,5 | Odense SV |
| 5 | DANAHOUSE ApS | 54,5% | 18.264 kr. | — | 4,6 | Mariager |
| 6 | RØRBÆK A/S | 50,9% | 5,5 mio. kr. | 3 | 8,0 | Karlslunde |
| 7 | SCHRØTER ZINK ApS | 49,0% | 2,1 mio. kr. | 5 | 7,6 | Varde |
| 8 | Welltec Manufacturing Center Completions ApS | 45,8% | 34,4 mio. kr. | 59 | 8,8 | Esbjerg N |
| 9 | Just&Petrea ApS | 35,7% | 970.882 kr. | 3 | 5,2 | København K |
| 10 | KABRIMED ApS | 30,2% | 21.168 kr. | — | 7,4 | Klarup |
| 11 | BAC Corrosion A/S | 28,8% | 7,9 mio. kr. | — | 7,9 | Herfølge |
| 12 | BELMAN A/S | 28,7% | 88,9 mio. kr. | 98 | 9,2 | Esbjerg N |
| 13 | Flow-marking ApS | 26,9% | 14.908 kr. | — | 6,2 | Boeslunde |
| 14 | ALCUMATIC A/S | 26,4% | 9,8 mio. kr. | 44 | 8,2 | Sønderborg |
| 15 | ROLLTECH A/S | 26,3% | 10,2 mio. kr. | 79 | 8,5 | Hjørring |
| 16 | Tj Technology A/S | 25,1% | 7,8 mio. kr. | 11 | 7,9 | Tjele |
| 17 | AALBORG ALUMINIUM INDUSTRI A/S | 24,5% | 1,3 mio. kr. | 2 | 7,6 | Arden |
| 18 | MA STÅL ApS | 24,3% | 7,1 mio. kr. | 9 | 6,8 | Galten |
| 19 | KH Steel ApS | 24,2% | 431.112 kr. | — | 7,2 | Risskov |
| 20 | NORDJYSK DØGNGALVANISERING AKTIESELSKAB | 24,1% | 11,2 mio. kr. | 17 | 7,9 | Støvring |
| 21 | Kibsgaard Specialproduktion ApS | 24,1% | 6,7 mio. kr. | 9 | 6,4 | Erslev |
| 22 | VILSTRUP SMEDJE A/S | 23,8% | 4,7 mio. kr. | 10 | 7,3 | Vejle |
| 23 | GMF A/S | 23,5% | 13,7 mio. kr. | 12 | 7,4 | Gelsted |
| 24 | Kynde og Toft A/S | 23,0% | 53,0 mio. kr. | 60 | 7,9 | Thyborøn |
| 25 | ALU-TECH ApS | 22,4% | 4,4 mio. kr. | 7 | 6,8 | Herning |
| 26 | PROFILFORM A/S | 21,8% | 10,3 mio. kr. | 12 | 8,1 | Asperup |
| 27 | Metal Group ApS | 21,6% | 4,5 mio. kr. | 11 | 6,1 | Havdrup |
| 28 | Haslev tag & Facade ApS | 21,2% | 1,5 mio. kr. | 2 | 5,5 | Haslev |
| 29 | HYDAL TRANSPORTSYSTEMER A/S | 20,9% | 4,0 mio. kr. | 5 | 6,8 | Hedensted |
| 30 | DANSK SKALFORM A/S | 20,5% | 36,8 mio. kr. | 57 | 8,8 | Aars |
| 31 | Midtjysk Rørbuk ApS | 20,2% | 1,1 mio. kr. | 3 | 7,1 | Kjellerup |
| 32 | BLÜCHER METAL A/S | 19,2% | 599,8 mio. kr. | 315 | 9,8 | Vildbjerg |
| 33 | TÅSINGE KOKILLESTØBERI A/S | 18,3% | 1,5 mio. kr. | 4 | 7,5 | Svendborg |
| 34 | JKF INDUSTRI A/S | 17,2% | 100,7 mio. kr. | 185 | 9,0 | Hadsund |
| 35 | TH. UDENGAARDS METALSTØBERI A/S | 16,1% | 12,6 mio. kr. | 20 | 8,3 | Hedensted |
| 36 | STILLING A/S | 15,6% | 22,7 mio. kr. | 44 | 8,4 | Brøndby |
| 37 | KM Vandskæring A/S | 13,8% | 25,8 mio. kr. | 45 | 6,6 | Nørresundby |
| 38 | PORSHOLDT ANDREASEN A/S. BRØRUP | 13,8% | 20,8 mio. kr. | 35 | 8,3 | Brørup |
| 39 | MJ STEEL ApS | 13,5% | 504.848 kr. | 2 | 6,2 | Varde |
| 40 | ARECO PROFILES A/S | 13,1% | 59,5 mio. kr. | 68 | 8,2 | Terndrup |
| 41 | K. RIBERGAARD SMED & MONTAGE APS | 12,0% | 1,0 mio. kr. | 1 | 5,6 | Skovlunde |
| 42 | NITO A/S | 8,9% | 14,7 mio. kr. | 19 | 6,9 | Haderslev |
| 43 | SIM-TEC ApS | 8,8% | 4,8 mio. kr. | 7 | 5,7 | Nordborg |
| 44 | DOT A/S | 8,1% | 777,9 mio. kr. | 325 | 8,8 | Brande |
| 45 | ULDALLS JERNSTØBERI A/S | 8,0% | 69,6 mio. kr. | 67 | 8,0 | Vejen |
| 46 | KORINTH RØRFABRIK A/S | 8,0% | 2,1 mio. kr. | 11 | 7,0 | Faaborg |
| 47 | JH SMEDEN ApS | 6,8% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,1 | Jyderup |
| 48 | FRESE METAL- OG STÅLSTØBERI A/S | 6,7% | 40,1 mio. kr. | 77 | 8,4 | Slagelse |
| 49 | LOGSTOR DENMARK HOLDING ApS | 6,0% | 945,5 mio. kr. | 243 | 8,9 | Løgstør |
| 50 | Røros Metall ApS | 5,8% | 852.252 kr. | 1 | 4,4 | Odense NV |
Ranglisten dækker alle 87 virksomheder inden for fremstilling af metal sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er ATLEVEL ApS med 72,3%, efterfulgt af Vinderup Kleinsmedie ApS (71,0%) og Grønne-Tage ApS (63,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.