| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PRIMO HOLDING A/S | 165,0 mio. kr. | 1,4 mia. kr. | 4 | 9,0 | Tistrup |
| 2 | NAL HOLDING ApS | 115,1 mio. kr. | -7.353.889 kr. | — | 7,4 | Varde |
| 3 | INTER PRIMO A/S | 63,6 mio. kr. | 1,4 mia. kr. | 10 | 8,4 | Tistrup |
| 4 | NISSEN LYNNERUP HOLDING ApS | 61,3 mio. kr. | 52.730 kr. | — | 7,7 | Outrup |
| 5 | OXB ApS | 61,2 mio. kr. | 201,2 mio. kr. | — | 8,4 | Blåvand |
| 6 | FREDE MØLLER ApS | 50,3 mio. kr. | -51.079 kr. | — | 8,2 | Varde |
| 7 | Højgård Mink Holding ApS | 40,2 mio. kr. | -9.375 kr. | — | 6,5 | Janderup Vestj |
| 8 | NALAL HOLDING 2013 ApS | 38,3 mio. kr. | -254.377 kr. | 1 | 7,5 | Varde |
| 9 | Ellen og Klaus Hjort Holding ApS | 34,1 mio. kr. | 836,6 mio. kr. | — | 8,0 | Varde |
| 10 | K.P.V. Invest ApS | 32,4 mio. kr. | 77,4 mio. kr. | — | 7,7 | Agerbæk |
| 11 | LENE GRØNLUND HOLDING ApS | 31,5 mio. kr. | — | — | 7,7 | Blåvand |
| 12 | STEEN SLAIKJÆR HOLDING ApS | 31,4 mio. kr. | — | 1 | 7,6 | Blåvand |
| 13 | Grønlund-Slaikjær Finans ApS | 31,4 mio. kr. | — | — | 7,6 | Blåvand |
| 14 | CBL HOLDING 2013 ApS | 31,2 mio. kr. | -59.031 kr. | — | 7,4 | Varde |
| 15 | KBL HOLDING 2013 ApS | 30,9 mio. kr. | -66.032 kr. | — | 7,4 | Varde |
| 16 | KLITROSEN ApS | 29,7 mio. kr. | -9.656 kr. | — | 7,7 | Esbjerg |
| 17 | WERNSING SCANDINAVIA ApS | 28,6 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | — | 7,9 | Ansager |
| 18 | Kærvejens Holding ApS | 26,9 mio. kr. | — | — | 7,0 | Nørre Nebel |
| 19 | Lindehøj Agro Holding ApS | 23,6 mio. kr. | — | — | 7,3 | Årre |
| 20 | Westwind Holding ApS | 23,0 mio. kr. | 64,0 mio. kr. | — | 8,1 | Varde |
| 21 | JACOB V. SCHMIDT ApS | 22,1 mio. kr. | -301.680 kr. | 1 | 7,1 | Varde |
| 22 | KLP 2023 Holding ApS | 18,1 mio. kr. | -8.125 kr. | — | 6,6 | Janderup Vestj |
| 23 | BNL INVEST ApS | 16,9 mio. kr. | — | — | 7,0 | Årre |
| 24 | Billum Vognmandsforretning Holding ApS | 15,4 mio. kr. | -12.716 kr. | — | 7,4 | Billum |
| 25 | Familien Hjort Knudsen Holding ApS | 13,9 mio. kr. | 0 kr. | — | 6,0 | Varde |
| 26 | REKA GROUP HOLDING A/S | 11,3 mio. kr. | 13,1 mio. kr. | — | 8,6 | Varde |
| 27 | KNUD JEPPE KNUDSEN HOLDING ApS | 11,1 mio. kr. | 336.238 kr. | 3 | 6,9 | Agerbæk |
| 28 | HESTBECH HOLDING ApS | 10,9 mio. kr. | -11.201 kr. | 1 | 6,4 | Varde |
| 29 | Jacob Refstrup Sørensen Holding ApS | 10,6 mio. kr. | -7.055 kr. | — | 7,0 | Ølgod |
| 30 | Dan-Grit Junior Holding ApS | 8,6 mio. kr. | -10.155 kr. | — | 7,8 | Oksbøl |
| 31 | JLJ 2016 Holding ApS | 8,6 mio. kr. | -70.341 kr. | — | 8,0 | Blåvand |
| 32 | MØLLEGÅRD HOLDING ApS | 8,3 mio. kr. | -24.298 kr. | — | 7,6 | Oksbøl |
| 33 | De Fire Gårde Holding ApS | 8,1 mio. kr. | -8.472 kr. | — | 6,8 | Varde |
| 34 | K.H. HOLDING VARDE ApS | 8,1 mio. kr. | — | — | 8,1 | Varde |
| 35 | KV HOLDING, ROUSTHØJE ApS | 7,8 mio. kr. | -17.721 kr. | — | 8,0 | Årre |
| 36 | BERSANG & VIND ApS | 7,8 mio. kr. | 69,7 mio. kr. | — | 7,8 | Varde |
| 37 | VNC Holding 2023 ApS | 7,7 mio. kr. | — | — | 6,4 | Agerbæk |
| 38 | Jakob Poulsen Holding ApS | 7,5 mio. kr. | -6.875 kr. | — | 7,3 | Varde |
| 39 | KlitSø Holding ApS | 7,5 mio. kr. | -7.399 kr. | — | 7,3 | Årre |
| 40 | VALJG Invest ApS | 7,5 mio. kr. | 77.881 kr. | — | 7,5 | Janderup Vestj |
| 41 | RD Holding, Varde ApS | 7,4 mio. kr. | 56,7 mio. kr. | — | 7,4 | Varde |
| 42 | SGH Kvong ApS | 7,2 mio. kr. | -46.838 kr. | — | 7,4 | Varde |
| 43 | MONA OG THORKILD HOLDING ApS | 7,1 mio. kr. | — | — | 7,0 | Blåvand |
| 44 | J. BRINK HOLDING ApS | 7,0 mio. kr. | -17.040 kr. | — | 8,2 | Varde |
| 45 | ES FIBERVISIONS HOLDINGS ApS | 6,8 mio. kr. | 563,5 mio. kr. | — | 7,8 | Varde |
| 46 | 070266 HOLDING ApS | 6,7 mio. kr. | -38.590 kr. | — | 8,1 | Blåvand |
| 47 | LTV HOLDING ApS | 6,6 mio. kr. | — | — | 7,9 | Ølgod |
| 48 | NIELS KRISTIAN HANSEN. HENNE STRAND A/S | 6,6 mio. kr. | -653.197 kr. | 6 | 7,6 | Henne |
| 49 | WCRE III Holding A/S | 6,5 mio. kr. | -13.840 kr. | — | 6,7 | Varde |
| 50 | FM1 VARDE ApS | 6,5 mio. kr. | -37.866 kr. | — | 7,1 | Varde |
Ranglisten dækker alle 1.112 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i varde sorteret efter resultat. Topplaceret er PRIMO HOLDING A/S med 165,0 mio. kr., efterfulgt af NAL HOLDING ApS (115,1 mio. kr.) og INTER PRIMO A/S (63,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.