| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ALWA HOLDING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,1 | Tjæreborg |
| 2 | BØGE OLSEN. ESBJERG ApS | 100,0% | -7.585 kr. | — | 6,1 | Esbjerg |
| 3 | B.C. INVEST AF 23. SEPTEMBER 1989 ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 8,3 | Esbjerg V |
| 4 | BENNEDBÆK ApS | 100,0% | -34.223 kr. | 1 | 6,0 | Esbjerg V |
| 5 | KENNETH STAUSHOLM ApS | 100,0% | -2.750 kr. | — | 5,8 | Esbjerg N |
| 6 | KGO HOLDING ApS | 100,0% | -17.493 kr. | 1 | 6,0 | Esbjerg |
| 7 | JØRGEN B. HOLDING ApS | 100,0% | — | — | 5,8 | Esbjerg V |
| 8 | BLEU MARINE ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,7 | Esbjerg |
| 9 | STALD HOLDING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,6 | Esbjerg V |
| 10 | DYBMOSE HOLDING ApS | 100,0% | -3.000 kr. | — | 6,7 | Ribe |
| 11 | PETER MOSE ANDERSEN HOLDING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,2 | Esbjerg V |
| 12 | SKALBORG HANSEN ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 7,8 | Ribe |
| 13 | AGH II ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 8,6 | Esbjerg |
| 14 | SAN INVEST AF 2008 ApS | 100,0% | -12.195 kr. | — | 7,7 | Bramming |
| 15 | LELKON ApS | 100,0% | -3.815 kr. | — | 5,8 | Gørding |
| 16 | LOGITRANS CHINA ApS | 100,0% | -16.000 kr. | — | 7,2 | Ribe |
| 17 | Vinther Invest, Ribe ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,1 | Ribe |
| 18 | CRAMER INVEST 2010 ApS | 100,0% | -12.500 kr. | — | 6,2 | Bramming |
| 19 | SPECIALLÆGESELSKABET KNUD LARSEN ApS | 100,0% | -17.581 kr. | — | 6,5 | Esbjerg V |
| 20 | THEIA ApS | 100,0% | -11.331 kr. | — | 7,3 | Esbjerg V |
| 21 | SOMMERBO LES CADENELLES ApS | 100,0% | -5.125 kr. | — | 5,5 | Ribe |
| 22 | JN INVEST TARP ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Esbjerg N |
| 23 | LIKLI HOLDING ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,3 | Esbjerg |
| 24 | MORTENBBIVERSEN HOLDING ApS | 100,0% | — | — | 7,1 | Esbjerg V |
| 25 | Jorn Invest ApS | 100,0% | -3.903 kr. | — | 6,7 | Esbjerg V |
| 26 | Martin Radmer Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,0 | Gørding |
| 27 | GEA Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 5,9 | Esbjerg |
| 28 | R.H.Eriksen Holding ApS | 100,0% | — | — | 7,4 | Esbjerg V |
| 29 | CJ Holding af 2016 ApS | 100,0% | — | — | 6,0 | Esbjerg V |
| 30 | GISO Holding ApS | 100,0% | -96.870 kr. | — | 7,1 | Esbjerg V |
| 31 | Poul Henning Poulsen Holding ApS | 100,0% | -5.818 kr. | — | 6,8 | Kolding |
| 32 | Weiland Invest ApS | 100,0% | -75.195 kr. | — | 5,8 | Esbjerg Ø |
| 33 | Grace Capital ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,1 | Herning |
| 34 | FA Freelance Holding ApS | 100,0% | -1.307 kr. | — | 6,5 | Esbjerg |
| 35 | Qstartup OBI+ ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,8 | Esbjerg V |
| 36 | Thomas.Bruun Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Esbjerg N |
| 37 | Peder Burgaard Sørensen Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Esbjerg N |
| 38 | Sanjin Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,0 | Esbjerg |
| 39 | J. H. Holding Esbjerg ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,3 | Esbjerg |
| 40 | A.C. Holding Esbjerg ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,1 | Esbjerg Ø |
| 41 | Garde ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,4 | Ribe |
| 42 | Korsgaard Hymøller Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,2 | Esbjerg V |
| 43 | Kühl El Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,4 | Esbjerg V |
| 44 | AJN Holding 2020 ApS | 100,0% | — | — | 6,8 | Årre |
| 45 | LJN Holding 2020 ApS | 100,0% | — | — | 6,8 | Årre |
| 46 | SLTH ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,2 | Ribe |
| 47 | Bomø Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,3 | Ribe |
| 48 | Entertainment Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,2 | Ribe |
| 49 | BOSR Holding ApS | 100,0% | — | — | 6,4 | Esbjerg Ø |
| 50 | K P Holding 2021 ApS | 100,0% | -387 kr. | — | 6,3 | Gørding |
Ranglisten dækker alle 2.694 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i esbjerg sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er ALWA HOLDING ApS med 100,0%, efterfulgt af BØGE OLSEN. ESBJERG ApS (100,0%) og B.C. INVEST AF 23. SEPTEMBER 1989 ApS (100,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.