| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Martin Kynde Holding ApS | 99,2% | -6.719 kr. | — | 6,4 | Lemvig |
| 2 | KUTTER 'PERNILLE' L. 337 A/S | 98,6% | -72.016 kr. | 1 | 6,1 | Thyborøn |
| 3 | BRDR. LANGER A/S | 96,1% | -1.562.593 kr. | 2 | 6,6 | Thyborøn |
| 4 | H.J. Jensen Harboøre ApS | 94,0% | -19.500 kr. | — | 7,5 | Harboøre |
| 5 | L 162 Kasper O ApS | 91,3% | 18.647 kr. | 1 | 6,3 | Thyborøn |
| 6 | NIKI ANDERSEN ApS | 90,0% | -117.233 kr. | 1 | 4,3 | Thyborøn |
| 7 | HJALMAR KRISTENSEN HANSTHOLM ApS | 87,9% | 31.164 kr. | 1 | 6,0 | Thyborøn |
| 8 | Øster Ørs Ørredopdræt ApS | 60,1% | 1,6 mio. kr. | 3 | 7,2 | Lemvig |
| 9 | MALLEMUK ApS | 59,7% | 4,0 mio. kr. | 1 | 7,2 | Lemvig |
| 10 | Wichmann Fishing ApS | 58,5% | -93.053 kr. | — | 8,0 | Thyborøn |
| 11 | FISKERISELSKABET HESSELØ ApS | 43,9% | 75.035 kr. | — | 7,7 | Thyborøn |
| 12 | THYBORØNS KVOTESELSKAB A/S | 42,6% | 3,3 mio. kr. | — | 5,5 | Thyborøn |
| 13 | Aaltje Postma L 757 ApS | 42,2% | 12,4 mio. kr. | 11 | 5,0 | Thyborøn |
| 14 | JURGY ApS | 38,8% | — | — | 6,7 | Thyborøn |
| 15 | TKKE ApS | 36,6% | 7,5 mio. kr. | 4 | 5,7 | Thyborøn |
| 16 | HJ FISKERI HARBOØRE ApS | 32,4% | 19,5 mio. kr. | 11 | 5,4 | Harboøre |
| 17 | Börjesson & Berndtsson Fiskeri ApS | 30,2% | 3,8 mio. kr. | — | 6,5 | Thyborøn |
| 18 | C & C ApS | 28,9% | 240.004 kr. | — | 5,9 | Lemvig |
| 19 | MØBORG DAMBRUG ApS | 27,6% | -872.095 kr. | 3 | 4,1 | Bækmarksbro |
| 20 | FREDERIK VENDELBO FISKERI ApS | 26,1% | 2,2 mio. kr. | 4 | 6,1 | Thyborøn |
| 21 | FISKERISELSKABET 2BIS ApS | 25,4% | 5,7 mio. kr. | — | 5,8 | Thyborøn |
| 22 | OYSTER BOAT ApS | 23,9% | 103.991 kr. | 1 | 4,8 | Lemvig |
| 23 | Berndtsson & Börjesson Fiskeri ApS | 21,6% | 6,1 mio. kr. | — | 5,9 | Thyborøn |
| 24 | CYRANO II ApS | 18,4% | 8,0 mio. kr. | 3 | 5,4 | Thyborøn |
| 25 | ODESKAR FISKERI A/S | 18,3% | 16,1 mio. kr. | — | 5,5 | Thyborøn |
| 26 | Blå Biomasse A/S | 13,7% | 2,0 mio. kr. | 5 | 3,6 | Thyborøn |
| 27 | Fiskeriselskabet Tove Kynde L 232 ApS | 10,6% | 14,7 mio. kr. | 4 | 4,9 | Lemvig |
| 28 | KAREN NIELSEN ApS | 6,6% | 7,1 mio. kr. | 5 | 3,7 | Thyborøn |
| 29 | MYGGENES FISKERI ApS | 5,5% | 13,2 mio. kr. | 11 | 4,5 | Thyborøn |
| 30 | Fiskeriselskabet Udby og Tønnesen ApS | 0,6% | 4,7 mio. kr. | 4 | 3,6 | Thyborøn |
| 31 | CHRISTER OG LENNART FISKERI A/S | -5,1% | 24,4 mio. kr. | 1 | 4,0 | Thyborøn |
| 32 | Ny Kingfisher A/S | -8,3% | 10,6 mio. kr. | 10 | 4,3 | Thyborøn |
| 33 | Bøjen Fiskeri ApS | -8,8% | 7,5 mio. kr. | 6 | 4,5 | Thyborøn |
| 34 | FISKERISELSKABET STRANDIR ApS | -61,5% | -4.727 kr. | — | 3,9 | Thyborøn |
| 35 | Fiskeriselskabet Ida Sofia ApS | -170,9% | -56.240 kr. | 1 | 3,2 | Thyborøn |
| 36 | Stumpmarked ApS | -400,0% | -16.477 kr. | — | 3,1 | Thyborøn |
| 37 | AMY ApS | -1426,7% | 4,6 mio. kr. | 4 | 3,7 | Thyborøn |
37 af 37 | ||||||
Ranglisten dækker alle 37 virksomheder inden for fiskeri og akvakultur i lemvig sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Martin Kynde Holding ApS med 99,2%, efterfulgt af KUTTER 'PERNILLE' L. 337 A/S (98,6%) og BRDR. LANGER A/S (96,1%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.