| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JENS PETER LANGER HOLDING ApS | 98,3 mio. kr. | -176.297 kr. | 4 | 8,0 | Thyborøn |
| 2 | DBL Holding ApS | 94,0 mio. kr. | 173.420 kr. | 5 | 7,6 | Lemvig |
| 3 | Odin Energy Holding P/S | 89,5 mio. kr. | — | — | 8,4 | Lemvig |
| 4 | SKOVGAARD CAPITAL ApS | 76,1 mio. kr. | — | 6 | 8,6 | Lemvig |
| 5 | JSkov Holding 2015 ApS | 34,9 mio. kr. | 179,8 mio. kr. | 2 | 8,3 | Lemvig |
| 6 | STEEN JØRGENSEN HOLDING ApS | 29,6 mio. kr. | -284.868 kr. | 1 | 7,5 | Bøvlingbjerg |
| 7 | Cloudberry Production ApS | 29,0 mio. kr. | -664.516 kr. | — | 8,3 | Lemvig |
| 8 | Skovgaard Energy A/S | 22,1 mio. kr. | 7,3 mio. kr. | 35 | 8,3 | Lemvig |
| 9 | HETA Holding ApS | 20,4 mio. kr. | -10.875 kr. | — | 7,1 | Lemvig |
| 10 | MARTIN BACH HOLDING ApS | 17,3 mio. kr. | -39.875 kr. | — | 8,2 | Lemvig |
| 11 | CARSTEN BACH HOLDING ApS | 15,6 mio. kr. | 74,4 mio. kr. | 1 | 7,6 | Lemvig |
| 12 | TSR HOLDING ApS | 14,9 mio. kr. | -50.045 kr. | — | 8,0 | Lemvig |
| 13 | Baltic Renewables ApS | 10,6 mio. kr. | -62.199 kr. | — | 5,6 | Lemvig |
| 14 | ASkov Holding 2015 ApS | 10,1 mio. kr. | -53.555 kr. | — | 6,8 | Lemvig |
| 15 | IVAN KJÆLDER HOLDING ApS | 10,0 mio. kr. | 1,7 mio. kr. | — | 7,0 | Lemvig |
| 16 | KBO Lemvig Holding ApS | 9,5 mio. kr. | -97.190 kr. | — | 7,2 | Lemvig |
| 17 | Noe Group ApS | 8,9 mio. kr. | — | — | 6,7 | Lemvig |
| 18 | Noe Agro Holding ApS | 8,8 mio. kr. | — | — | 6,4 | Lemvig |
| 19 | PIIL HOLDING ApS | 8,4 mio. kr. | -12.071 kr. | — | 7,7 | Lemvig |
| 20 | MIKAEL HOULIND HOLDING ApS | 8,0 mio. kr. | 286.503 kr. | — | 8,3 | Lemvig |
| 21 | MRA Holding, Thyborøn ApS | 7,5 mio. kr. | -38.672 kr. | — | 7,4 | Thyborøn |
| 22 | Tolio ApS | 6,7 mio. kr. | -51.677 kr. | 1 | 6,4 | Lemvig |
| 23 | Linoba ApS | 6,7 mio. kr. | -57.670 kr. | — | 7,4 | Bøvlingbjerg |
| 24 | HEINE KØRSCHEN HOLDING ApS | 6,7 mio. kr. | -4.602 kr. | 1 | 6,5 | Lemvig |
| 25 | SFB ENGINEERING ApS | 6,5 mio. kr. | -64.719 kr. | — | 7,0 | Lemvig |
| 26 | FÅREVEJ 88 HOLDING ApS | 6,4 mio. kr. | 63,4 mio. kr. | — | 8,0 | Bøvlingbjerg |
| 27 | RG GROUP ApS | 6,3 mio. kr. | -33.663 kr. | — | 7,1 | Lemvig |
| 28 | STOMA HOLDING ApS | 5,8 mio. kr. | 154.854 kr. | — | 7,6 | Lemvig |
| 29 | HOULIND INVEST ApS | 5,6 mio. kr. | 5,7 mio. kr. | 6 | 7,6 | Lemvig |
| 30 | Vandborg Vestergaard Holding ApS | 5,2 mio. kr. | -64.865 kr. | — | 7,2 | Lemvig |
| 31 | P.J.H. INVEST ApS | 5,2 mio. kr. | -17.203 kr. | — | 6,9 | Lemvig |
| 32 | Lisby Group ApS | 5,1 mio. kr. | — | — | 7,4 | Lemvig |
| 33 | KØLHEDE INVEST A/S | 5,0 mio. kr. | -23.000 kr. | — | 6,3 | Bøvlingbjerg |
| 34 | EKP ApS | 4,7 mio. kr. | 53,3 mio. kr. | — | 7,6 | Harboøre |
| 35 | Egholm Gruppen, Lemvig ApS | 4,7 mio. kr. | — | — | 6,5 | Lemvig |
| 36 | WFE Holding ApS | 4,6 mio. kr. | -83.161 kr. | — | 7,5 | Lemvig |
| 37 | Dantrafo Holding ApS | 4,5 mio. kr. | 28,2 mio. kr. | — | 7,6 | Lemvig |
| 38 | L.M.C. ApS | 4,5 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,0 | Lemvig |
| 39 | Smedshauge Holding ApS | 4,3 mio. kr. | 19,2 mio. kr. | — | 7,2 | Lemvig |
| 40 | BM3 Holding ApS | 4,0 mio. kr. | -6.596 kr. | — | 6,4 | Bøvlingbjerg |
| 41 | RDO Holding ApS | 3,8 mio. kr. | -15.063 kr. | — | 7,3 | Lemvig |
| 42 | GLK Gruppen ApS | 3,8 mio. kr. | — | — | 6,8 | Lemvig |
| 43 | C & W Holding ApS | 3,8 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,5 | Lemvig |
| 44 | Thyborøn SM 2016 ApS | 3,5 mio. kr. | -31.785 kr. | — | 7,7 | Thyborøn |
| 45 | MRM HOLDING ApS | 3,4 mio. kr. | 3,1 mio. kr. | — | 8,1 | Lemvig |
| 46 | RENE RØN FISKERI ApS | 3,2 mio. kr. | -42.617 kr. | 1 | 6,4 | Harboøre |
| 47 | BM2 HOLDING ApS | 3,2 mio. kr. | -26.299 kr. | — | 7,0 | Bøvlingbjerg |
| 48 | EGHOLM HANDLING ApS, LEMVIG | 3,1 mio. kr. | 0 kr. | 1 | 7,1 | Lemvig |
| 49 | Thyborøn Gruppen ApS | 3,0 mio. kr. | -29.947 kr. | — | 6,8 | Thyborøn |
| 50 | B K B 4332 ApS | 2,9 mio. kr. | -65.214 kr. | — | 7,0 | Lemvig |
Ranglisten dækker alle 459 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i lemvig sorteret efter resultat. Topplaceret er JENS PETER LANGER HOLDING ApS med 98,3 mio. kr., efterfulgt af DBL Holding ApS (94,0 mio. kr.) og Odin Energy Holding P/S (89,5 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.