| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | VOMA HOLDING A/S | 1,0 mia. kr. | 335.413 kr. | 1 | 9,0 | Odense S |
| 2 | THORNICO HOLDING A/S | 754,6 mio. kr. | 10,1 mia. kr. | — | 9,3 | Odense C |
| 3 | Thornico Food & Food Technology Group A/S | 669,6 mio. kr. | 7,6 mia. kr. | — | 9,2 | Odense C |
| 4 | HARALD FIX A/S | 439,3 mio. kr. | — | — | 9,2 | Odense SV |
| 5 | ORIFARM PI A/S | 320,9 mio. kr. | — | 1 | 9,0 | Odense S |
| 6 | Leg Holding A/S | 298,4 mio. kr. | -27.000 kr. | — | 8,8 | Odense SØ |
| 7 | ORIFARM SUPPLY HOLDING A/S | 273,2 mio. kr. | — | 1 | 8,9 | Odense S |
| 8 | Camilla Barfoed Holding III A/S | 137,9 mio. kr. | -2.000 kr. | — | 9,0 | Odense C |
| 9 | Velkomn Denmark K/S | 136,5 mio. kr. | -7.716.143 kr. | 1 | 8,5 | Odense M |
| 10 | 5E HOLDING A/S | 131,3 mio. kr. | 2,1 mia. kr. | — | 8,3 | Odense M |
| 11 | SYNLAB Holding Denmark ApS | 125,8 mio. kr. | -145.024 kr. | — | 6,8 | Odense C |
| 12 | ALUMECO HOLDING ApS | 118,7 mio. kr. | 8,2 mia. kr. | 3 | 8,7 | Odense C |
| 13 | JJ INVEST FYN A/S | 117,1 mio. kr. | 660.000 kr. | — | 8,7 | Odense SV |
| 14 | Camilla Barfoed Holding II A/S | 112,4 mio. kr. | — | — | 8,8 | Odense C |
| 15 | Frederik Barfoed Holding II A/S | 109,4 mio. kr. | — | — | 8,8 | Odense C |
| 16 | FREDERIK BARFOED HOLDING I A/S | 106,5 mio. kr. | -22.000 kr. | — | 8,8 | Odense C |
| 17 | AGI-NREP Banemarksvej K/S | 106,2 mio. kr. | -103.874 kr. | — | 8,6 | Odense SV |
| 18 | 3C GROUPS A/S | 102,6 mio. kr. | 2,8 mia. kr. | 10 | 8,4 | Odense C |
| 19 | ES Capital ApS | 99,3 mio. kr. | -134.899 kr. | 1 | 7,0 | Odense M |
| 20 | HAPPEL HOLDING ApS | 97,0 mio. kr. | -509.265 kr. | — | 8,2 | Odense M |
| 21 | AG Gruppen A/S | 92,3 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | 3 | 8,5 | Odense SV |
| 22 | Frederik Barfoed Holding III A/S | 90,3 mio. kr. | -2.000 kr. | — | 8,8 | Odense C |
| 23 | ORIFARM GENERICS HOLDING A/S | 89,4 mio. kr. | — | — | 8,5 | Odense S |
| 24 | BD INVEST ApS | 85,9 mio. kr. | 130,2 mio. kr. | — | 8,7 | Odense M |
| 25 | LÆRKEDAL ApS | 78,5 mio. kr. | 786,0 mio. kr. | 5 | 8,4 | Odense SV |
| 26 | Next Generation Holding ApS | 78,0 mio. kr. | -93.218 kr. | — | 7,6 | Odense SV |
| 27 | AG-LPB Udlejningsboliger K/S | 73,0 mio. kr. | — | — | 7,7 | Odense SV |
| 28 | 3C RETAIL A/S | 70,5 mio. kr. | 342,1 mio. kr. | 126 | 9,7 | Odense C |
| 29 | H.P.P. HOLDING A/S | 63,1 mio. kr. | 175,7 mio. kr. | — | 8,4 | Odense C |
| 30 | HS METALSERVICE ApS | 63,1 mio. kr. | -586.000 kr. | 11 | 8,6 | Odense C |
| 31 | AUTOROLA GROUP HOLDING A/S | 61,0 mio. kr. | 1,2 mia. kr. | — | 7,8 | Odense C |
| 32 | KB Pedersen Holding ApS | 60,9 mio. kr. | -1.600.785 kr. | 1 | 7,3 | Odense S |
| 33 | SU II ApS | 54,9 mio. kr. | 3,4 mia. kr. | — | 8,4 | Odense M |
| 34 | ConAst Holding II ApS | 53,6 mio. kr. | -21.819 kr. | — | 7,4 | Risskov |
| 35 | CONAST HOLDING ApS | 52,4 mio. kr. | -1.446.277 kr. | 2 | 8,0 | Risskov |
| 36 | Lærkedal 2 ApS | 49,6 mio. kr. | — | — | 8,1 | Odense SV |
| 37 | 3C Holding ApS | 47,3 mio. kr. | 2,8 mia. kr. | — | 8,3 | Odense M |
| 38 | ProLite ApS | 46,3 mio. kr. | -28.945 kr. | — | 8,3 | Odense SV |
| 39 | HUMLEBO EJENDOMME HOLDING A/S | 44,4 mio. kr. | -75.570 kr. | — | 8,3 | Odense M |
| 40 | Camilla Barfoed Holding V ApS | 41,7 mio. kr. | -2.000 kr. | — | 8,4 | Odense C |
| 41 | Humlebo Gruppen Holding A/S | 41,7 mio. kr. | 55,1 mio. kr. | 1 | 7,7 | Odense M |
| 42 | TACHOHOLDING A/S | 41,7 mio. kr. | -2.858.599 kr. | 4 | 6,6 | Odense S |
| 43 | Schroll Medical Holding ApS | 39,5 mio. kr. | 102,1 mio. kr. | — | 8,1 | Odense M |
| 44 | 5E Holding 2 ApS | 38,1 mio. kr. | -39.125 kr. | — | 6,7 | Odense M |
| 45 | Kompany 42 ApS | 36,9 mio. kr. | -1.046.419 kr. | 2 | 8,4 | Odense C |
| 46 | ARYZTA HOLDINGS DENMARK ApS | 35,2 mio. kr. | -47.878 kr. | — | 7,3 | Odense C |
| 47 | Kirsebærkvarteret Ringsted Holding ApS | 34,7 mio. kr. | -22.500 kr. | — | 6,6 | Odense M |
| 48 | Bolio Holding ApS | 33,9 mio. kr. | -34.920 kr. | 3 | 6,1 | Odense C |
| 49 | Lysholm Haslev Holding ApS | 33,1 mio. kr. | -25.835 kr. | — | 6,2 | Odense M |
| 50 | ULRIKKEHOLM ApS | 32,1 mio. kr. | — | — | 8,0 | Odense SØ |
Ranglisten dækker alle 4.340 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i odense sorteret efter resultat. Topplaceret er VOMA HOLDING A/S med 1,0 mia. kr., efterfulgt af THORNICO HOLDING A/S (754,6 mio. kr.) og Thornico Food & Food Technology Group A/S (669,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.