| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | We're Not In Kansas Anymore ApS | 100,0% | -49.086 kr. | — | 6,6 | København Ø |
| 2 | Dekanted ApS | 99,4% | — | — | 7,0 | Brønshøj |
| 3 | Siku Spirits International ApS | 99,2% | 0 kr. | — | 7,4 | København K |
| 4 | Tiny Hill APS | 96,3% | -18.344 kr. | 1 | 6,4 | Valby |
| 5 | MIN VINMARK ApS | 92,9% | 9.125 kr. | — | 7,5 | København S |
| 6 | Apophenia ApS | 88,2% | 22.580 kr. | — | 6,5 | København N |
| 7 | Damgaard frugtvin ApS | 85,3% | -695 kr. | — | 5,7 | København S |
| 8 | Wipe Out brewing ApS | 84,5% | — | — | 7,3 | København S |
| 9 | Copenhagen Sparkling Tea Company ApS | 83,4% | 17,1 mio. kr. | 11 | 7,9 | København K |
| 10 | AERIS ApS | 62,5% | 2,1 mio. kr. | 5 | 6,6 | København NV |
| 11 | STATE DRINKS A/S | 62,0% | 10,7 mio. kr. | 18 | 7,3 | København S |
| 12 | NODA Copenhagen A/S | 61,9% | — | 17 | 7,8 | København Ø |
| 13 | Copenhagen Alcohol ApS | 60,4% | 215.386 kr. | 1 | 6,7 | København V |
| 14 | Bad Company Spirits ApS | 59,5% | -101.425 kr. | 1 | 5,1 | København K |
| 15 | SKOVLYST PRODUCTION A/S | 54,7% | 5,7 mio. kr. | 7 | 7,7 | København N |
| 16 | Bitter Investments Holding Company ApS | 54,3% | -15.094 kr. | — | 7,0 | København N |
| 17 | Yunguna Brewery ApS | 51,9% | 104.945 kr. | 1 | 6,5 | Nordhavn |
| 18 | Copenhagen Winery ApS | 50,2% | -263.857 kr. | 1 | 5,8 | København S |
| 19 | Mergelsø ApS | 43,8% | 279.602 kr. | 1 | 4,8 | København K |
| 20 | Omø Bryghus ApS | 43,3% | — | — | 6,2 | Hellerup |
| 21 | MURI ApS | 43,1% | 2,2 mio. kr. | 9 | 6,2 | Nordhavn |
| 22 | The Sparkling Tea Company ApS | 40,1% | — | 2 | 6,2 | København K |
| 23 | Culture Drops ApS | 39,3% | -32.039 kr. | — | 6,0 | København N |
| 24 | CARLSBERG SUPPLY COMPANY DANMARK A/S | 34,7% | 1,4 mia. kr. | 1.052 | 8,0 | København V |
| 25 | SORT Cider ApS | 34,5% | -2.832 kr. | — | 5,3 | København N |
| 26 | Åben SHG ApS | 29,7% | 6,4 mio. kr. | 11 | 5,5 | København V |
| 27 | Addit Produktion ApS | 28,7% | 189.672 kr. | 1 | 4,5 | Nordhavn |
| 28 | Christiania Bryghus ApS | 27,4% | 646.471 kr. | 5 | 5,1 | København K |
| 29 | Bold Drinks ApS | 26,3% | -4.215.849 kr. | 8 | 4,6 | København K |
| 30 | D Ferments ApS | 25,2% | 305.663 kr. | 2 | 5,0 | København N |
| 31 | Shake-it A/S | 23,0% | 5,6 mio. kr. | 4 | 4,4 | København Ø |
| 32 | TO ØL ApS | 20,8% | 36,6 mio. kr. | 87 | 7,1 | København N |
| 33 | Anholt Bryghus ApS | 17,6% | — | — | 4,0 | Valby |
| 34 | Phantom Spirits 2.0 ApS | 15,8% | -2.258 kr. | — | 4,5 | København Ø |
| 35 | København Kombucha ApS | 14,0% | 252.903 kr. | 3 | 3,4 | København V |
| 36 | Kiddush ApS | 9,7% | 25.014 kr. | — | 3,8 | København N |
| 37 | Flying Couch ApS | 5,9% | 2,7 mio. kr. | 11 | 5,4 | København NV |
| 38 | REAPER ApS | 0,5% | -30.535 kr. | — | 4,1 | København N |
| 39 | Hooch ApS | -0,3% | 32.324 kr. | — | 5,3 | København V |
| 40 | LYTE ApS | -4,9% | — | — | 4,6 | Valby |
| 41 | Junta Spirits ApS | -53,1% | -10.500 kr. | — | 4,3 | København N |
| 42 | Bryghuset ApS | -101,0% | -48.153 kr. | — | 4,7 | Valby |
| 43 | Nine Active Nootropics & Vitamins ApS | -118,9% | -199.554 kr. | 1 | 3,3 | Hellerup |
| 44 | Vild Mund ApS | -120,3% | -8.604 kr. | — | 4,6 | Valby |
| 45 | H5 Broløkke Herregård - Bryggeri og Destilleri A/S | -125,1% | -138.834 kr. | 1 | 2,7 | København NV |
| 46 | Northwind ApS | -154,2% | -37.422 kr. | — | 4,8 | København Ø |
| 47 | Folk Kombucha ApS | -169,7% | -368.792 kr. | 6 | 4,8 | København V |
| 48 | Kombucha Inc ApS | -176,1% | -154.145 kr. | — | 4,3 | København V |
| 49 | Copenhagen Distillery ApS | -181,4% | 6,2 mio. kr. | 18 | 4,1 | København S |
| 50 | Hiatus Lab ApS | -211,6% | -2.642 kr. | — | 5,0 | København N |
Ranglisten dækker alle 56 virksomheder inden for fremstilling af drikkevarer i københavn sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er We're Not In Kansas Anymore ApS med 100,0%, efterfulgt af Dekanted ApS (99,4%) og Siku Spirits International ApS (99,2%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.