| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AX VI itm8 Holding I ApS | 2,6 mia. kr. | — | 7,9 | Herning |
| 2 | AX VI itm8 Holding III ApS | 2,6 mia. kr. | — | 7,8 | Herning |
| 3 | POLEN INVEST A/S | 2,5 mia. kr. | 1 | 9,1 | Herning |
| 4 | Auto Group Nordvest Holding A/S | 1,6 mia. kr. | — | 7,5 | Herning |
| 5 | Layout Holdco A/S | 1,2 mia. kr. | — | 3,1 | Herning |
| 6 | BoConcept Holding A/S | 1,2 mia. kr. | 6 | 7,9 | Herning |
| 7 | MEDF HOLDING A/S | 1,1 mia. kr. | 6 | 7,8 | Herning |
| 8 | Selskabet af 17. maj 2024 III ApS | 777,9 mio. kr. | — | 8,1 | Brande |
| 9 | WITT INVEST ApS | 769,3 mio. kr. | — | 8,5 | Herning |
| 10 | Trimco Group Holdings (Denmark) A/S | 687,9 mio. kr. | — | 8,6 | Herning |
| 11 | HC AF 1. OKTOBER 2012 ApS | 603,2 mio. kr. | — | 7,8 | Herning |
| 12 | BMDP Holding ApS | 550,5 mio. kr. | 1 | 6,4 | Herning |
| 13 | FAM. GODSKESEN A/S | 544,0 mio. kr. | — | 8,2 | Sunds |
| 14 | GODSKE HOLDING A/S | 544,0 mio. kr. | — | 8,2 | Sunds |
| 15 | LBR HOLDING VILDBJERG ApS | 540,8 mio. kr. | — | 6,9 | Vildbjerg |
| 16 | BONE'S HOLDING A/S | 432,1 mio. kr. | — | 6,7 | Herning |
| 17 | MDB 2023 ApS | 405,4 mio. kr. | — | 8,1 | Herning |
| 18 | System Transport Holding A/S | 402,4 mio. kr. | — | 6,3 | Herning |
| 19 | Selfmade Holding ApS | 348,0 mio. kr. | — | 7,8 | Herning |
| 20 | Epcido Holding A/S | 266,1 mio. kr. | — | 7,5 | Herning |
| 21 | Partner Revision Holding af 1/10 2024 Statsautoriseret Revisionsaktieselskab | 199,8 mio. kr. | — | 4,9 | Herning |
| 22 | JAI HOLDING 2006 ApS | 141,6 mio. kr. | — | 6,9 | Herning |
| 23 | S.K. HOLDING, HERNING A/S | 114,7 mio. kr. | — | 7,7 | Herning |
| 24 | BSMU A/S | 92,7 mio. kr. | — | 7,4 | Herning |
| 25 | THERMAX DENMARK ApS | 90,4 mio. kr. | — | 8,0 | Herning |
| 26 | HANDBERG HOLDING ApS | 83,0 mio. kr. | — | 8,2 | Haderup |
| 27 | Stubkjær Family Holding ApS | 81,5 mio. kr. | — | 8,2 | Herning |
| 28 | PHILIPTEX A/S | 75,0 mio. kr. | 1 | 7,1 | Herning |
| 29 | Acupanels International Holding ApS | 73,1 mio. kr. | — | 7,1 | Herning |
| 30 | BMM HOLDING A/S | 69,2 mio. kr. | 1 | 8,3 | Vildbjerg |
| 31 | C.A. NIELSEN ApS | 66,9 mio. kr. | — | 7,7 | Herning |
| 32 | LIND HOLDING ApS | 62,8 mio. kr. | 3 | 6,9 | Vildbjerg |
| 33 | SOSM ApS | 58,1 mio. kr. | — | 8,1 | Herning |
| 34 | 2LP Holding ApS | 55,6 mio. kr. | — | 6,8 | Aulum |
| 35 | Ennogie Solar Group A/S | 52,8 mio. kr. | 5 | 4,8 | Herning |
| 36 | FLEMMING ANDERSEN ApS | 51,7 mio. kr. | — | 8,0 | Herning |
| 37 | KP Invest Herning A/S | 51,1 mio. kr. | 5 | 8,1 | Herning |
| 38 | AGNER THISGAARD HOLDING ApS | 48,7 mio. kr. | — | 7,6 | Brande |
| 39 | SØLTOFT HOLDING ApS | 48,2 mio. kr. | 3 | 6,9 | Herning |
| 40 | Danfoods Holding ApS | 47,4 mio. kr. | — | 7,6 | Herning |
| 41 | LD HOLDING HERNING ApS | 38,6 mio. kr. | — | 7,3 | Herning |
| 42 | HELMS GROUP ApS | 36,7 mio. kr. | — | 7,9 | Herning |
| 43 | Cornerstone Capital A/S | 36,5 mio. kr. | — | 8,1 | Herning |
| 44 | LFK HOLDING HERNING ApS | 36,5 mio. kr. | — | 8,0 | Herning |
| 45 | TDMP ApS | 33,7 mio. kr. | — | 8,0 | Sunds |
| 46 | MAX DALSGAARD HOLDING ApS | 31,6 mio. kr. | — | 7,4 | Herning |
| 47 | UP HOLDING HERNING ApS | 30,5 mio. kr. | — | 7,6 | Herning |
| 48 | JOOP HOLDING ApS | 28,7 mio. kr. | — | 7,6 | Sønder Felding |
| 49 | POL - DAN A/S | 26,9 mio. kr. | 1 | 7,1 | Herning |
| 50 | MaiScope Topco ApS | 25,7 mio. kr. | — | 6,8 | Herning |
Ranglisten dækker alle 2.221 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i herning sorteret efter omsætning. Topplaceret er AX VI itm8 Holding I ApS med 2,6 mia. kr., efterfulgt af AX VI itm8 Holding III ApS (2,6 mia. kr.) og POLEN INVEST A/S (2,5 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.