| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Aloop Therapeutics ApS | 35486,1% | -1.323.042 kr. | 6 | 6,0 | København Ø |
| 2 | Inmedic Group ApS | 25574,6% | 105.637 kr. | — | 7,2 | Vejle |
| 3 | Asahi Kasei Pharma Denmark A/S | 17798,2% | — | — | 8,3 | Nordhavn |
| 4 | Combotope Therapeutics ApS | 5484,8% | -633.359 kr. | 3 | 5,6 | København N |
| 5 | Linker Pharmaceuticals ApS | 2971,4% | -12.717 kr. | — | 7,6 | København K |
| 6 | ARXX Therapeutics ApS | 2601,1% | 3,7 mio. kr. | 3 | 6,6 | Herlev |
| 7 | Kripthonite Therapeutics ApS | 2449,6% | -3.512.912 kr. | 4 | 5,4 | Aarhus N |
| 8 | SYNAPTIC ApS | 1713,7% | 348.869 kr. | 1 | 3,4 | Værløse |
| 9 | ZPD A/S | 1587,6% | 52,7 mio. kr. | 50 | 8,8 | Esbjerg |
| 10 | Hemab ApS | 1419,1% | — | 32 | 7,2 | Frederiksberg |
| 11 | QuantBioRes A/S | 1417,8% | -2.736.412 kr. | — | 6,5 | Søborg |
| 12 | Amplify Therapeutics ApS | 1306,9% | -4.961.503 kr. | 1 | 3,9 | København N |
| 13 | Freya Biosciences ApS | 1242,7% | — | 17 | 7,5 | København Ø |
| 14 | DeLiver Pharma ApS | 1169,8% | -10.302 kr. | — | 6,4 | Anholt |
| 15 | Antag Therapeutics ApS | 1159,4% | — | 10 | 7,6 | København N |
| 16 | Cessatech A/S | 1069,4% | 5,7 mio. kr. | 4 | 6,0 | Hellerup |
| 17 | OLIGOMAKER ApS | 979,5% | -144.530 kr. | 2 | 6,0 | Frederiksberg |
| 18 | Schroll Medical ApS | 957,6% | 98,4 mio. kr. | 104 | 9,2 | Årslev |
| 19 | AKTIESELSKABET AF 1. JUNI 2011 I | 865,9% | — | — | 7,7 | Hellerup |
| 20 | GlyProVac ApS | 863,6% | — | 8 | 5,0 | Odense SØ |
| 21 | FimmCyte ApS | 797,5% | -5.548.427 kr. | — | 4,5 | København N |
| 22 | Alteral Therapeutics ApS | 773,5% | — | — | 7,1 | Allerød |
| 23 | PHARMA MEDICO ApS | 744,1% | 21,6 mio. kr. | 11 | 7,4 | Aarhus C |
| 24 | SALIXIN A/S | 680,7% | -345.682 kr. | 1 | 4,7 | Tylstrup |
| 25 | Cymab ApS | 627,8% | -1.951.697 kr. | 3 | 3,8 | København N |
| 26 | NP Bioinnovation A/S | 542,4% | -32.360 kr. | 12 | 6,1 | Søborg |
| 27 | SSI Diagnostica A/S | 537,3% | 320,2 mio. kr. | 159 | 7,8 | Hillerød |
| 28 | DECUMED ApS | 499,5% | 23.659 kr. | — | 7,3 | Kongens Lyngby |
| 29 | Tetramer Store ApS | 497,4% | 1,1 mio. kr. | 2 | 5,8 | Kongens Lyngby |
| 30 | PROTENA INTERNATIONAL A/S | 496,3% | -188.318 kr. | 1 | 6,2 | Søborg |
| 31 | ROS Therapeutics ApS | 472,4% | -583.751 kr. | 1 | 4,9 | Roskilde |
| 32 | PeriOp Innovations ApS | 455,9% | -18.438 kr. | — | 6,6 | Hørsholm |
| 33 | Zyneyro ApS | 455,6% | -4.550.684 kr. | 10 | 5,5 | København N |
| 34 | MOTILITYCOUNT ApS | 431,3% | 3,9 mio. kr. | 21 | 6,5 | Valby |
| 35 | BAVARIAN NORDIC A/S | 421,7% | 6,2 mia. kr. | 1.063 | 9,8 | Hellerup |
| 36 | HERTART ApS | 420,5% | 3,2 mio. kr. | — | 7,0 | Greve |
| 37 | SERA-SCANDIA A/S | 414,7% | 36,9 mio. kr. | 19 | 7,6 | Søborg |
| 38 | Maddox Pharma Swiss ApS | 409,1% | 68.922 kr. | — | 7,8 | København K |
| 39 | ASCENDIS PHARMA, OPHTHALMOLOGY DIVISION A/S | 375,0% | 5,6 mio. kr. | — | 5,0 | Hellerup |
| 40 | MC2 Therapeutics A/S | 368,5% | 24,5 mio. kr. | 9 | 5,3 | Hørsholm |
| 41 | Freya Biosciences License ApS | 359,2% | — | — | 6,8 | København Ø |
| 42 | ALK-ABELLÓ A/S | 338,1% | 6,3 mia. kr. | 986 | 9,8 | Hørsholm |
| 43 | MT-MicroSearch ApS | 337,2% | 1,3 mio. kr. | — | 7,9 | København Ø |
| 44 | MiNA Therapeutics Denmark ApS | 331,1% | 4,7 mio. kr. | 2 | 4,9 | København SV |
| 45 | PHARMACOSMOS A/S | 315,4% | 2,6 mia. kr. | 314 | 9,8 | Holbæk |
| 46 | Tetra Pharm Technologies ApS | 310,0% | 1,5 mio. kr. | 47 | 7,1 | København S |
| 47 | Pila Pharma Danmark ApS | 305,8% | -4.798.283 kr. | — | 6,8 | København Ø |
| 48 | Gefjon Pharma ApS | 295,0% | 469.570 kr. | 6 | 3,6 | København N |
| 49 | PRECISE INGREDIENTS ApS | 285,3% | 545.082 kr. | 1 | 6,7 | Vojens |
| 50 | Muna Therapeutics ApS | 277,1% | -124.745.897 kr. | 20 | 5,3 | Frederiksberg |
Ranglisten dækker alle 148 virksomheder inden for fremstilling af farmaceutiske råvarer og produkter sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er Aloop Therapeutics ApS med 35486,1%, efterfulgt af Inmedic Group ApS (25574,6%) og Asahi Kasei Pharma Denmark A/S (17798,2%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.