| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CALH 2015 ApS | 33151,5% | -4.189 kr. | — | 6,7 | Stenløse |
| 2 | Vision Boat ApS | 27392,2% | 189.293 kr. | 1 | 4,9 | Vester Skerninge |
| 3 | Nord Sky ApS | 11328,3% | 0 kr. | — | 6,3 | Allerød |
| 4 | SBS FRICTION A/S | 9467,1% | — | 156 | 8,0 | Svendborg |
| 5 | Hermansen & Berggreen ApS | 6688,8% | -286.905 kr. | — | 4,6 | Klampenborg |
| 6 | North Propulsion ApS | 6607,1% | 3,8 mio. kr. | 5 | 7,4 | Kongens Lyngby |
| 7 | Hougaard 2010 ApS | 5789,7% | -14.034 kr. | — | 7,0 | Lunderskov |
| 8 | KENTEK FLYDEBROER ApS | 4084,8% | -143.418 kr. | — | 6,8 | Esbjerg Ø |
| 9 | Supermarine Performance Boats ApS | 3547,3% | — | — | 7,0 | Havdrup |
| 10 | BJP_LACENGINEERING ApS | 2912,6% | -22.501 kr. | — | 6,8 | Randers SØ |
| 11 | FLEX-FEB ApS | 2010,2% | 15.693 kr. | — | 6,3 | Marstal |
| 12 | B IVERSEN HOLDING ApS | 1945,0% | -48.250 kr. | — | 7,0 | Rødding |
| 13 | REIDEL AVIATION ApS | 1032,1% | 94.091 kr. | — | 6,9 | Jyderup |
| 14 | GreyBird Maintenance ApS | 871,5% | -776.905 kr. | — | 7,2 | Kolind |
| 15 | Tina Trolleys A/S | 778,6% | 7,7 mio. kr. | 15 | 7,0 | Storvorde |
| 16 | Space Composite Structures DENMARK APS | 737,7% | 7,0 mio. kr. | 10 | 7,8 | Odense S |
| 17 | NUUK VÆRFT A/S | 685,0% | 11,4 mio. kr. | — | 8,0 | Nuuk |
| 18 | WINNER OPTIMIST ApS | 614,9% | 3,4 mio. kr. | 16 | 5,9 | Faaborg |
| 19 | DANSK CYKEL TRAILER FABRIK ApS | 493,7% | 300.132 kr. | 1 | 6,9 | Børkop |
| 20 | Acodyne ApS | 478,4% | 47.826 kr. | 9 | 3,9 | Brøndby Strand |
| 21 | LEMCO Rehab & Fysio ApS | 477,4% | 2,0 mio. kr. | 9 | 6,9 | Helsingør |
| 22 | BØRRESENS BÅDEBYGGERI I/S | 473,0% | -104.082 kr. | — | 6,8 | Vejle Øst |
| 23 | ADJUTOR ApS | 457,2% | 1,1 mio. kr. | 1 | 7,0 | Skibby |
| 24 | ROLTEC EL-KØRESTOLE A/S | 444,5% | 16,8 mio. kr. | 23 | 8,0 | Lystrup |
| 25 | Siigar Bikes ApS | 436,5% | -281.226 kr. | — | 5,8 | København S |
| 26 | R82 A/S | 427,9% | 105,6 mio. kr. | 172 | 9,8 | Gedved |
| 27 | FUNDER DEVELOPMENT ApS | 425,4% | 2,9 mio. kr. | 3 | 7,3 | Vejle |
| 28 | CHRISTIANIA BIKES ApS | 423,7% | 27,7 mio. kr. | 28 | 8,3 | Rønne |
| 29 | VISION MAST ApS | 414,1% | -94.189 kr. | — | 6,5 | Kerteminde |
| 30 | CCS MAINTENANCE ApS | 395,7% | 10,9 mio. kr. | 12 | 7,7 | Dragør |
| 31 | Finn & Ko ApS | 361,7% | 422.528 kr. | — | 7,7 | Them |
| 32 | Anker Baade ApS | 339,7% | 2,0 mio. kr. | — | 8,3 | Tasiilaq |
| 33 | Brumbaal ApS | 336,0% | 95.883 kr. | 4 | 6,9 | København Ø |
| 34 | General Dynamics European Land Systems Denmark ApS | 331,6% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,0 | København V |
| 35 | SIMA INNOVATION A/S | 319,3% | 85,5 mio. kr. | 51 | 9,5 | Årslev |
| 36 | LARRY VS HARRY ApS | 318,9% | 12,6 mio. kr. | 21 | 6,6 | København N |
| 37 | A. WINTHER A/S | 314,3% | 58,3 mio. kr. | 74 | 9,1 | Them |
| 38 | Struer Bådebyggeri ApS | 312,3% | 713.833 kr. | 1 | 7,0 | Struer |
| 39 | DINES AVITECH ApS | 310,2% | 630.213 kr. | 1 | 7,1 | Havdrup |
| 40 | BY CONNIEHANSEN 2015 ApS | 300,1% | 1,1 mio. kr. | 6 | 5,9 | Stenløse |
| 41 | TL Marine ApS | 287,8% | 1,9 mio. kr. | 1 | 5,9 | Frederikshavn |
| 42 | AIR SERVICE VAMDRUP ApS | 284,4% | 2,9 mio. kr. | 18 | 6,8 | Vamdrup |
| 43 | EL-LET ApS | 265,6% | 2,1 mio. kr. | 5 | 7,4 | Nordborg |
| 44 | Mercosur-Care ApS | 260,4% | -17.361 kr. | — | 5,8 | Brønderslev |
| 45 | Furlerboom A/S | 253,1% | 2,4 mio. kr. | 6 | 6,0 | Risskov |
| 46 | NIHOLA ApS | 247,5% | 11,5 mio. kr. | 5 | 7,2 | Kirke Såby |
| 47 | Artex Danmark A/S | 231,0% | 37,4 mio. kr. | 20 | 7,6 | Viborg |
| 48 | LANGHØJ ApS | 230,6% | 31,6 mio. kr. | 24 | 7,3 | Viby J |
| 49 | Rebelmoto ApS | 227,3% | 31.553 kr. | 1 | 5,9 | Kerteminde |
| 50 | PF MOBILITY ApS | 226,8% | 13,3 mio. kr. | 31 | 7,4 | Vildbjerg |
Ranglisten dækker alle 130 virksomheder inden for fremstilling af andre transportmidler sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er CALH 2015 ApS med 33151,5%, efterfulgt af Vision Boat ApS (27392,2%) og Nord Sky ApS (11328,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.