| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Allarity Therapeutics Denmark ApS | 527,3% | 33.000 kr. | — | 4,2 | Hørsholm |
| 2 | Inmedic Group ApS | 418,2% | 105.637 kr. | — | 7,2 | Vejle |
| 3 | PRECISE INGREDIENTS ApS | 106,8% | 545.082 kr. | 1 | 6,7 | Vojens |
| 4 | Hemp Valley ApS | 102,4% | 5.764 kr. | 2 | 4,0 | Dyssegård |
| 5 | TLACPH Consulting ApS | 94,7% | 35.979 kr. | — | 7,6 | Charlottenlund |
| 6 | HERTART ApS | 83,3% | 3,2 mio. kr. | — | 7,0 | Greve |
| 7 | WeDetect ApS | 77,6% | 69.221 kr. | — | 6,8 | Ebeltoft |
| 8 | DECUMED ApS | 76,7% | 23.659 kr. | — | 7,3 | Kongens Lyngby |
| 9 | Maddox Pharma Swiss ApS | 71,7% | 68.922 kr. | — | 7,8 | København K |
| 10 | Kjeldgaards ApS | 65,6% | 2,0 mio. kr. | 1 | 6,5 | Nørresundby |
| 11 | MT-MicroSearch ApS | 64,0% | 1,3 mio. kr. | — | 7,9 | København Ø |
| 12 | PHARMA-SKAN ApS | 63,8% | 12,3 mio. kr. | 18 | 6,7 | Skanderborg |
| 13 | PHARMACOSMOS A/S | 61,8% | 2,6 mia. kr. | 314 | 9,8 | Holbæk |
| 14 | Endoplast ApS | 59,1% | 168.968 kr. | 2 | 4,4 | Hårlev |
| 15 | ASCENDIS PHARMA BONE DISEASES A/S | 58,8% | 229,6 mio. kr. | — | 5,7 | Hellerup |
| 16 | XELLIA PHARMACEUTICALS ApS | 51,8% | 1,6 mia. kr. | 465 | 7,8 | København S |
| 17 | PHYTORECEPTORS ApS | 51,3% | 3,1 mio. kr. | 1 | 5,6 | Vejle |
| 18 | Schroll Medical ApS | 40,9% | 98,4 mio. kr. | 104 | 9,2 | Årslev |
| 19 | PHARMA MEDICO ApS | 39,9% | 21,6 mio. kr. | 11 | 7,4 | Aarhus C |
| 20 | Glysious ApS | 38,6% | 620.077 kr. | 1 | 6,4 | Holte |
| 21 | PEROZIN ApS | 36,6% | 2,8 mio. kr. | 3 | 7,1 | Haslev |
| 22 | DANIPHARM A/S | 36,5% | 37,6 mio. kr. | 24 | 7,8 | Kastrup |
| 23 | NOVO NORDISK A/S | 33,1% | 309,1 mia. kr. | 30.713 | 9,8 | Bagsværd |
| 24 | INNOVATION SUPPORT A/S | 26,7% | 769.609 kr. | 1 | 6,6 | Herlev |
| 25 | BAVARIAN NORDIC A/S | 22,0% | 6,2 mia. kr. | 1.063 | 9,8 | Hellerup |
| 26 | SMARTPRACTICE DENMARK ApS | 21,5% | 78,5 mio. kr. | 51 | 7,8 | Hillerød |
| 27 | ZPD A/S | 19,4% | 52,7 mio. kr. | 50 | 8,8 | Esbjerg |
| 28 | ALK-ABELLÓ A/S | 19,0% | 6,3 mia. kr. | 986 | 9,8 | Hørsholm |
| 29 | ARXX Therapeutics ApS | 18,9% | 3,7 mio. kr. | 3 | 6,6 | Herlev |
| 30 | LEO PHARMA A/S | 18,4% | 13,5 mia. kr. | 1.059 | 9,2 | Ballerup |
| 31 | H. LUNDBECK A/S | 13,0% | 24,6 mia. kr. | 2.234 | 9,8 | Valby |
| 32 | Novo Nordisk Pharmatech A/S | 10,9% | 1,0 mia. kr. | 532 | 9,5 | Køge |
| 33 | Novocure Denmark ApS | 8,4% | 10,0 mio. kr. | 1 | 5,8 | Viby J |
| 34 | MiNA Therapeutics Denmark ApS | 7,9% | 4,7 mio. kr. | 2 | 4,9 | København SV |
| 35 | SERA-SCANDIA A/S | 6,0% | 36,9 mio. kr. | 19 | 7,6 | Søborg |
| 36 | 10x Genomics Denmark ApS | 5,4% | 3,4 mio. kr. | 2 | 6,1 | København Ø |
| 37 | Orifarm Manufacturing Hobro A/S | 4,9% | 58,6 mio. kr. | 62 | 6,9 | Hobro |
| 38 | ReproNovo ApS | 3,8% | 32,4 mio. kr. | 10 | 5,2 | København S |
| 39 | FUJIFILM Diosynth Biotechnologies Denmark ApS | 3,4% | 4,8 mia. kr. | 2.343 | 8,5 | Hillerød |
| 40 | HOSPIDANA ApS | 2,5% | 8,2 mio. kr. | 16 | 5,6 | Maribo |
| 41 | SCANPHARM A/S | 2,2% | 26,9 mio. kr. | 43 | 5,8 | Birkerød |
| 42 | ALLERGICA A/S | 2,0% | 15,2 mio. kr. | 22 | 7,3 | Silkeborg |
| 43 | Glycom Manufacturing A/S | 1,1% | 135,8 mio. kr. | 110 | 7,8 | Esbjerg N |
| 44 | GUNNAR KJEMS ApS | 0,2% | 5,9 mio. kr. | 3 | 6,4 | København K |
| 45 | BIOFAC A/S | -5,1% | 73,6 mio. kr. | 87 | 6,2 | Kastrup |
| 46 | Tetramer Store ApS | -5,4% | 1,1 mio. kr. | 2 | 5,8 | Kongens Lyngby |
| 47 | AGC Biologics A/S | -5,7% | 2,0 mia. kr. | 1.311 | 7,6 | Søborg |
| 48 | Zerion Pharma A/S | -6,4% | 3,5 mio. kr. | 11 | 4,6 | København Ø |
| 49 | SYNAPTIC ApS | -8,5% | 348.869 kr. | 1 | 3,4 | Værløse |
| 50 | ETO GARMENTS ApS | -8,8% | 4,0 mio. kr. | 10 | 5,0 | Ejby |
Ranglisten dækker alle 70 virksomheder inden for fremstilling af farmaceutiske råvarer og produkter sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er Allarity Therapeutics Denmark ApS med 527,3%, efterfulgt af Inmedic Group ApS (418,2%) og PRECISE INGREDIENTS ApS (106,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.