| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ADVANCE NONWOVEN A/S | 2731,8% | 31,1 mio. kr. | 1 | 4,7 | Rønde |
| 2 | ØSTFYNS KRAN ApS | 1645,8% | 75.099 kr. | 1 | 5,3 | Odense M |
| 3 | RE-N TECHNOLOGY ApS | 610,0% | — | — | 4,3 | Skodsborg |
| 4 | The Gripper Company ApS | 278,4% | 13,9 mio. kr. | 1 | 6,5 | Veksø Sjælland |
| 5 | Ventus Wind Services ApS | 161,9% | 2,8 mio. kr. | 1 | 3,9 | Fredericia |
| 6 | SUBNOVATE ApS | 154,6% | -43.862 kr. | — | 3,7 | Brabrand |
| 7 | FORMFIBER DENMARK ApS | 147,2% | 6,1 mio. kr. | 1 | 6,8 | Galten |
| 8 | Energitek ApS | 105,2% | 185.095 kr. | 1 | 4,3 | Aarhus N |
| 9 | VACUM SOL MONTAGE ApS | 102,0% | 0 kr. | — | 4,7 | Taastrup |
| 10 | QFactory ApS | 98,1% | 541.034 kr. | 1 | 6,4 | København Ø |
| 11 | Frontmatec Tandslet A/S | 90,2% | 81,4 mio. kr. | 190 | 7,3 | Sydals |
| 12 | KUHLMANN EL-VARME A/S | 81,8% | 28,9 mio. kr. | 21 | 8,2 | Odense NV |
| 13 | Robot Nordic ApS | 80,2% | 15,7 mio. kr. | 12 | 5,7 | Odense N |
| 14 | DISA HOLDING II A/S | 79,1% | — | — | 7,5 | Taastrup |
| 15 | MINIBOOSTER HYDRAULICS A/S | 76,7% | 48,4 mio. kr. | 27 | 8,6 | Sønderborg |
| 16 | BRDR. CLAUSENS MASKINFABRIK ApS | 76,4% | 5,6 mio. kr. | 3 | 7,2 | Broager |
| 17 | Nordjysk Projektteknik ApS | 76,0% | 46.189 kr. | — | 5,5 | Frederikshavn |
| 18 | FarmTech Solutions ApS | 75,5% | 3,7 mio. kr. | 1 | 7,3 | Eskebjerg |
| 19 | SCL-System ApS | 73,0% | 154.938 kr. | 1 | 5,7 | Rødovre |
| 20 | G. POWER-LIFT ApS | 68,8% | 13,8 mio. kr. | 11 | 7,4 | Brovst |
| 21 | CSI SERVICE ApS | 64,1% | 3,3 mio. kr. | 2 | 7,4 | Ejby |
| 22 | BORNCUT A/S | 63,6% | 27,5 mio. kr. | 24 | 7,4 | Rønne |
| 23 | ED HEATING A/S | 63,6% | 16,7 mio. kr. | 8 | 8,1 | Vamdrup |
| 24 | E-Sail ApS | 62,8% | 344.071 kr. | — | 6,6 | Kolind |
| 25 | CONHOIST ApS | 62,8% | 686.504 kr. | — | 5,6 | København SV |
| 26 | Tim Udlejning A/S | 61,7% | 210.755 kr. | — | 7,8 | Tim |
| 27 | DK GANTRY ApS | 60,9% | 233.704 kr. | — | 6,5 | Auning |
| 28 | BOBMAN ApS | 59,4% | 249.812 kr. | — | 8,0 | Ebeltoft |
| 29 | 3E ApS | 58,5% | 16,8 mio. kr. | 13 | 7,6 | Odense SV |
| 30 | Vanggaard Holding Nordjylland ApS | 58,5% | -4.000 kr. | — | 7,1 | Brønderslev |
| 31 | Østjysk Køleteknik ApS | 57,3% | 6,6 mio. kr. | 5 | 5,8 | Skødstrup |
| 32 | Mtec Sliddele ApS | 57,1% | 3,9 mio. kr. | 2 | 7,3 | Juelsminde |
| 33 | Klimaeksperten ApS | 56,6% | 5,8 mio. kr. | 7 | 7,4 | Ringsted |
| 34 | ThermREV ApS | 56,6% | 132.172 kr. | 1 | 7,2 | Allerød |
| 35 | Riga ApS | 56,6% | 736.535 kr. | 1 | 5,5 | Randers SV |
| 36 | LHL Industri ApS | 56,3% | 252.013 kr. | 2 | 6,0 | Årslev |
| 37 | OSCAR COMPANY ApS | 55,7% | 18.095 kr. | — | 6,3 | Assens |
| 38 | Essential Robotics ApS | 55,1% | 877.079 kr. | 4 | 7,4 | Odense M |
| 39 | CP-Turbo Consulting ApS | 54,3% | 2,1 mio. kr. | 1 | 7,3 | Vejby |
| 40 | KTR Systems Danmark ApS | 54,2% | 1,8 mio. kr. | 1 | 4,3 | Silkeborg |
| 41 | ABK ENERGISTYRING ApS | 53,8% | 2,3 mio. kr. | 2 | 7,2 | Randers SV |
| 42 | 3-Kubik ApS | 52,6% | 366.330 kr. | — | 7,0 | Holsted |
| 43 | Vinddk ApS | 50,9% | 731.085 kr. | 2 | 7,0 | Veflinge |
| 44 | A/S af 1. november 2018 | 50,3% | 2,8 mio. kr. | 1 | 7,7 | København Ø |
| 45 | Smartfetch ApS | 50,2% | — | — | 7,1 | Sæby |
| 46 | BREINHOLT SERVICE & MONTAGE ApS | 49,5% | 44,1 mio. kr. | 37 | 8,4 | Hundslund |
| 47 | UNIFOG DENMARK ApS | 49,4% | 761.948 kr. | — | 7,8 | Ølsted |
| 48 | BS-Technics ApS | 49,0% | 863.993 kr. | 1 | 7,1 | Lystrup |
| 49 | KAJ NIELSEN & SØN MASKINFABRIK A/S | 48,6% | 13,7 mio. kr. | 8 | 8,0 | Havdrup |
| 50 | Hammertone ApS | 48,5% | — | — | 7,6 | Skørping |
Ranglisten dækker alle 1.436 virksomheder inden for fremstilling af maskiner og udstyr sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er ADVANCE NONWOVEN A/S med 2731,8%, efterfulgt af ØSTFYNS KRAN ApS (1645,8%) og RE-N TECHNOLOGY ApS (610,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.