| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DANSK CYKEL TRAILER FABRIK ApS | 92,9% | 300.132 kr. | 1 | 6,9 | Børkop |
| 2 | Finn & Ko ApS | 90,1% | 422.528 kr. | — | 7,7 | Them |
| 3 | NIHOLA ApS | 86,5% | 11,5 mio. kr. | 5 | 7,2 | Kirke Såby |
| 4 | Renegade UxS ApS | 78,4% | 4,3 mio. kr. | 15 | 4,4 | Holte |
| 5 | REIDEL AVIATION ApS | 78,2% | 94.091 kr. | — | 6,9 | Jyderup |
| 6 | JJ Racing ApS | 74,2% | 2,5 mio. kr. | 1 | 6,6 | Rønnede |
| 7 | Anker Baade ApS | 73,4% | 2,0 mio. kr. | — | 8,3 | Tasiilaq |
| 8 | KIRA INTERNATIONAL ApS | 72,1% | 205.022 kr. | — | 6,3 | Risskov |
| 9 | Struer Bådebyggeri ApS | 64,8% | 713.833 kr. | 1 | 7,0 | Struer |
| 10 | SIMA INNOVATION A/S | 63,8% | 85,5 mio. kr. | 51 | 9,5 | Årslev |
| 11 | SKY-WATCH A/S | 61,2% | 365,0 mio. kr. | 149 | 8,8 | Støvring |
| 12 | North Propulsion ApS | 54,5% | 3,8 mio. kr. | 5 | 7,4 | Kongens Lyngby |
| 13 | Nordic Wing ApS | 51,0% | 97,5 mio. kr. | 40 | 8,0 | Værløse |
| 14 | FAABORG VÆRFT A/S | 50,9% | 17,7 mio. kr. | 31 | 8,6 | Faaborg |
| 15 | NR STAAL ApS | 50,7% | 9,3 mio. kr. | 2 | 5,6 | Vodskov |
| 16 | CHRISTIANIA BIKES ApS | 50,4% | 27,7 mio. kr. | 28 | 8,3 | Rønne |
| 17 | Rebelmoto ApS | 50,1% | 31.553 kr. | 1 | 5,9 | Kerteminde |
| 18 | WATERCONSTRUCT ApS | 49,8% | 95.016 kr. | — | 5,2 | Vipperød |
| 19 | Artex Danmark A/S | 49,7% | 37,4 mio. kr. | 20 | 7,6 | Viborg |
| 20 | HVACON Marine Systems A/S | 48,9% | 72,6 mio. kr. | 27 | 7,6 | Frederikssund |
| 21 | Brumbaal ApS | 47,9% | 95.883 kr. | 4 | 6,9 | København Ø |
| 22 | TL Marine ApS | 42,8% | 1,9 mio. kr. | 1 | 5,9 | Frederikshavn |
| 23 | DINES AVITECH ApS | 40,4% | 630.213 kr. | 1 | 7,1 | Havdrup |
| 24 | COMPOSHIELD A/S | 40,0% | 21,2 mio. kr. | 32 | 7,8 | Hadsten |
| 25 | R82 A/S | 39,1% | 105,6 mio. kr. | 172 | 9,8 | Gedved |
| 26 | Space Composite Structures DENMARK APS | 35,8% | 7,0 mio. kr. | 10 | 7,8 | Odense S |
| 27 | pablo.dk aps | 35,5% | 516.995 kr. | — | 5,9 | Egå |
| 28 | PURETEQ A/S | 32,3% | 37,4 mio. kr. | 39 | 8,4 | Svendborg |
| 29 | A. WINTHER A/S | 31,9% | 58,3 mio. kr. | 74 | 9,1 | Them |
| 30 | LANGHØJ ApS | 31,7% | 31,6 mio. kr. | 24 | 7,3 | Viby J |
| 31 | NUUK VÆRFT A/S | 30,8% | 11,4 mio. kr. | — | 8,0 | Nuuk |
| 32 | FUNDER DEVELOPMENT ApS | 27,3% | 2,9 mio. kr. | 3 | 7,3 | Vejle |
| 33 | CCS MAINTENANCE ApS | 24,0% | 10,9 mio. kr. | 12 | 7,7 | Dragør |
| 34 | PF MOBILITY ApS | 23,6% | 13,3 mio. kr. | 31 | 7,4 | Vildbjerg |
| 35 | FLEX-FEB ApS | 23,0% | 15.693 kr. | — | 6,3 | Marstal |
| 36 | Space Inventor A/S | 21,8% | 65,6 mio. kr. | 109 | 9,4 | Aalborg Øst |
| 37 | AIR SERVICE VAMDRUP ApS | 21,0% | 2,9 mio. kr. | 18 | 6,8 | Vamdrup |
| 38 | ROLTEC EL-KØRESTOLE A/S | 19,8% | 16,8 mio. kr. | 23 | 8,0 | Lystrup |
| 39 | EL-LET ApS | 19,1% | 2,1 mio. kr. | 5 | 7,4 | Nordborg |
| 40 | Borghegn Yachtdesign ApS | 18,6% | 473.707 kr. | 1 | 3,5 | Thisted |
| 41 | WOLTURNUS A/S | 17,9% | 50,3 mio. kr. | 81 | 8,5 | Nibe |
| 42 | MEDEMA A/S | 17,2% | 32,4 mio. kr. | 36 | 8,0 | Herning |
| 43 | ADJUTOR ApS | 16,8% | 1,1 mio. kr. | 1 | 7,0 | Skibby |
| 44 | POCA GLASFIBER ApS | 14,6% | 7,3 mio. kr. | 15 | 7,1 | Hedensted |
| 45 | General Dynamics European Land Systems Denmark ApS | 14,2% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,0 | København V |
| 46 | LEMCO Rehab & Fysio ApS | 13,2% | 2,0 mio. kr. | 9 | 6,9 | Helsingør |
| 47 | B-Bikes ApS | 12,0% | 19,7 mio. kr. | 17 | 7,1 | Karlslunde |
| 48 | SENEBERG SHOCKS ApS | 11,9% | 6,8 mio. kr. | 17 | 7,0 | Fredensborg |
| 49 | LUFFE YACHTS ApS | 11,8% | 2,6 mio. kr. | 14 | 5,9 | Kolding |
| 50 | TCR DENMARK ApS | 11,7% | 37,3 mio. kr. | 41 | 6,5 | Kastrup |
Ranglisten dækker alle 88 virksomheder inden for fremstilling af andre transportmidler sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er DANSK CYKEL TRAILER FABRIK ApS med 92,9%, efterfulgt af Finn & Ko ApS (90,1%) og NIHOLA ApS (86,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.