| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | K.A. HOLDING STØVRING ApS | 6779,4% | 46.596 kr. | — | 6,9 | Støvring |
| 2 | AB&CO - TEKNIK ApS | 5306,1% | 56.126 kr. | — | 7,3 | Hedehusene |
| 3 | A/S af 1. november 2018 | 3130,6% | 2,8 mio. kr. | 1 | 7,7 | København Ø |
| 4 | SUBSEAFLEX HOLDING ApS | 2142,0% | 6,6 mio. kr. | 7 | 8,7 | Brøndby |
| 5 | Box Living Grenaa A/S | 1138,9% | 31.258 kr. | — | 7,4 | Grenaa |
| 6 | Frontmatec Tandslet A/S | 801,5% | 81,4 mio. kr. | 190 | 7,3 | Sydals |
| 7 | MARINE EXHAUST TECHNOLOGY A/S | 685,2% | 2,4 mio. kr. | — | 6,8 | Frederikshavn |
| 8 | ELEKTROPAK CONSULT ApS | 513,1% | 252.897 kr. | 2 | 5,8 | Mørke |
| 9 | Anaergia A/S | 387,4% | 441.192 kr. | 1 | 4,5 | Aabenraa |
| 10 | CARSOE ApS | 316,7% | 383.000 kr. | 221 | 6,5 | Aalborg Øst |
| 11 | OSCAR COMPANY ApS | 296,5% | 18.095 kr. | — | 6,3 | Assens |
| 12 | ØSTFYNS KRAN ApS | 279,7% | 75.099 kr. | 1 | 5,3 | Odense M |
| 13 | Liberty Care ApS | 277,2% | 16.821 kr. | — | 7,7 | Holbæk |
| 14 | PTR Robots ApS | 210,2% | 61.199 kr. | 1 | 5,0 | Odense C |
| 15 | BJØRNKJÆR MASKINFABRIK A/S | 207,5% | 45.098 kr. | — | 7,2 | Hornslet |
| 16 | AWT ALTERNATIVE WIND TECHNOLOGY ApS | 164,0% | 3,6 mio. kr. | — | 6,7 | Vesløs |
| 17 | KBC INDUSTRI A/S | 148,5% | 367.212 kr. | 2 | 7,2 | Haslev |
| 18 | PORTLIFT ApS | 130,3% | 219.803 kr. | — | 8,0 | Thisted |
| 19 | AO Holding af 2023 ApS | 119,3% | 122.677 kr. | — | 6,1 | Middelfart |
| 20 | GoBe Robots ApS | 116,5% | 4,8 mio. kr. | 4 | 6,3 | Odense C |
| 21 | Muthu Holding ApS | 111,8% | 211 kr. | — | 4,9 | Odense SV |
| 22 | FLOWCON INTERNATIONAL ApS | 104,8% | 39,6 mio. kr. | 52 | 8,7 | Slagelse |
| 23 | Vohnsen Handel ApS | 104,5% | 2.547 kr. | — | 7,4 | Tørring |
| 24 | Brimac ApS | 101,0% | 34.922 kr. | — | 7,0 | Aalborg |
| 25 | Nordjysk Projektteknik ApS | 100,3% | 46.189 kr. | — | 5,5 | Frederikshavn |
| 26 | TI Initiatives ApS | 100,0% | 3.942 kr. | — | 7,5 | Nivå |
| 27 | Tim Udlejning A/S | 99,8% | 210.755 kr. | — | 7,8 | Tim |
| 28 | THY WINDPOWER ApS | 99,2% | 240.892 kr. | — | 7,5 | Hurup Thy |
| 29 | Gunnar & Jørgen Nielsen ApS | 98,4% | 116.783 kr. | 3 | 6,5 | Hadsund |
| 30 | Jesper Groht Holding ApS | 97,6% | 222.000 kr. | — | 6,8 | Mørke |
| 31 | KTR Systems Danmark ApS | 96,8% | 1,8 mio. kr. | 1 | 4,3 | Silkeborg |
| 32 | SISU + ApS | 94,0% | 44.460 kr. | — | 8,0 | Karlslunde |
| 33 | Bryghus Nu ApS | 92,9% | 76.385 kr. | — | 6,3 | Espergærde |
| 34 | ADVANCE NONWOVEN A/S | 91,0% | 31,1 mio. kr. | 1 | 4,7 | Rønde |
| 35 | Landbrugets Traktorafprøvning ApS | 90,5% | 40.723 kr. | 1 | 3,1 | Uldum |
| 36 | Cool Products ApS | 90,4% | 53.781 kr. | — | 7,8 | Tranbjerg J |
| 37 | AICO TOOLS ApS | 89,8% | 245.307 kr. | — | 7,7 | Vissenbjerg |
| 38 | VEST-FIBER ApS | 89,7% | 45,4 mio. kr. | 7 | 7,7 | Skjern |
| 39 | HANSTHOLM MØLLEN ELECTRIC ApS | 88,2% | 385.088 kr. | 1 | 6,5 | Tarm |
| 40 | Willumsen ApS | 87,2% | 936.761 kr. | 2 | 6,6 | København S |
| 41 | O. DÜVER A/S | 79,9% | 349.802 kr. | 1 | 7,3 | Dragør |
| 42 | SingleBuggy ApS | 79,9% | 24.012 kr. | — | 5,8 | Aalborg Øst |
| 43 | The Gripper Company ApS | 78,8% | 13,9 mio. kr. | 1 | 6,5 | Veksø Sjælland |
| 44 | VARMEPUMPE-EXPERTEN ApS | 78,7% | 166.885 kr. | 1 | 5,3 | Esbjerg V |
| 45 | E-Sail ApS | 78,5% | 344.071 kr. | — | 6,6 | Kolind |
| 46 | MJPOWER ENGINEERING ApS | 78,4% | 78.807 kr. | — | 7,7 | Skanderborg |
| 47 | Scuta Offshore ApS | 78,3% | 4.378 kr. | — | 6,0 | København S |
| 48 | OH Ventilation ApS | 78,2% | 315.649 kr. | — | 8,0 | Skovlunde |
| 49 | Drinxsystem ApS | 78,2% | 1,3 mio. kr. | — | 8,4 | Frederikshavn |
| 50 | Munk Technologies ApS | 78,1% | 888.604 kr. | — | 8,0 | Aarup |
Ranglisten dækker alle 1.170 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er K.A. HOLDING STØVRING ApS med 6779,4%, efterfulgt af AB&CO - TEKNIK ApS (5306,1%) og A/S af 1. november 2018 (3130,6%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.