| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Robotic Ultrasound ApS | 121161,3% | 0 kr. | — | 7,0 | Mårslet |
| 2 | ECAB HOLDING ApS | 76839,4% | — | — | 7,8 | Herning |
| 3 | VestWind A/S | 38775,0% | -2.000 kr. | — | 6,9 | Vejle |
| 4 | Aage Jørgensen Hårby Holding ApS | 18088,5% | 0 kr. | — | 6,6 | Haarby |
| 5 | U.W.T. - GROUP ApS | 17827,6% | -26.619 kr. | — | 6,4 | Sønderborg |
| 6 | AVK Precision Castings A/S | 17330,1% | 0 kr. | 2 | 6,5 | Hornslet |
| 7 | Rotation Technologies ApS | 13108,7% | 0 kr. | — | 7,4 | Veksø Sjælland |
| 8 | A/S GHI LTD. | 12065,7% | 0 kr. | — | 8,1 | Aarhus N |
| 9 | Elevatorselskabet af 01.02.2022 ApS | 11441,3% | -118.484 kr. | — | 4,6 | Hvidovre |
| 10 | CBC ENERGY ApS | 11282,5% | 657.264 kr. | — | 6,0 | Risskov |
| 11 | BJØRNKJÆR MASKINFABRIK A/S | 10951,8% | 45.098 kr. | — | 7,2 | Hornslet |
| 12 | BALBOA ApS | 8912,8% | — | — | 7,3 | Holte |
| 13 | Jawken ApS | 8756,6% | -7.765 kr. | 2 | 6,2 | Skanderborg |
| 14 | AB HOLDING, IKAST ApS | 7949,6% | -59.108 kr. | — | 7,6 | Herning |
| 15 | ET TEKNIK A/S | 7740,6% | 567.517 kr. | 1 | 6,0 | København Ø |
| 16 | TEL NORDIC Holding ApS | 6847,4% | -130.107 kr. | 1 | 6,3 | Helsingør |
| 17 | KMN Production A/S | 6606,4% | -7.500 kr. | — | 6,7 | Skanderborg |
| 18 | INCOTECH A/S | 6418,9% | -143.944 kr. | 1 | 6,0 | Højbjerg |
| 19 | Komplementarselskabet Thorup-Sletten ApS | 6342,8% | 7.500 kr. | — | 7,2 | Hobro |
| 20 | PG. MJELS. ApS | 5927,5% | -46.407 kr. | — | 7,4 | Nordborg |
| 21 | VIBY JENSEN HOLDING ApS | 5357,6% | -4.625 kr. | — | 6,6 | Ørbæk |
| 22 | H S KIRK ApS | 5227,4% | 143.062 kr. | 1 | 5,8 | Løsning |
| 23 | Conpleks Robotech ApS | 5165,7% | -424.327 kr. | — | 6,7 | Struer |
| 24 | KBC INDUSTRI A/S | 5003,7% | 367.212 kr. | 2 | 7,2 | Haslev |
| 25 | Bipa Gastro A/S | 4608,1% | -26.021 kr. | — | 7,1 | Odense N |
| 26 | HETCO ApS | 4089,6% | -3.440 kr. | — | 7,9 | Frederiksberg |
| 27 | PTR Robots ApS | 3975,9% | 61.199 kr. | 1 | 5,0 | Odense C |
| 28 | DAMKÆR HOLDING ApS | 3892,2% | -93.794 kr. | 1 | 4,8 | Auning |
| 29 | VEMMELUND INVEST ApS | 3751,1% | -14.062 kr. | — | 7,3 | Silkeborg |
| 30 | Ib Brix Olsen Holding ApS | 3742,5% | -5.801 kr. | 1 | 6,0 | Nykøbing F |
| 31 | HANSTHOLM MØLLEN ELECTRIC ApS | 3481,8% | 385.088 kr. | 1 | 6,5 | Tarm |
| 32 | Jesper Groht Holding ApS | 3465,8% | 222.000 kr. | — | 6,8 | Mørke |
| 33 | Levara Aps | 3350,1% | 47.500 kr. | 1 | 6,2 | Slangerup |
| 34 | RørTek ApS | 3325,8% | -7.500 kr. | 1 | 5,6 | Faaborg |
| 35 | Miplast ApS | 3306,1% | — | — | 6,9 | Lille Skensved |
| 36 | MicroFeeder ApS | 3066,1% | 470.287 kr. | 1 | 6,3 | Skødstrup |
| 37 | NOK NIELS OLE KJØLBY ApS | 2997,4% | -21.138 kr. | 1 | 5,7 | Herfølge |
| 38 | PORTLIFT ApS | 2861,6% | 219.803 kr. | — | 8,0 | Thisted |
| 39 | HPNow ApS | 2651,0% | -2.673.649 kr. | 21 | 6,1 | Søborg |
| 40 | Selskabet Lynge Holding ApS | 2566,9% | -8.500 kr. | — | 6,9 | Børkop |
| 41 | CYLINDER TEKNIK ApS | 2500,1% | 0 kr. | — | 8,2 | Haderslev |
| 42 | REECON A/S | 2403,5% | 2,6 mio. kr. | 2 | 7,2 | Vejle |
| 43 | BKR ELECTRONICS ApS | 2384,8% | -2.524 kr. | — | 6,4 | Silkeborg |
| 44 | N.C. GRØNLUND MASKINFABRIK A/S | 2315,4% | 882.541 kr. | 3 | 6,0 | Hvidovre |
| 45 | GoBe Robots ApS | 2162,6% | 4,8 mio. kr. | 4 | 6,3 | Odense C |
| 46 | Varmepumpeluft.dk ApS | 2159,7% | -4.750 kr. | — | 6,4 | Hasselager |
| 47 | Mover-Technology A/S | 2033,6% | -45.112 kr. | 8 | 5,4 | Esbjerg N |
| 48 | DANISH CANDLE MACHINERY ApS | 2005,7% | 662.492 kr. | 1 | 6,5 | Sunds |
| 49 | NEWTEC ENGINEERING A/S | 1952,3% | 101,3 mio. kr. | 36 | 9,2 | Odense M |
| 50 | KJUL ApS | 1871,9% | 390.248 kr. | 1 | 6,0 | Brønshøj |
Ranglisten dækker alle 1.402 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er Robotic Ultrasound ApS med 121161,3%, efterfulgt af ECAB HOLDING ApS (76839,4%) og VestWind A/S (38775,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.