| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hyaworth ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,0 | København Ø |
| 2 | Jacobsen Biotech ApS | 100,0% | 0 kr. | 1 | 4,4 | Harlev J |
| 3 | Ebumab Sandbox ApS | 100,0% | -10.000 kr. | — | 6,8 | København N |
| 4 | GastroGut ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,4 | Skødstrup |
| 5 | Aloop Therapeutics ApS | 99,7% | -1.323.042 kr. | 6 | 6,0 | København Ø |
| 6 | Asahi Kasei Pharma Denmark A/S | 99,4% | — | — | 8,3 | Nordhavn |
| 7 | Hadrup BioMed Holding ApS | 99,0% | -56.959 kr. | — | 6,1 | Virum |
| 8 | Combotope Therapeutics ApS | 98,3% | -633.359 kr. | 3 | 5,6 | København N |
| 9 | Inmedic Group ApS | 97,8% | 105.637 kr. | — | 7,2 | Vejle |
| 10 | Linker Pharmaceuticals ApS | 96,6% | -12.717 kr. | — | 7,6 | København K |
| 11 | Kripthonite Therapeutics ApS | 95,9% | -3.512.912 kr. | 4 | 5,4 | Aarhus N |
| 12 | PROTENA INTERNATIONAL A/S | 95,9% | -188.318 kr. | 1 | 6,2 | Søborg |
| 13 | Vivida ApS | 94,9% | -478 kr. | — | 6,7 | Viby J |
| 14 | DeLiver Pharma ApS | 94,7% | -10.302 kr. | — | 6,4 | Anholt |
| 15 | Nature's BioCeuticals Denmark ApS | 92,7% | -129.477 kr. | — | 6,6 | København Ø |
| 16 | ZPD A/S | 92,2% | 52,7 mio. kr. | 50 | 8,8 | Esbjerg |
| 17 | Freya Biosciences ApS | 92,0% | — | 17 | 7,5 | København Ø |
| 18 | Hemab ApS | 91,2% | — | 32 | 7,2 | Frederiksberg |
| 19 | Cessatech A/S | 90,8% | 5,7 mio. kr. | 4 | 6,0 | Hellerup |
| 20 | OLIGOMAKER ApS | 90,0% | -144.530 kr. | 2 | 6,0 | Frederiksberg |
| 21 | Antag Therapeutics ApS | 89,3% | — | 10 | 7,6 | København N |
| 22 | AKTIESELSKABET AF 1. JUNI 2011 I | 88,5% | — | — | 7,7 | Hellerup |
| 23 | Alteral Therapeutics ApS | 88,0% | — | — | 7,1 | Allerød |
| 24 | DANCANN PHARMA A/S | 87,7% | 7,4 mio. kr. | 5 | 5,9 | Ansager |
| 25 | ARXX Therapeutics ApS | 87,7% | 3,7 mio. kr. | 3 | 6,6 | Herlev |
| 26 | Tetramer Store ApS | 86,8% | 1,1 mio. kr. | 2 | 5,8 | Kongens Lyngby |
| 27 | BAVARIAN NORDIC A/S | 86,1% | 6,2 mia. kr. | 1.063 | 9,8 | Hellerup |
| 28 | PHARMA MEDICO ApS | 86,0% | 21,6 mio. kr. | 11 | 7,4 | Aarhus C |
| 29 | Tetra Pharm Technologies ApS | 85,5% | 1,5 mio. kr. | 47 | 7,1 | København S |
| 30 | NP Bioinnovation A/S | 84,1% | -32.360 kr. | 12 | 6,1 | Søborg |
| 31 | Schroll Medical ApS | 81,9% | 98,4 mio. kr. | 104 | 9,2 | Årslev |
| 32 | DECUMED ApS | 80,0% | 23.659 kr. | — | 7,3 | Kongens Lyngby |
| 33 | Novo Nordisk Pharmatech A/S | 79,6% | 1,0 mia. kr. | 532 | 9,5 | Køge |
| 34 | Zyneyro ApS | 78,7% | -4.550.684 kr. | 10 | 5,5 | København N |
| 35 | HERTART ApS | 76,2% | 3,2 mio. kr. | — | 7,0 | Greve |
| 36 | Glycom Manufacturing A/S | 75,9% | 135,8 mio. kr. | 110 | 7,8 | Esbjerg N |
| 37 | Maddox Pharma Swiss ApS | 75,6% | 68.922 kr. | — | 7,8 | København K |
| 38 | Cordane ApS | 73,5% | -32.641 kr. | — | 7,6 | Hellerup |
| 39 | Freya Biosciences License ApS | 72,2% | — | — | 6,8 | København Ø |
| 40 | MT-MicroSearch ApS | 71,2% | 1,3 mio. kr. | — | 7,9 | København Ø |
| 41 | ALK-ABELLÓ A/S | 71,2% | 6,3 mia. kr. | 986 | 9,8 | Hørsholm |
| 42 | SERA-SCANDIA A/S | 70,4% | 36,9 mio. kr. | 19 | 7,6 | Søborg |
| 43 | MOTILITYCOUNT ApS | 70,2% | 3,9 mio. kr. | 21 | 6,5 | Valby |
| 44 | BIO-CONVERT A/S | 69,8% | -619.175 kr. | — | 5,2 | Søborg |
| 45 | Dispersome IP ApS | 67,8% | -1.882.197 kr. | — | 5,6 | København Ø |
| 46 | Pila Pharma Danmark ApS | 67,5% | -4.798.283 kr. | — | 6,8 | København Ø |
| 47 | PEROZIN ApS | 66,8% | 2,8 mio. kr. | 3 | 7,1 | Haslev |
| 48 | SYNACT PHARMA ApS | 66,4% | -26.274.866 kr. | 6 | 6,4 | Holte |
| 49 | QuantBioRes A/S | 65,1% | -2.736.412 kr. | — | 6,5 | Søborg |
| 50 | PRECISE INGREDIENTS ApS | 65,0% | 545.082 kr. | 1 | 6,7 | Vojens |
Ranglisten dækker alle 152 virksomheder inden for fremstilling af farmaceutiske råvarer og produkter sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Hyaworth ApS med 100,0%, efterfulgt af Jacobsen Biotech ApS (100,0%) og Ebumab Sandbox ApS (100,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.