| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FS 1 ApS | 49275,0% | -8.000 kr. | — | 6,9 | København K |
| 2 | GJERN BAKKER K/S | 48346,6% | 807.377 kr. | — | 8,4 | Varde |
| 3 | MH17 Comfort P/S | 41275,8% | 19.745 kr. | — | 7,2 | København K |
| 4 | HS 25 ApS | 26212,5% | -13.000 kr. | 8 | 6,5 | København K |
| 5 | TJM Bolig A/S | 17800,6% | -2.591.277 kr. | 1 | 7,3 | Valby |
| 6 | ULRIK DAHL HOLDING ApS | 9534,4% | 389.342 kr. | 2 | 7,0 | Slagelse |
| 7 | MH18 Premium P/S | 9094,8% | 80.199 kr. | — | 7,2 | København K |
| 8 | MH16 Comfort+ P/S | 8880,0% | 170.020 kr. | — | 7,8 | København K |
| 9 | K.M.A. ApS | 7661,6% | 14.642 kr. | 1 | 6,2 | Ærøskøbing |
| 10 | YourHotel A/S | 7261,4% | -32.416 kr. | 1 | 6,4 | Vejle Øst |
| 11 | DANSK EJERBO A/S | 6953,9% | 119.554 kr. | 1 | 7,2 | Frederiksberg |
| 12 | P. DAMM HOLDING ApS | 6919,0% | -102.423 kr. | 1 | 6,4 | Ringe |
| 13 | LISELUNDFONDET | 5698,8% | 110.247 kr. | 16 | 6,4 | Slagelse |
| 14 | MadGlad Holding ApS | 5476,9% | -16.125 kr. | — | 6,6 | Søborg |
| 15 | SH gård 1-5 ApS | 4853,3% | 742.896 kr. | — | 7,3 | Varde |
| 16 | GPJO ApS | 4732,5% | -122.190 kr. | 1 | 5,5 | Skagen |
| 17 | Anpartsselskabet af 6. januar 2022 | 4383,9% | 1,3 mio. kr. | 2 | 7,3 | København V |
| 18 | Bluebell Housing ApS | 4203,7% | 752.014 kr. | 2 | 4,8 | Taastrup |
| 19 | Core Hotel Aarhus Sydhavn ApS | 4016,3% | -792 kr. | 2 | 5,4 | Taastrup |
| 20 | HIMMERLANDSGADE 111 AARS A/S | 3793,9% | -11.355 kr. | — | 7,2 | Aars |
| 21 | MH14 Premium P/S | 3661,0% | 342.278 kr. | — | 7,7 | København K |
| 22 | FMS ApS | 3488,1% | 978.205 kr. | 4 | 7,7 | Aalborg |
| 23 | Albuen Strand Camping ApS | 3463,5% | -355.528 kr. | — | 6,5 | Nykøbing F |
| 24 | PAX A/S | 3448,4% | -68.726 kr. | 2 | 6,2 | Kerteminde |
| 25 | NORMANN & KOCK HOLDING ApS | 3156,6% | 241.341 kr. | — | 7,9 | København K |
| 26 | Istedgade 26 ApS | 3033,7% | -116.695 kr. | — | 6,9 | København K |
| 27 | ODSHERRED CAMPING ApS | 2878,0% | 596.965 kr. | 1 | 6,2 | Nykøbing Sj |
| 28 | BB-HOTELS A/S | 2779,8% | 1,6 mio. kr. | 29 | 7,9 | Rønne |
| 29 | Fælleshusene i Nye ApS | 2674,9% | 37.389 kr. | — | 6,8 | Aarhus C |
| 30 | PÅRUP KRO ApS | 2664,8% | 2,9 mio. kr. | 25 | 7,2 | Engesvang |
| 31 | 9 SMÅ HJEM A/S | 2644,8% | 3,2 mio. kr. | 8 | 6,2 | København Ø |
| 32 | VALLØBY GAMLE PRÆSTEGAARD. AKTIESELSKAB | 2526,7% | 196.613 kr. | — | 6,5 | Frederiksberg C |
| 33 | Eleena ApS | 2251,2% | -959 kr. | — | 7,5 | København S |
| 34 | First Camp Lakolk A/S | 1913,8% | 3,8 mio. kr. | 8 | 7,3 | Rømø |
| 35 | MH12 Comfort P/S | 1869,8% | 134.387 kr. | — | 7,1 | København K |
| 36 | Langebæk Kursus & Retreat Center ApS | 1816,4% | 510.619 kr. | 1 | 6,5 | Kalvehave |
| 37 | MBW HOTEL & INVEST ApS | 1715,2% | 596.053 kr. | 2 | 7,2 | Frederiksberg C |
| 38 | Løkken Badehotel ApS | 1668,4% | 487.448 kr. | — | 7,5 | Løkken |
| 39 | SDR. FELDING CAMPING OG HYTTEBY ApS | 1663,7% | 323.979 kr. | 2 | 5,2 | Sønder Felding |
| 40 | KOBÆK STRAND HOTEL OG KONFERENCE A/S | 1637,7% | 8,1 mio. kr. | 27 | 6,7 | København K |
| 41 | Viby Bygade 2 ApS | 1503,7% | -201.160 kr. | — | 6,2 | Mesinge |
| 42 | Hotel Bretagne 2022 ApS | 1456,7% | 619.010 kr. | — | 5,5 | København Ø |
| 43 | Torvet Ærø ApS | 1425,5% | -8.586 kr. | 1 | 5,1 | Ærøskøbing |
| 44 | MH02 Premium P/S | 1297,6% | 338.459 kr. | — | 7,2 | København K |
| 45 | Hotelselskabet AST A/S | 1272,9% | -13.302 kr. | 1 | 6,8 | København K |
| 46 | CampHygge ApS | 1263,0% | -18.750 kr. | — | 7,6 | Aabenraa |
| 47 | TEMPO CAMPING FANØ A/S | 1234,9% | 832.947 kr. | 3 | 6,4 | Fanø |
| 48 | FONDEN FOR HÅNDVÆRKSKOLLEGIER | 1178,9% | 1,1 mio. kr. | 15 | 7,5 | København K |
| 49 | KCEJENDOMME ApS | 1171,3% | 65.677 kr. | 1 | 5,8 | Vallensbæk Strand |
| 50 | Sølballegaard ApS | 1157,0% | -558.426 kr. | 1 | 3,9 | Knebel |
Ranglisten dækker alle 1.219 virksomheder inden for overnatningsfaciliteter sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er FS 1 ApS med 49275,0%, efterfulgt af GJERN BAKKER K/S (48346,6%) og MH17 Comfort P/S (41275,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.