| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | REINETT SKAGEN ApS | 99,7% | 1.249 kr. | — | 6,9 | Skagen |
| 2 | KIIL SKAGEN ApS | 99,1% | 72.297 kr. | 1 | 5,7 | Skagen |
| 3 | CHP Holding Strandby ApS | 98,7% | -12.063 kr. | — | 6,6 | Strandby |
| 4 | FN 356 KIRBIT ApS | 97,9% | -52.204 kr. | — | 6,9 | Strandby |
| 5 | FN 321 Holding ApS | 97,8% | — | — | 6,2 | Ålbæk |
| 6 | TOVE KAJGAARD HOLDING ApS | 97,5% | -12.074 kr. | — | 7,5 | Strandby |
| 7 | ULLA LINDBLAD HOLDING ApS | 96,6% | -86.527 kr. | 1 | 6,6 | Skagen |
| 8 | Gitte Henning Pelagic A/S | 95,0% | -8.974.795 kr. | 20 | 8,2 | Skagen |
| 9 | RYLO Danmark ApS | 92,9% | -7.721 kr. | — | 7,3 | Skagen |
| 10 | FN 234 CANOPUS APS | 91,8% | -54.144 kr. | 1 | 5,6 | Frederikshavn |
| 11 | KK Larsen Holding ApS | 91,2% | — | — | 6,0 | Jerup |
| 12 | S 226 HOLDING ApS | 88,0% | 36.271 kr. | — | 6,8 | Skagen |
| 13 | Gitte Henning Industri A/S | 79,0% | 8,9 mio. kr. | 3 | 7,6 | Skagen |
| 14 | FN 267 Emilie ApS | 77,2% | 7.342 kr. | 1 | 5,5 | Strandby |
| 15 | Søren Strandby ApS | 73,2% | 2,5 mio. kr. | 2 | 7,3 | Frederikshavn |
| 16 | Gitte Henning Konsum A/S | 68,9% | 2,0 mio. kr. | 8 | 5,1 | Skagen |
| 17 | Tove Kajgaard ApS | 58,5% | 10,4 mio. kr. | 8 | 6,0 | Strandby |
| 18 | FN 131 Charlotte P ApS | 53,8% | 2,0 mio. kr. | 4 | 5,6 | Strandby |
| 19 | Bluefin Invest ApS | 51,3% | 2,3 mio. kr. | 2 | 4,9 | Skagen |
| 20 | Sarah Kajgaard ApS | 46,7% | 1,4 mio. kr. | 2 | 5,4 | Strandby |
| 21 | ASTRID FISKERI A/S | 45,1% | 213,6 mio. kr. | 4 | 8,4 | Skagen |
| 22 | FISKERISELSKABET KFP ApS | 38,4% | -15.128 kr. | — | 7,0 | Skagen |
| 23 | SKAGEN FISKERI A/S | 32,9% | 12,6 mio. kr. | — | 5,2 | Skagen |
| 24 | STARHOLM HOLDING ApS | 32,9% | 1,4 mio. kr. | — | 6,7 | Skagen |
| 25 | NORDSTRAND FISKERI ApS | 28,4% | 6,2 mio. kr. | 2 | 6,0 | Skagen |
| 26 | THEMIS FISKERI A/S | 28,1% | 144,1 mio. kr. | 3 | 8,0 | Skagen |
| 27 | EMLA ApS | 23,1% | 2,5 mio. kr. | 4 | 4,4 | Frederikshavn |
| 28 | S 255 NORTH SEA ApS | 22,2% | 9,7 mio. kr. | 1 | 4,8 | Skagen |
| 29 | K LARSEN FN 326 ApS | 20,8% | 1,3 mio. kr. | 1 | 3,5 | Jerup |
| 30 | FISKERISELSKABET AF 1. JULI 2005 ApS | 19,1% | 3,0 mio. kr. | — | 6,1 | Strandby |
| 31 | S 440 SOFIE LYKKE APS | 17,6% | 2,3 mio. kr. | 2 | 4,6 | Skagen |
| 32 | S 386 CASILO ApS | 17,5% | 19,6 mio. kr. | 10 | 5,0 | Skagen |
| 33 | FN 338 SONJAN ApS | 16,4% | 9,4 mio. kr. | 6 | 5,5 | Strandby |
| 34 | FN 462 Jeanne ApS | 16,0% | 9,8 mio. kr. | 7 | 4,6 | Strandby |
| 35 | AHLMA DANMARK ApS | 13,9% | 6,3 mio. kr. | — | 5,1 | Skagen |
| 36 | FN426 Kjølpen ApS | 11,3% | 10,5 mio. kr. | 6 | 5,3 | Strandby |
| 37 | Tommy C. Fiskeri ApS | 8,8% | -6.250 kr. | 1 | 3,6 | Skagen |
| 38 | AUGUST A/S | 3,8% | 9,9 mio. kr. | 6 | 4,6 | Skagen |
| 39 | S 226 ApS | 3,3% | 4,5 mio. kr. | 14 | 3,4 | Skagen |
| 40 | S 107 Skagerak ApS | 2,4% | 4,3 mio. kr. | 11 | 3,3 | Skagen |
| 41 | Skagen Salmon Partnerselskab | 0,4% | 16,2 mio. kr. | 56 | 5,4 | Skagen |
| 42 | Skagen Salmon Holding Partnerselskab | -0,3% | -100.800 kr. | 2 | 5,0 | Skagen |
| 43 | SARON FISKERI A/S | -12,2% | 3,1 mio. kr. | 1 | 3,3 | Skagen |
| 44 | Lina T ApS | -15,1% | 1,2 mio. kr. | 3 | 2,6 | Frederikshavn |
| 45 | LV-Fisk ApS | -16,4% | 243.640 kr. | 2 | 1,8 | Strandby |
| 46 | HG 352 POLARIS ApS | -22,4% | 1,2 mio. kr. | 3 | 3,4 | Skagen |
| 47 | Ankadu ApS | -60,9% | 11.318 kr. | 1 | 3,0 | Ålbæk |
| 48 | Rederiet GASSI ApS | -106,5% | -8.490 kr. | — | 5,1 | Strandby |
| 49 | B-C PELAGIC DANMARK ApS | -1369,4% | 26,6 mio. kr. | — | 5,6 | Skagen |
| 50 | B-C PELAGIC HOLDING ApS | -17094,2% | — | — | 5,2 | Skagen |
50 af 50 | ||||||
Ranglisten dækker alle 50 virksomheder inden for fiskeri og akvakultur i frederikshavn sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er REINETT SKAGEN ApS med 99,7%, efterfulgt af KIIL SKAGEN ApS (99,1%) og CHP Holding Strandby ApS (98,7%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.