| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | RV5 Holding ApS | 44,4 mio. kr. | -15.758 kr. | — | 7,2 | Rødvig Stevns |
| 2 | RIVERVALE HOLDING ApS | 11,3 mio. kr. | -24.081 kr. | — | 8,0 | Rødvig Stevns |
| 3 | JAN K HOLDING ApS | 10,0 mio. kr. | 129.420 kr. | — | 7,4 | Køge |
| 4 | TagFirmaet Holding ApS | 7,8 mio. kr. | -2 kr. | — | 7,2 | Store Heddinge |
| 5 | UNIC HOLDING AF 2011 ApS | 6,5 mio. kr. | — | — | 7,3 | Rødvig Stevns |
| 6 | CM HOLDING AF 2008 ApS | 5,7 mio. kr. | 25,8 mio. kr. | — | 7,4 | Store Heddinge |
| 7 | LOTTE VIVI HANSEN HOLDING ApS | 5,4 mio. kr. | — | — | 7,2 | Rødvig Stevns |
| 8 | RNE HOLDING ApS | 5,3 mio. kr. | -31.567 kr. | 1 | 6,2 | Køge |
| 9 | JN VARPELEV HOLDING ApS | 4,9 mio. kr. | -21.702 kr. | — | 7,2 | Hårlev |
| 10 | Boutrup Thygesen Holding ApS | 4,4 mio. kr. | -21.250 kr. | — | 7,4 | Store Heddinge |
| 11 | FODGAARD HOLDING ApS | 4,3 mio. kr. | -32.800 kr. | — | 7,7 | Store Heddinge |
| 12 | RKJ HOLDING ApS | 4,2 mio. kr. | -11.000 kr. | — | 7,9 | Store Heddinge |
| 13 | HENRIK BERG ANDERSEN HOLDING ApS | 3,9 mio. kr. | -13.887 kr. | — | 7,2 | Strøby |
| 14 | VOGNMAND JOHN JØRGENSEN HOLDING ApS | 3,9 mio. kr. | 35,1 mio. kr. | — | 8,0 | Hårlev |
| 15 | MNIELSEN 1970 HOLDING APS | 3,9 mio. kr. | -369.204 kr. | — | 6,2 | Køge |
| 16 | EMT INVEST ApS | 3,3 mio. kr. | -294.608 kr. | 2 | 6,1 | Strøby |
| 17 | JN Advokatholding ApS | 3,1 mio. kr. | — | — | 7,3 | Køge |
| 18 | Tim Warberg Holding ApS | 2,8 mio. kr. | -48.161 kr. | — | 6,9 | Køge |
| 19 | STENKILDE HOLDING ApS | 2,7 mio. kr. | 742.098 kr. | — | 7,9 | Køge |
| 20 | Carl Skou Holding ApS | 2,7 mio. kr. | — | — | 7,0 | Rødvig Stevns |
| 21 | RASMUS THYGESEN HOLDING ApS | 2,6 mio. kr. | -245.817 kr. | — | 8,0 | Store Heddinge |
| 22 | Musse M Holding ApS | 2,5 mio. kr. | — | — | 6,1 | Strøby |
| 23 | Ole Lund 56 ApS | 2,4 mio. kr. | 116.017 kr. | — | 7,0 | Hårlev |
| 24 | VETICANE HOLDING ApS | 2,4 mio. kr. | -21.499 kr. | — | 7,2 | Køge |
| 25 | Ceta Holding ApS | 2,0 mio. kr. | — | — | 6,6 | Køge |
| 26 | KLAUS JUHL ApS | 2,0 mio. kr. | -106.382 kr. | — | 7,6 | Køge |
| 27 | Kirkeskov Holding ApS | 2,0 mio. kr. | -9.375 kr. | — | 7,3 | Strøby |
| 28 | BRINCK-THOMSEN ApS | 1,9 mio. kr. | — | — | 7,3 | Strøby |
| 29 | CARSTEN JOOST HOLDING ApS | 1,9 mio. kr. | -14.776 kr. | — | 7,2 | Rødvig Stevns |
| 30 | STEVNS BRANDS FOND | 1,8 mio. kr. | -67.326 kr. | 2 | 5,6 | Store Heddinge |
| 31 | Thomas L. Christensen Holding ApS | 1,8 mio. kr. | -55.139 kr. | 1 | 5,6 | Køge |
| 32 | SATPOLE HOLDING ApS | 1,8 mio. kr. | 742.476 kr. | — | 7,7 | Køge |
| 33 | RK STEVNS UDLEJNING ApS | 1,8 mio. kr. | 2,1 mio. kr. | — | 8,7 | Store Heddinge |
| 34 | FM Stevns af 2018 ApS | 1,7 mio. kr. | -73.556 kr. | 2 | 5,7 | Store Heddinge |
| 35 | TANDLÆGESELSKABET TANDEM ApS | 1,7 mio. kr. | 0 kr. | 1 | 7,0 | Rødvig Stevns |
| 36 | MIN HOLDING, KLIPPINGE ApS | 1,7 mio. kr. | -10.355 kr. | — | 7,2 | Klippinge |
| 37 | Golden Bird Holding ApS | 1,6 mio. kr. | -15.625 kr. | — | 7,1 | Strøby |
| 38 | LP-Holding ApS | 1,6 mio. kr. | — | — | 6,6 | Køge |
| 39 | VENGA TRAVEL HOLDING ApS | 1,6 mio. kr. | -18.000 kr. | — | 6,9 | Rødvig Stevns |
| 40 | JSKH Invest ApS | 1,5 mio. kr. | -26.110 kr. | — | 7,2 | Rødvig Stevns |
| 41 | Ny JBH Holding ApS | 1,5 mio. kr. | 2,6 mio. kr. | 2 | 6,0 | Hårlev |
| 42 | THYSSEN INVEST ApS | 1,5 mio. kr. | 2,0 mio. kr. | — | 8,3 | Store Heddinge |
| 43 | Hadler Holding ApS | 1,5 mio. kr. | -2.000 kr. | — | 6,3 | Hårlev |
| 44 | JIM JENSEN HOLDING ApS | 1,4 mio. kr. | -18.216 kr. | — | 7,8 | Klippinge |
| 45 | IDHA HOLDING ApS | 1,4 mio. kr. | -10.968 kr. | — | 6,6 | Store Heddinge |
| 46 | TAW Holding ApS | 1,4 mio. kr. | -42.138 kr. | — | 7,7 | Hårlev |
| 47 | EGESKOVEN INVEST ApS | 1,3 mio. kr. | — | 1 | 6,0 | Køge |
| 48 | Dorvil Holding ApS | 1,3 mio. kr. | -8.181 kr. | — | 7,0 | Køge |
| 49 | SBT ApS | 1,3 mio. kr. | — | — | 6,7 | Klippinge |
| 50 | JORSOE HOLDING ApS | 1,3 mio. kr. | -17.554 kr. | — | 7,2 | Rødvig Stevns |
Ranglisten dækker alle 485 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i stevns sorteret efter resultat. Topplaceret er RV5 Holding ApS med 44,4 mio. kr., efterfulgt af RIVERVALE HOLDING ApS (11,3 mio. kr.) og JAN K HOLDING ApS (10,0 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.