| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SOLAR A/S | 2,0 mia. kr. | 12,2 mia. kr. | 878 | 8,4 | Vejen |
| 2 | NDI A/S | 434,5 mio. kr. | 1,2 mia. kr. | 353 | 8,0 | Brørup |
| 3 | Protræ A/S | 253,8 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | 121 | 8,6 | Rødding |
| 4 | ALFLOW SCANDINAVIA A/S | 85,9 mio. kr. | 96,2 mio. kr. | 53 | 8,5 | Vejen |
| 5 | SPF-DANMARK A/S | 78,8 mio. kr. | 2,2 mia. kr. | 203 | 7,4 | Vejen |
| 6 | BIG DUTCHMAN (SKANDINAVIEN) A/S | 68,6 mio. kr. | 61,4 mio. kr. | 78 | 9,2 | Vejen |
| 7 | FLEX1ONE A/S | 61,1 mio. kr. | 43,8 mio. kr. | 53 | 8,5 | Brørup |
| 8 | RM FORELLEN ApS | 52,2 mio. kr. | — | 1 | 7,1 | Hovborg |
| 9 | LINTRUP MASKINHANDEL A/S | 42,9 mio. kr. | 15,7 mio. kr. | 19 | 6,4 | Lintrup |
| 10 | BOVI-DENMARK A/S | 35,1 mio. kr. | 6,0 mio. kr. | 4 | 7,6 | Vejen |
| 11 | HIPRA NORDIC ApS | 26,2 mio. kr. | 18,3 mio. kr. | 8 | 6,9 | Vejen |
| 12 | BONUSGRISEN A.M.B.A. | 24,0 mio. kr. | 16,9 mio. kr. | 10 | 6,6 | Vejen |
| 13 | KF Service ApS | 21,7 mio. kr. | 1,5 mio. kr. | 3 | 5,4 | Vejen |
| 14 | Tönnies Livestock Denmark A/S | 19,7 mio. kr. | 7,8 mio. kr. | 9 | 5,7 | Brørup |
| 15 | MAPEI DENMARK A/S | 18,2 mio. kr. | 15,5 mio. kr. | 24 | 5,9 | Rødding |
| 16 | Gejlager A/S | 15,3 mio. kr. | 1,5 mio. kr. | — | 7,9 | Rødding |
| 17 | PN MASKINER A/S | 14,8 mio. kr. | 27,5 mio. kr. | 42 | 7,0 | Rødding |
| 18 | EURO PLAY ApS | 14,7 mio. kr. | 8,2 mio. kr. | 5 | 7,2 | Rødding |
| 19 | PHOENIX INTERNATIONAL A/S | 14,7 mio. kr. | -8.254.000 kr. | 6 | 5,5 | Vejen |
| 20 | MUHECO HANDEL A/S | 14,6 mio. kr. | 9,7 mio. kr. | 15 | 7,5 | Brørup |
| 21 | STALDMÆGLERNE A/S | 14,6 mio. kr. | 13,1 mio. kr. | 15 | 8,0 | Brørup |
| 22 | INNFLOW A/S | 14,5 mio. kr. | 17,5 mio. kr. | 24 | 6,7 | Vejen |
| 23 | STENDERUP A/S | 14,1 mio. kr. | 21,3 mio. kr. | 33 | 5,9 | Rødding |
| 24 | BRØRUP TRAKTOR- OG MASKINCENTER ApS | 13,4 mio. kr. | 14,8 mio. kr. | 23 | 5,2 | Brørup |
| 25 | GUARDIAN PROTECTION PRODUCTS A/S | 12,6 mio. kr. | 17,3 mio. kr. | 13 | 7,3 | Vejen |
| 26 | PLUS A/S | 11,2 mio. kr. | 25,3 mio. kr. | 34 | 6,0 | Vejen |
| 27 | FM MASKINER A/S | 10,4 mio. kr. | 11,5 mio. kr. | 20 | 8,1 | Gesten |
| 28 | LTI DANMARK P/S | 10,2 mio. kr. | 3,7 mio. kr. | 3 | 7,1 | Vejen |
| 29 | B2B BONUS A.M.B.A. | 9,7 mio. kr. | 4,7 mio. kr. | 5 | 5,4 | Vejen |
| 30 | GARDEN LIFE ApS | 9,6 mio. kr. | 6,9 mio. kr. | 8 | 6,4 | Vejen |
| 31 | CARSTEN HYLDAL HOLDING ApS | 9,2 mio. kr. | -35.370 kr. | — | 6,7 | Vejen |
| 32 | IB IBSEN A/S | 8,4 mio. kr. | 694.304 kr. | — | 7,4 | Holsted |
| 33 | RØDDING AUTOGENBRUG ApS | 7,2 mio. kr. | 5,6 mio. kr. | 18 | 7,3 | Rødding |
| 34 | AGRI TEKNIK BRØRUP ApS | 7,1 mio. kr. | 16,3 mio. kr. | 19 | 7,3 | Brørup |
| 35 | LFS KEMI A/S | 7,0 mio. kr. | 5,6 mio. kr. | 4 | 7,0 | Vejen |
| 36 | HOLSTED BILER ApS | 6,5 mio. kr. | 4,1 mio. kr. | 7 | 6,4 | Holsted |
| 37 | TRAPP HOLDING ApS | 5,9 mio. kr. | 12.130 kr. | 1 | 6,5 | Rødding |
| 38 | WALLTEC A/S | 5,5 mio. kr. | 4,5 mio. kr. | 6 | 7,9 | Bække |
| 39 | SYDJYDSK IMPORT-AKTIESELSKAB | 5,5 mio. kr. | -440.881 kr. | 1 | 5,9 | Rødding |
| 40 | Jysk Skrot af 2015 ApS | 4,3 mio. kr. | 1,0 mio. kr. | 2 | 6,2 | Vejen |
| 41 | SCAGRO A/S | 4,3 mio. kr. | 11,4 mio. kr. | 14 | 7,0 | Gesten |
| 42 | T.A. MEAT ApS | 3,3 mio. kr. | 2,5 mio. kr. | 6 | 7,1 | Brørup |
| 43 | ASATech ApS | 3,3 mio. kr. | 4,4 mio. kr. | 1 | 5,2 | Vejen |
| 44 | SYDJYDSK RESERVEDELE ApS | 3,1 mio. kr. | -134.434 kr. | 29 | 6,2 | Vejen |
| 45 | SMT-Maskiner ApS | 3,0 mio. kr. | — | 1 | 6,2 | Føvling |
| 46 | KP CONVEYORS ApS | 2,9 mio. kr. | 4,6 mio. kr. | 2 | 7,3 | Vejen |
| 47 | BJ-AGRO HANDEL ApS | 2,9 mio. kr. | 12,6 mio. kr. | — | 7,2 | Hovborg |
| 48 | WestCoast Technique ApS | 2,9 mio. kr. | 8,7 mio. kr. | 10 | 6,7 | Holsted |
| 49 | FALCO A/S | 2,8 mio. kr. | 3,2 mio. kr. | 3 | 6,1 | Vejen |
| 50 | INTERFLUX DANMARK ApS | 2,7 mio. kr. | 2,5 mio. kr. | 4 | 6,8 | Brørup |
Ranglisten dækker alle 112 virksomheder inden for engroshandel i vejen sorteret efter egenkapital. Topplaceret er SOLAR A/S med 2,0 mia. kr., efterfulgt af NDI A/S (434,5 mio. kr.) og Protræ A/S (253,8 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.