Top Forsyning med el, gas og damp: Soliditetsgrad
Top 500 virksomheder inden for forsyning med el, gas og damp sorteret efter soliditetsgrad. I/S LINDKNUD VINDMØLLEPARK topper med 100,0%, fulgt af SIESTEDT KOMPLEMENTAR 12 ApS (100,0%) og NØDDELUND II ApS (100,0%). Samlet 1.648 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 2. november 2026.
| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | I/S LINDKNUD VINDMØLLEPARK | 100,0% | 1,4 mio. kr. | — | 7,4 | Hjørring |
| 2 | SIESTEDT KOMPLEMENTAR 12 ApS | 100,0% | -17.566 kr. | — | 6,2 | Charlottenlund |
| 3 | NØDDELUND II ApS | 100,0% | 14.691 kr. | — | 7,4 | Randers SØ |
| 4 | NEAS INVEST A/S | 100,0% | — | — | 7,3 | Aalborg |
| 5 | B2WIND ApS | 100,0% | 4.500 kr. | — | 7,7 | Hillerød |
| 6 | DBU A/S | 100,0% | 0 kr. | 2 | 5,6 | Brøndby |
| 7 | KOMPLEMENTARSELSKABET VINDINVEST 33 ApS | 100,0% | — | — | 7,1 | Gentofte |
| 8 | K/S Dach Werratal, Tyskland | 100,0% | — | — | 7,1 | København K |
| 9 | Patentselskabet af 01.05.2017 ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,9 | Odense C |
| 10 | Ustekveikja Energi ApS | 100,0% | -11.600 kr. | — | 6,8 | Helsingør |
| 11 | Clean World Invest Energy ApS | 100,0% | -5.000 kr. | — | 6,8 | Hvidovre |
| 12 | GreenGo Energy M24 K/S | 100,0% | — | — | 7,1 | Vedbæk |
| 13 | GreenGo Energy M65 K/S | 100,0% | 0 kr. | — | 7,6 | Vedbæk |
| 14 | Hydro Rein Solar 2 K/S | 100,0% | -1,0 mio. kr. | — | 6,9 | Hellerup |
| 15 | Avnsøgaard Energipark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 16 | Kværkeby Energipark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 17 | Spangsbro Energi- og Naturpark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 18 | Ertebjerg Energi- og Naturpark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 19 | Mørkøv Energi- og Naturpark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 20 | K/S Vindpark Hjelm Hede | 100,0% | -7.500 kr. | — | 6,2 | Hobro |
| 21 | GreenGo Energy M115 K/S | 100,0% | 16.200 kr. | — | 7,3 | Hellerup |
| 22 | Gaardbogaard Wind Park ApS | 100,0% | -4.356 kr. | — | 5,9 | Ålbæk |
| 23 | 4 Elements Natural Power ApS | 100,0% | — | — | 6,7 | Esbjerg V |
| 24 | VE Baltikum ApS | 100,0% | -44.676 kr. | — | 6,4 | Vejle |
| 25 | Ottestrup Energipark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 26 | Vesterbygaard Energipark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,9 | Frederikssund |
| 27 | SGEH 3 ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 28 | Nordgård Energipark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 29 | Vilstrup Energipark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,9 | Frederikssund |
| 30 | SGEH 1 ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 31 | Sophie-Amaliegård Energipark ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Frederikssund |
| 32 | GreenGo Energy M127 K/S | 100,0% | 13.000 kr. | — | 7,3 | Vedbæk |
| 33 | GreenGo Energy M135 K/S | 100,0% | 3.500 kr. | — | 7,4 | Vedbæk |
| 34 | UEP Skave ApS | 100,0% | -3.862 kr. | — | 6,1 | Aarhus C |
| 35 | UEP Løgumkloster ApS | 100,0% | -3.862 kr. | — | 6,1 | Aarhus C |
| 36 | UEP Bredevad ApS | 100,0% | -3.862 kr. | — | 6,1 | Aarhus C |
| 37 | Vedbygaard Sol Komplementar ApS | 100,0% | 10.000 kr. | — | 5,9 | Roskilde |
| 38 | Alight Aagaard K/S | 100,0% | 3.500 kr. | — | 7,3 | København S |
| 39 | Solar Park Korsnakke Skanse ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,3 | Søborg |
| 40 | Wind Park Korsnakke Skanse ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,6 | Søborg |
| 41 | Villerup Sol Komplementar ApS | 100,0% | 10.000 kr. | — | 6,2 | Roskilde |
| 42 | CES Denmark ApS | 100,0% | 26,4 mio. kr. | — | 7,5 | København V |
| 43 | TT 1 DK ApS | 100,0% | -5.781 kr. | — | 7,3 | Skævinge |
| 44 | CES Germany ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,0 | København V |
| 45 | PowerGridzNexusThree ApS | 100,0% | -23.499 kr. | — | 7,2 | København Ø |
| 46 | MAAF Energy ApS | 100,0% | -6.529 kr. | — | 7,2 | Fjerritslev |
| 47 | VognserupEnergi ApS | 100,0% | -3.319 kr. | — | 7,3 | Regstrup |
| 48 | Ager Energy ApS | 100,0% | -1.604 kr. | — | 7,1 | Silkeborg |
| 49 | Hjeds Vind ApS | 100,0% | -81.295 kr. | — | 7,3 | Suldrup |
| 50 | Søndenom ApS | 100,0% | -8.172 kr. | — | 7,1 | Øster Assels |
Om ranglisten for forsyning med el, gas og damp
Ranglisten rangerer 1.648 virksomheder inden for forsyning med el, gas og damp efter soliditetsgrad — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er I/S LINDKNUD VINDMØLLEPARK med 100,0%, efterfulgt af SIESTEDT KOMPLEMENTAR 12 ApS (100,0%) og NØDDELUND II ApS (100,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.